Bronisław Wildstein: zawsze chciałem być pisarzem

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 18:59
- Pisałem już od podstawówki, tylko nigdy nie kończyłem. Potem, już na studiach, kilka rzeczy nawet skończyłem. To były takie rzeczy, z których niektóre teoretycznie mogłyby zupełnie śmiało przejść przez cenzurę, ale nie drukowałem nic. Zadebiutowałem bardzo późno, miałem wtedy 37 lat - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Bronisław Wildstein, intelektualista, pisarz i dziennikarz, a w przeszłości opozycjonista.
Bronisław Wildstein
Bronisław WildsteinFoto: Mateusz Marek/PAP

Posłuchaj
28:28 Dwójka OWZK 14.10.2020.mp3 Bronisław Wildstein. Rozmowa o współczesnej Polsce i świecie z historią w tle (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

bunt i afirmacja 1200.jpg
Bronisław Wildstein: chodzi o znalezienie podstawowej osi sporu, która dzieli nasz świat

Bronisław Wildstein debiutował w 1989 roku powieścią "Jak woda", za którą otrzymał Nagrodę Kościelskich. Tę, a także dwie kolejne książki: "Brat" oraz zbiór opowiadań "O zdradzie i śmierci (czyli przypisy do Plutarcha)" wydał w Oficynie Literackiej. - Szefem tego wydawnictwa i właścicielem, bo on się uwłaszczył na tym wydawnictwie, był Henryk Karkosza. Jak się okazało, mocno zaangażowany agent SB. Oczywiście dowiedziałem się o tym później - wspominał.

Ważną część w życiu laureata tegorocznej Nagrody imienia Lecha Kaczyńskiego zajmuje również dziennikarstwo. - To jest dla mnie sposób uczestnictwa w życiu publicznym. Ja to lubię w jakimś sensie, a bardziej - lubiłem. Teraz dziennikarzem już właściwie nie jestem. Żyjemy w świecie schyłku dziennikarstwa, bo tradycyjne media definitywnie się kończą. Może będą jeszcze żyły takim życiem po życiu, ale to już będzie inny świat - przekonywał Bronisław Wildstein.

Gość Dwójki opowiadał także w audycji m.in. o tym, co było przyczyną jego buntu przeciwko komunizmowi, o Studenckim Komitecie Solidarności, o emigracji, o rozliczeniach z przeszłością, o tym wreszcie, co dziś kształtuje umysły Polaków, w którą stronę zmierza zarówno Polska, jak i Unia Europejska ("Polskie problemy stały się problemami cywilizacyjnymi całego świata zachodniego").

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Bronisław Wildstein (opozycjonista, pisarz i dziennikarz, laureat tegorocznej Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego)

Data emisji: 14.10.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

10. odsłona Kongresu Polska Wielki Projekt. Kultura u podstaw

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 11:30
- Dzisiaj niepokoi wielu z nas sprowadzanie Uniwersytetu do roli korporacji jako jednej z instytucji rynku, w której idea poszukiwania prawdy jest zastępowana przez ideę niedookreślonej doskonałości - mówił w "Poranku Dwójki" prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury polskiej, panelista rozpoczynającego się X Kongresu Polska Wielki Projekt.
rozwiń zwiń