Wspomnienie o Januszu Kondratiuku. Maciej Karpiński: miał ogromny dystans do życia

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 18:00
- Jeżeli można wymienić jedną najbardziej wyróżniającą go cechę, to ogromny dystans, jaki miał do wszystkiego. Do całego świata, do samego siebie, w pewnym sensie także i do swojej twórczości. Być może była to jakaś forma samoobrony, ale właściwie sprawiał wrażenie, że na niczym mu tak specjalnie nie zależy, że wszystko jest względne. To zresztą odbija się też w jego filmach - wspominał Janusza Kondratiuka jego przyjaciel.
Audio
  • Aktor Olgierd Łukaszewicz, dramaturg i scenarzysta Maciej Karpiński oraz krytyk filmowy Janusz Wróblewski wspominają Janusza Kondratiuka (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Janusz Kondratiuk
Janusz Kondratiuk Foto: printscreen YouTube

Janusz Kondratiuk 1200.jpg
Olgierd Łukaszewicz: Janusz Kondratiuk był poetą zwykłości

Reżyser i scenarzysta zmarł 7 października b.r. w wieku 76 lat. Chorował na raka trzustki. Z chorobą współżył po swojemu, do samego końca nie tracąc ani na moment swojego specyficznego poczucia humoru.

Janusz Kondratiuk był twórcą m.in. komedii "Dziewczyny do wzięcia" i "Czy jest tu panna na wydaniu?", które na trwałe zapisały się w historii polskiego kina. Był młodszym bratem reżysera Andrzeja Kondratiuka i - podobnie jak on - studiował w łódzkiej filmówce. W latach 70. postrzegani byli jako autorska spółka. Ich filmy porównywano z kinem czeskim lat 60., przede wszystkim z filmami Miloša Formana oraz Jiři'ego Mentzla. Twórcy wykorzystywali talent niezawodowych aktorów, stawiając na ich naturalność i brak pozy, a swoje dzieła stylizowali na dokument.

Pojednanie braci Kondratiuków

Ostatni film Janusza Kondratiuka "Jak pies z kotem", to autobiograficzny obraz, który w ironiczny i ciepły zarazem sposób opisuje życie nietypowej rodziny. Kiedy starszy z braci - Andrzej - choruje, młodszy podejmie się opieki nad nim, pomimo wzajemnego niezrozumienia, które między nimi urosło.

O życiu i twórczości Janusza Kondratiuka w audycji mówili: Olgierd Łukaszewicz, który w filmie "Jak pies z kotem" wcielił się w postać chorego brata Janusza Kondratiuka – Andrzeja, Maciej Karpiński - dramaturg i scenarzysta, a prywatnie przyjaciel reżysera oraz Janusz Wróblewski - krytyk filmowy.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Marcin Pesta

Data emisji: 30.10.2019

Godzina emisji: 17.30

pg/am

Czytaj także

Witold Stok: Krzysztof Kieślowski był bardzo ciekawy ludzi

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 12:01
Jest współautorem wybitnych polskich filmów dokumentalnych, obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie zrealizował kilkadzięsiąt filmów. Mowa o Witoldzie Stoku, który na antenie radiowej Jedynki opowiedział o swojej pracy z wybitnym reżyserem Krzysztofem Kieślowskim. 
rozwiń zwiń