Polskie Radio
Section05
Dorota Kołodziejczyk

Spektakl "Wypiór" w warszawskim Teatrze Syrena. "Forma i treść są szalenie zróżnicowane"

W niedzielnym wydaniu "Kulturalnej Jedynki" rozmawialiśmy o spektaklu "Wypiór" w warszawskim Teatrze Syrena, według napisanej trzynastozgłoskowcem, zabawnej książki Grzegorza Uzdańskiego o parze wielkomiejskich 30-latków, którzy zmuszeni są dzielić mieszkanie z przeistoczonym w wampira Adamem Mickiewiczem.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Teatr Syrena Magda Mikołajczuk Warszawa KULTURA

Jarosław Marek Rymkiewicz, jego postać i twórczość. Pierwsza edycja Festiwalu Rymkiewiczowskiego

Festiwal Rymkiewiczowski, poświęcony twórczości pisarza Jarosława Marka Rymkiewicza, traktuje ją także jako punkt wyjścia do przeżywania obecnych w niej wątków kultury. Obejmuje całość kultury: od literatury po filozofię, od teatru po muzykę - ze stałym odniesieniem do historii Polski i polskiej tradycji. 
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz Martyna Podolska wystawa pisarze i poeci literatura

"W garderobie Ćwikły". Wystawa fotografii i pamiątek związanych z Mieczysławą Ćwiklińską

Mówiono o niej, że urodziła się w teatralnej garderobie. Była jedną z najbardziej charakterystycznych postaci polskiego teatru i kina. Pamiątki osobiste i teatralne po Mieczysławie Ćwiklińskiej, w tym suknie, kapelusze, pantofelki i żelazka fryzjerskie do układania tak dobrze znanych fal z jej blond włosów, można oglądać w siedzibie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  kino TEATR wystawa Mieczysława Ćwiklińska Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego

"Pastorałki staropolskie". Tradycje Bożego Narodzenia w tekstach kolęd i pastorałek

W przedstawieniu w reżyserii Jitki Stokalskiej "Pastorałki staropolskie" usłyszymy kolędy, melodie polskich pieśni z XV-XVII w., muzykę ludową i utwory skomponowane do tego przedstawienia. Styl muzyczny oscyluje wokół renesansu i baroku z odskoczniami w teatralność, orient i ludowość – tak opisuje przedstawienie Jacek Urbaniak, który odpowiada za muzykę i opracowanie muzyczne spektaklu.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Boże Narodzenie Joanna Sławińska muzyka ludowa Polska Opera Królewska

Historia sekretarki Goebbelsa. Premiera monodramu Anny Seniuk

Już od jutra w Teatrze Polonia w Warszawie widzowie będą mogli oglądać spektakl "Życie pani Pomsel" - wstrząsający monolog na postawie pamiętników sekretarki Goebbelsa. Za reżyserię odpowiedzialny jest Grzegorz Małecki, a w główną rolę wciela się wybitna aktorka - Anna Seniuk, która po raz pierwszy w swojej karierze występuje w monodramie.
Zobacz więcej na temat:  spektakl TEATR Anna Seniuk Joseph Goebbels SZTUKA aktorzy Grzegorz Małecki

Powstanie Warszawskie. W jaki sposób możemy upamiętnić bohaterów?

Spektakl "Kwatera Bożych Pomyleńców", wystawa opisująca zbrodnię na Woli, gra miejska "Labirynt '44" i Masa Powstańcza to tylko niektóre z propozycji przygotowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego w 78. rocznicę tego niezwykłego zrywu patriotycznego. - Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również śpiewanie piosenek powstańczych na placu Piłsudskiego 1 sierpnia wieczorem - mówi zastępca dyrektora Dariusz Gawin.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Powstania Warszawskiego Powstanie Warszawskie Michał Montowski Warszawa

Widz cierpiący, widz na przeczekaniu, widz z przypadku - "Teatr w pandemii" okiem naukowców

Przez wiele miesięcy siedem interdyscyplinarnych zespołów badawczych przyglądało się zmianom zachodzącym w polskim teatrze. Dzięki temu powstała seria raportów wielostronnie analizujących skutki pandemii koronawirusa dla całego ekosystemu teatralnego: od instytucji i organizacji teatralnych, przez ich pracowników, artystów oraz publiczność.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Patryk Michalski społeczeństwo KULTURA

Wspomnienie Jarosława Marka Rymkiewicza

W sobotę (5 lutego) zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz - poeta, dramaturg, eseista i krytyk literacki, profesor nauk humanistycznych. W 2019 r. otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Słowo. W "Kulturalnej Jedynce" prezentujemy archiwalne wypowiedzi zmarłego pisarza oraz ludzi, którzy wystawiali jego dramaty i zajmowali się jego twórczością.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz poezja pisarz Ernest Bryll wspomnienie Michał Montowski

"Przybysz" - poemat muzyczny w warszawskim Teatrze Rampa

W Teatrze Rampa już w ten piątek (14 stycznia) swoją premierę będzie miał spektakl Wojciecha Kościelniaka "Przybysz" na motywach albumu Shauna Tana "The Arrival". Siódemka studentów IV roku aktorstwa teatru muzycznego - jak zapowiadają twórcy przedstawienia - zabierze widzów w magiczny, oniryczny świat tułaczki. Historię podróży Przybysza opowiedzą za pomocą muzyki, aktorstwa i ruchu.
Zobacz więcej na temat:  musical TEATR KULTURA

"Jentl" w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Współczesne odczytanie tekstu Singera

Opowiadanie "Jentl, chłopak z jesziwy" rozsławił musical w reżyserii Barbry Streisand i z nią samą w roli głównej. Film został wyróżniony Oscarem i Złotym Globem, a jednocześnie... otrzymał nominacje do trzech Złotych Malin. Choć hollywoodzką interpretację uznaje się za kanoniczną, sam Isaac Bashevis Singer stwierdził, że jest ona niezgodna z sensem i ideą zawartą w jego utworze.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA Isaac Singer Bashevis

Premiera "Don Kichota" w Soho. "Sztuka o teatrze i sile wyobraźni"

Rycerz Smętnego Oblicza ponownie wyrusza w podróż, żeby walczyć "z" lub "o". Tym razem pojawi się na kameralnej scenie Teatru Soho. - Wybrałem adaptacyjnie to wszystko, co jest związane z teatralnością naszego życia i teatralnością szaleństwa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Igor Gorzkowski, reżyser i autor adaptacji "Don Kichota". Premiera tego spektaklu już w tę sobotę.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych TEATR Igor Gorzkowski