10. odsłona Kongresu Polska Wielki Projekt. Kultura u podstaw

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 11:30
- Dzisiaj niepokoi wielu z nas sprowadzanie Uniwersytetu do roli korporacji jako jednej z instytucji rynku, w której idea poszukiwania prawdy jest zastępowana przez ideę niedookreślonej doskonałości - mówił w "Poranku Dwójki" prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury polskiej, panelista rozpoczynającego się X Kongresu Polska Wielki Projekt.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Maxx-Studio

Posłuchaj
15:09 [ PR2]PR2 (mp3) 8 październik 2020 09_32_34.mp3 Prof. Maciej Urbanowski o kulturze na X Kongresie Polska Wielki Projekt (Poranek Dwójki)

 

W najbliższy piątek (9.10) rozpoczyna się X Kongres Polska Wielki Projekt. Pośród wielu tematów debat nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach, znalazła się także kultura.

Doskonalenie narzędzi polityki kulturalnej w Polsce na wielu polach – humanistyki akademickiej, produkcji artystycznej (kino, teatr, sztuki wizualne), rynku medialnego, a także współpracy międzynarodowej pod kątem dowartościowania tradycyjnej i konserwatywnej wrażliwości kulturowej, tak, aby adresowany do niej przekaz stał się częścią głównego nurtu obiegu kultury - będzie tematem panelu "Kultura, głupcze". - To jest prowokacyjny tytuł debaty nawiązujący do głośnego hasła kampanii prezydenckiej Billa Clintona "Ekonomia, głupcze" - tłumaczył prof. Maciej Urbanowski. - Ja ten polemiczny tytuł traktuję jako wezwanie do polityków, ale także do społeczeństwa.

radio baner 1200p.jpg
X Kongres Polska Wielki Projekt – Nowe Pokolenie

- Kultura nie jest, jak chcieli kiedyś marksiści, nadbudową ekonomicznej bazy, ale jest odwrotnie. Kultura jest bazą, fundamentem, jest pierwsza. Dzisiaj dowartościowanie kultury wydaje mi się bardzo istotne - zaznaczył gość Dwójki.

Czytaj także:

Ken Loach: bycie jedynie reżyserem politycznym jest bolesne

Lilianna Stawarz: ja naprawdę uwielbiam grać basso continuo

Uczestnicy kongresu będą się także zastanawiać nad znaczeniem kultury w obliczu zamykania i odcinania artystów od odbiorców oraz ścierania z kontrkulturą. - W czasie pandemii kultura stała się rzeczywiście tematem debaty, jako przedmiot troski, ale też jako przedmiot pożądania - zaznaczył prof. Urbanowski. - Okazuje się, że kultura nam tłumaczyła, za pomocą dzieł sztuki, a także pewnych dyskusji intelektualnych, sens naszego bycia i w szczególnym momencie, sens wspólnego życia zbiorowości. A to jest jedna z ról kultury - podsumował gość Programu 2.

Podczas kongresu nie zabraknie refleksji nad rolą uniwersytetu w misji kulturowej narodu. - Myślę, że wszystkim nam przyświeca troska, aby uniwersytet tę rolę strażnika-wychowawcy ciągle starał się pełnić. Zwłaszcza w takim szczególnym momencie - podkreślił panelista. 

Panel "Kultura, głupcze!", odbędzie się w piątek, 9 października i będzie dostępny online na stronie internetowej kongresu.

Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Maciej Urbanowski (historyk literatury polskiej) 

Data emisji: 8.10.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Czego trzeba polskiej gospodarce? "Trzeba projektować długofalowy rozwój"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2017 13:13
Poseł Łukasz Schreiber uważa, że Polska zasługuje na "wielki projekt". Stwierdził, że na Kongresie Polska Wielki Projekt pojawia się wiele ważnych pomysłów. Posłanka Izabela Leszczyna kometnowała, że trzeba wykorzystać w pełni polski potencjał, a same wielkie słowa nie spowodują przyspieszenia rozwoju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Naliwajek: Grzegorz Fitelberg to postać niemal renesansowa

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 18:45
- Był wielkim kompozytorem. Niestety jego utwory są w dużej mierze zapomniane i dopiero na nowo odkrywane. Jego działalność dyrygencka, tak niesłychanie aktywna, przysłoniła jego wcześniejszą, kompozytorską twórczość - mówiła w premierowej odsłonie audycji "Dwie do setki" przedstawicielka Instytutu Muzykologii UW.
rozwiń zwiń