Filmy o superbohaterach. Czego nie widzą Scorsese i Coppola?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 19:00
- Panowie przeoczyli przemianę, jaka się dokonała w świecie komiksu i kina superbohaterskiego - mówił w Dwójce krytyk filmowy Jakub Moroz.
Audio
  • "Prawdziwe kino" kontra filmy o superbohaterach (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Sylwetki superbohaterów
Sylwetki superbohaterówFoto: Shutterstock/Malchev

Głośnym echem odbiły się w ostatnim czasie wypowiedzi Francisa Forda Coppoli i Martina Scorsese krytykujące filmy Marvela. "To nie jest prawdziwe kino" - powiedział Scorsese. Jeszcze dalej w krytyce filmów o superbohaterach poszedł Coppola - "Oczekujemy, że od kina się czegoś nauczymy, coś dostaniemy, jakieś olśnienie, wiedzę, inspirację. Nie wiem, czy ktokolwiek coś zyskuje od oglądania tego samego filmu w kółko. Martin tak naprawdę był łagodny, gdy powiedział, że to nie jest kino. Nie powiedział, że to podłość, a ja tak twierdzę".

W audycji dyskutowaliśmy, czym jest "prawdziwe" kino i czy filmy o superbohaterach rzeczywiście są jego zaprzeczeniem. Zdaniem Jakuba Moroza współczesne superprodukcje bazujące na komiksach DC Comics i Marvela w wielu przypadkach nie są banalne, ani oderwane od rzeczywistości. Jako przykład nasz gość podał chociażby "Jokera" z wybitną kreacją Joaquina Phoenixa. - W filmie tym jest zarówno dylemat moralny, ale też poruszone są problemy społeczne.

Avengersi jak greccy herosi?

Jakub Moroz zwrócił uwagę, że uniwersum filmów o superbohaterach jest w pewnym sensie współczesną odpowiedzią na świat greckich mitów, które też mają różną jakość i psychologiczny ciężar. - Badacze nie mają dziś problemów z porównywaniem mitów archaicznych z opowieściami, które funkcjonują w dzisiejszych społeczeństwach. Zresztą używa się określenia "mitologia marvelowska".

W podobnym tonie wypowiedział się Artur Cichmiński. Krytyk podzielił się ze słuchaczami swoją teorią na temat wypowiedzi Martina Scorsese.

W audycji zastanawialiśmy się ponadto, jak mierzyć wartość filmów - frekwencją, nagrodami czy zyskami? Naszych gości zapytaliśmy, czy jako odbiorcy kultury stajemy się coraz bardziej infantylni? Czy przypisujemy filmom większą wartość, niż mają w rzeczywistości?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Krzysztof Grzybowski

Goście: Jakub Moroz i Artur Cichmiński (krytycy filmowi)

Data emisji: 25.11.2019

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

"Czarnobyl", rosyjska retorsja i kino politycznie słuszne

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 18:30
- Rosjanie bardzo często zajmują się serialami historycznymi pokazującymi czasy wojenne i czasy sowieckie. Nie zdziwię się więc, jeśli jednak zrobią własną wersję opowieści o tragedii w Czarnobylu. Co prawda nie ma jeszcze scenariusza, ale są już na ten serial pieniądze – mówił w Dwojce krytyk filmowy Łukasz Jasina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

50. odsłona Nagród im. Zbyszka Cybulskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 18:00
– Cybulski starał się nie iść na kompromisy, co w latach 50. i 60. było skomplikowane. Myślę, że gdyby była inna sytuacja polityczna, Zbyszek byłby bardziej rozpoznawalny na świecie – mówi Piotr Żurawski, jeden z aktorów nominowanych do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.
rozwiń zwiń