X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piotr Beczała: występ Metropolitan Opera to nowa odsłona

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 12:36
- Maurizio należy do novum w moim repertuarze. Pierwsza moja przymiarka do tej roli miała miejsce w zeszłym roku, w Wiedniu. Występ w Metropolitan Opera to druga odsłona i kolejny krok w rozwoju głosu. To wstęp do śpiewania repertuaru werystycznego - mówił w Dwójce wybitny polski tenor o międzynarodowej sławie.
Audio
  • Piotr Beczała o swoim występie w Metropolitan Opera (Wieczór Operowy/Dwójka)
  • Polskie ślady w Metropolitan Opera (Wieczór Operowy/Dwójka)
Piotr Beczała na scenie Metropolitan Opera
Piotr Beczała na scenie Metropolitan OperaFoto: Ken Howard/Met Opera

Okazją do rozmowy z Piotrem Beczałą był jego występ na scenie nowojorskiej Metropolitan Opera, która otworzyła sezon premierą "Adriany Lecouvreur” Francesco Cilea. W operze transmitowanej przez radiową Dwójkę usłyszeliśmy polskiego śpiewaka, który partnerował Annie Netrebko. 

- W przeciwieństwie do ubiegłorocznego występu w Wiedniu, teraz oboje mieliśmy więcej czasu na przygotowanie i to się opłaciło. "Adriana Lecouvreur" to ciekawa, ale bardzo skomplikowana pod względem dramaturgicznym opera i praca z reżyserem, a nie z asystentem daje bardzo dużo. Wiele na tym skorzystaliśmy - powiedział śpiewak.


Metropolitan Opera. Piotr Beczała i Anna Netrebko w operze "Adriana Lecouvreur” 
Metropolitan Opera. Piotr Beczała i Anna Netrebko w operze "Adriana Lecouvreur” Fot.: Ken Howard/Met Opera

Piotr Beczała występował już wcześniej w Metropolitan Opera (debiut w operze Giuseppe Verdiego "Rigoletto", 19 grudnia 2006) oraz w Covent Garden Theatre, San Francisco Opera, na scenach w Hamburgu, Berlinie, Frankfurcie nad Menem, Monachium i w mediolańskiej La Scali. 

Piotr Beczała o operze i swoich scenicznych kreacjach  ZOBACZ WIĘCEJ >>>

"Adriana Lecouvreur" wystawiona w Metropolitan Opera została skomponowana przez włoskiego kompozytora Francesco Cilèa. Premiera opery odbyła się w Mediolanie w 1902 roku.  – Historia krótkiego życia francuskiej aktorki – Adriany Lecouvreur (1692-1730) – stała się kanwą dla niejednego dzieła. Legenda mówi, że kochana przez publiczność artystka została otruta przez rywalkę, księżną de Boullion przy pomocy… bukietu fiołków (zatrutych rzecz jasna). Zanim powstała czteroaktowa opera Francesca Cilei, oryginalna sztuka dramatyczna zawojowała sceny Europy i świata. Dość wspomnieć, że w nieszczęsną Adrianę wcielała się wielka Helena Modrzejewska. Pierwszy raz zagrała ją w Warszawie w 1868 roku, a przez następne trzy dekady – w Stanach Zjednoczonych – opowiada Marcin Majchrowski z radiowej Dwójki.


Piotr Beczała w operze "Adriana Lecouvreur” na scenie Metropolitan Opera Fot.: Ken Howard/Met Opera Piotr Beczała w operze "Adriana Lecouvreur” na scenie Metropolitan Opera Fot.: Ken Howard/Met Opera

Jaką rolę w budowaniu repertuaru Piotra Beczały odgrywa kreacja w operze "Adriana Lecouvreur"? Czy rozwój głosu śpiewaka pozwoli na kontynuowanie występów w operach Mozarta? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Piotrem Beczałą oraz materiału o polskich śladach w Metropolitan Opera przygotowanego przez Beatę Stylińską.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Piotr Beczała

Data emisji: 12.01.2019

Godzina emisji: 21.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wieczór operowy.

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Beczała: uwielbiam umierać na scenie

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 21:00
- Tenor w swoim fachu bardzo często umiera. Ja robię to z wielką radością od początku swojej kariery - zdradził znakomity polski śpiewak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beczała: W operze nie wszystko trzeba rozumieć do końca

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 14:40
- Spektakl "Adriana Lecouvreur" to teatr w teatrze, który niekoniecznie musi być zrozumiały dla widzów. W operze najważniejsza jest jednak zabawa emocjami na scenie, a tych jest tutaj bardzo dużo - powiedział słynny tenor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Beczała: mój Lohengrin cały czas się zmienia

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 14:10
- To jest pewien proces, który zawsze towarzyszy budowaniu roli - opowiadał znakomity śpiewak o otwartym na zmiany podejściu do wykonywania określonych ról. Z Piotrem Beczałą rozmawialiśmy przy okazji jego występu w "Lohengrinie", który zainaugurował tegoroczny Festiwal Wagnerowski w Bayreuth.
rozwiń zwiń