"Poszukiwacz literackich przygód". Spotkanie z Jerzym Illgiem

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 18:00
Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" był redaktor naczelny Wydawnictwa "Znak", autor m.in. książki wspomnieniowej "Mój znak".
Audio
  • "Poszukiwacz literackich przygód". Spotkanie z Jerzym Illgiem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
okładka książki
okładka książki Foto: mat. prom.

Pretekstem do spotkania z Jerzym Illgiem (jak sam siebie określa: "poszukiwaczem literackich przygód") było nowe, poszerzone wydanie książki "Mój znak", które ukazało się z okazji jubileuszu 60-lecia wydawnictwa. Podtytuł tej publikacji: "O noblistach, kabaretach, przyjaźniach, książkach, kobietach, o nowej dekadzie i pięknej plejadzie" najpełniej określa tematykę naszej rozmowy.

Wspomnienia Jerzego Illga ujawniają kulisy wielu wydarzeń literackich i artystycznych ostatniego ćwierćwiecza, w których uczestniczył bądź które organizował. Jego zainteresowanie literaturą to pasja, dzięki której ma życie barwne, ciekawe i pełne szalonych przygód.

Słuchaczom Dwójki Jerzy Illg opowiedział nie tylko o swoich spotkaniach z największymi pisarzami XX wieku, ale również zdradził, dlaczego relegowanie z uczelni w 1982 roku uważa za szczęśliwy zbieg okoliczności, które z epitafiów pisanych przez jego licznych przyjaciół uważa za najbardziej udane i w jakich okolicznościach narodziła się "Pani Lola" - sceniczne wcielenie poety i wykładowcy akademickiego Bronisława Maja.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Kinga Michalska

Gość: Jerzy Ilg (publicysta, redaktor naczelny Wydawnictwa "Znak")

Data emisji: 18.11.2019

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Jak Warszawa zapisała się w biografii Herlinga-Grudzińskiego?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 15:32
- Jego ścisły związek z Warszawą trwał dwa lata. I to jest absolutny fenomen. On w tym czasie zaistniał jako krytyk, opublikował teksty o bardzo ważnych pisarzach, uczestniczył w bardzo poważnych seminariach prowadzonych przez jego późniejszego mistrza - prof. Ludwika Frydego, nawiązał znajomości z ludźmi, którzy jeśli nie zginęli w czasie wojny, odgrywali później często bardzo ważną rolę w jego życiu - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienie o Leszku Elektorowiczu

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 13:53
Pisarz, poeta, eseista i autor przekładów literatury języka angielskiego zmarł 18 września br. w Krakowie. Jego pamięci poświęcona była audycja "Strefa literatury". Rozmawialiśmy o kluczowych tematach jego twórczości - również o spojrzeniu na naszą współczesność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twarze poezji. Piotr Matywiecki od początku

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 14:26
Bohaterem "Strefy literatury" był poeta i eseista, laureat wielu prestiżowych nagród. W tym roku ukazał się jego kolejny tomik poetycki zatytułowany "Do czasu", nominowany do Nagrody Literackiej Nike.
rozwiń zwiń