Radosław Jedynak: szachy kojarzą się z inteligencją

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 18:00
- Szachy uczą systematycznego myślenia. Pokazują, że wszędzie jest jakaś akcja i reakcja i zawsze, gdy podejmujemy jakąś decyzję, musimy pomyśleć, jakie ona spowoduje skutki. Szachy powinny być nauczane od najmłodszych lat - mówił w Dwójce Radosław Jedynak, arcymistrz szachowy i prezes Polskiego Towarzystwa Szachowego​.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/PowerUp

Posłuchaj
27:57 O wszystkim z kulturą 26.01.2021.mp3 Agnieszka Brustman i Radosław Jedynak o tym, czego uczą szachy (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 


Szachy 1200.jpg
Szachy diagonalne - piony dowartościowane w walce

W ostatnich tygodniach wielką popularnością (nie tylko w Polsce) cieszy się serial "Gambit królowej". Popkultura przypomniała szerokiej publiczności o pięknej, dawnej grze. W sklepach ustawiają się kolejki chętnych, którzy zatęsknili za szachownicą i emocjami towarzyszącymi rozgrywkom szachowym.

Radosław Jedynak zdradził, że bardzo go cieszy rosnąca popularność tej dyscypliny sportowej, choć – jak przekonywał – jej uznanie tak naprawdę nigdy nie spadło.

- Szachy nigdy nie straciły swojej popularności. Dzisiaj Polski Związek Szachowy jest trzecim najliczniejszym związkiem sportowym w Polsce – po piłce nożnej i lekkiej atletyce. Obecnie mamy około 90 tys. zarejestrowanych szachistów w kraju. Czyli to nie są dziadkowie grający pod jabłonią, lecz osoby biorące regularny udział w turniejach rankingowych. Teraz do tego sportu przekonuje się jeszcze więcej osób - podkreślił prezes Polskiego Związku Szachowego.

Czytaj też:


Szachy 1200.jpg
Jonathan Finalyson o muzyce ukrytej w partii szachów

Agnieszka Brustman zauważyła, że każdy, kto jest w jakiś sposób związany z szachami – profesjonalnie lub amatorsko –  z przyjemnością obejrzał "Gambit królowej". Szczególną uwagę arcymistrzyni przykuła wizualizacja partii szachów, którą w pokoju na suficie rozgrywała główna bohaterka. Jej zdaniem był to świetny pomysł reżyserów.

- Na tym właśnie polega trening szachowy, żebyśmy byli w stanie w wyobraźni stwarzać sobie te pozycje. Ta gra polega przede wszystkim na myśleniu w głowie i im dalsze ruchy ktoś jest w stanie sobie wyobrazić, tym gra lepiej. W serialu mieliśmy pokazaną tę namiastkę, chociaż na suficie liczyli tylko na dwa, trzy ruchy. Ale szachiści liczą znacznie dalej.

Czytaj też:

Czego uczy gra w szachy? Zdaniem szachistów, przede wszystkim pokory. - Wielki polski arcymistrz Mieczysław Najdorf powiedział kiedyś, że szachy przede wszystkim nauczyły go przegrywać. Bardzo mi się to zdanie podoba, bo często w sytuacjach, kiedy coś nie wyjdzie, to człowiek myśli sobie, że przegrana jest czymś normalnym. Ważne, żeby wyciągać z tego wnioski, analizować i nie popełniać dawnych błędów - mówił Radosław Jedynak.

Agnieszka Brustman zaznaczyła, że szachy to prawdopodobnie jedna z niewielu dyscyplin sportowych, którą możemy nazwać sprawiedliwą. - Tutaj nic nie zależy od oceny sędziów, tylko przede wszystkim od nas. Sami wymyślamy nasze posunięcia i jesteśmy za nie odpowiedzialni. I to jest piękne w szachach – doskonalenie analitycznego myślenia.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Agnieszka Brustman (arcymistrzyni), Radosław Jedynak (arcymistrz, prezes Polskiego Towarzystwa Szachowego​)

Data emisji: 26.01.2021

Godzina emisji: 17.30 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Renesans zainteresowania szachami dzięki serialowi telewizyjnemu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 12:30
W ostatnich tygodniach zaczęła rosnąć popularność szachów w Polsce i na całym świecie. Sprawił to serial "Gambit królowej", którego bohaterką jest młoda genialna szachistka, która próbuje wedrzeć się na sam szczyt. Walczy nie tylko z przeciwnikami przy szachownicy, ale także z tkwiącymi w niej demonami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co robimy z wolnym czasem w pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 18:00
Wydaje się nam, że w pandemii mamy więcej czasu wolnego. W jaki sposób go wykorzystujemy? O tym rozmawialiśmy z filozofem i dziennikarzem Łukaszem Kobeszko.
rozwiń zwiń