Muzea po otwarciu. "Jeszcze bardziej entuzjastyczne dni niż dla publiczności"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 10:01
- Wszyscy bardzo już tęskniliśmy za naszymi widzami. Widzowie najwyraźniej też. W ciągu tych pierwszych sześciu dni odwiedziło nas prawie siedem tysięcy osób. A trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że tylko wtorki są u nas bezpłatne. Co ważne, widzimy też, że przychodzi do nas bardzo różna publiczność, nie tylko stali bywalcy - mówił prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alessandro Cristiano/Shuttrestock

Posłuchaj
28:12 Dwójka OWZK 9.02.2021.mp3 Muzea po otwarciu (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

jorcajt chasydów pap 1200.jpg
Joanna Kurbiel: cadyk to chasydzka autostrada do nieba

Po kilkunastu tygodniach lockdownu od 1 lutego muzea i galerie sztuki znów zapraszają do siebie publiczność. Efekty? Przed placówkami ustawiały się długie kolejki. Pierwszego tygodnia po otwarciu, na wejście do środka trzeba było czekać nierzadko kilkadziesiąt minut, ale ci, którzy to uczynili, przyznają: mimo mrozu było warto.

- Te trzy miesiące izolacji, niedostępności, sprawiły, że pojawił się rodzaj bardzo specyficznego głodu na obcowanie z prawdziwą sztuką, oryginałami. Muszę tu jednak podkreślić, że trochę nad tym pracowaliśmy. To, że w ostatni weekend 1500 osób przyszło i przekroczyło progi muzeum, było też efektem pewnego rodzaju kontaktu, który non stop utrzymywaliśmy przez ten okres zamknięcia. Czas lockdownu nauczył nas nowej formy kontaktu z odbiorcą - przekonywał prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Atmosfera święta w środku i na zewnątrz

Rekord frekwencyjny zanotowało również Muzeum Narodowe w Warszawie, które w pierwszym tygodniu po zniesieniu lockdownu odwiedziło blisko 10 tys. osób. Prof. Łukasz Gaweł, dyrektor instytucji, zwracał jednak uwagę na co innego.

- Po pierwsze radość kolegów muzealników, wszystkich osób pracujących w muzeum, entuzjazm na korytarzach: "Zobaczcie, ilu ludzi do nas przyszło. Czekali na nas. Jesteśmy potrzebni". Kolejna sprawa to ludzie w tej kolejce, którzy śpiewali, tańczyli. Staraliśmy się pomagać, jak tylko mogliśmy. To była inicjatywa naszej wewnętrznej służby ochrony, żeby z kolejki zabierać osoby starsze i z małymi dziećmi i wprowadzać je do środka - opowiadał szef MNW.

W audycji rozmawialiśmy także m.in. o skarbach, które są do zobaczenia w muzeach i planach na niepewny 2021 rok.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: prof. Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), prof. Piotr Oszczanowski (dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu), prof. Łukasz Gaweł (dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie)

Data emisji: 9.02.2021

Godzina emisji: 17.30 

Czytaj także

Feliks "Manggha" Jasieński - pierwszy entuzjasta sztuki japońskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 05:40
92 lata temu, 6 kwietnia 1929 roku zmarł Feliks "Manggha" Jasieński, krytyk i kolekcjoner sztuki. Był właścicielem jednej z największych kolekcji dzieł sztuki japońskiej w Europie. Pod koniec życia podarował ją Muzeum Narodowemu w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pospolite ruszenie… do muzeów

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 16:55
Muzea i galerie sztuki ponownie zostały otwarte. Zachowując zaostrzony reżim sanitarny, zwiedzający mogą podziwiać eksponaty w całej Polsce. Przed instytucjami ustawiły się kolejki. 
rozwiń zwiń