"Jezioro Dargin". Spojrzenie z perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 20:35
- Piszę o ludziach, których widzę na co dzień i przebywam z nimi. To mi się wydaje kluczem, żeby pisać o tym, co się wie, zna i czuje. A nie wymyślać - w audycji "O wszystkim z kulturą" spotkaliśmy się z pisarzem Wojciechem Chmielewskim, z którym rozmawialiśmy o jego najnowszej powieści zatytułowanej "Jezioro Dargin".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne

 

Posłuchaj
28:54 O wszystkim z kulturą 16 marzec 2021 17_30_29.mp3 Wojciech Chmielewski o książce "Jezioro Dargin" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Wojciech Chmielewski wydaje się pisarzem odchodzącego świata, nawet wówczas, gdy na stronach swoich opowiadań lub powieści pisze o tym, co tu i teraz. Uważa, że przeszłość ma na nas bardzo duży wpływ, wcale nie mija, ale istnieje i tworzy.


pap chmielewski 1200.jpg
Opisać miasto. Spotkanie z Wojciechem Chmielewskim

W swojej najnowszej powieści zatytułowanej "Jezioro Dargin" autor pozornie ucieka ze swym bohaterem, radiowym dziennikarzem, który właśnie stracił pracę, na Mazury. - Narrator jest kimś, kto żyje w bańce, którą sam sobie stworzył z kultury, lektur, wyobrażeń na temat siebie, na temat rzeczywistości wokół - przedstawiał swojego bohatera pisarz.

Czytaj także:

W powieści jest jednak jeszcze ktoś. Jest, choć go nie ma. To zmarły przyjaciel i świat, w którym są "ludzie prawdziwi". Przegrani? Niekoniecznie, bo knajpa, w której spędzają godziny, to nie tylko wódka, to także powoli snujące się opowieści, o tym co kiedyś, o tym gdzie i kiedy. - Starałem się pokazać postawy nieautentyczne wobec życia: z jednej strony estetę, który wyjeżdża na Mazury, z drugiej człowieka korporacyjnego, który też ucieka od życia - mówił Wojciech Chmielewski. - To są ludzie, których się spotyka.

Chmielewski, laureat Nagrody literackiej imienia Marka Nowakowskiego, często uznawany jest - choć niekoniecznie słusznie - za kontynuatora autora "Wesela raz jeszcze". 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Data emisji: 16.03.2021

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Prof. Anna Nasiłowska: "Baśń o wężowym sercu" Radka Raka uwiodła nas wyobraźnią

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 09:16
- W ten tekst jest wpisana ironia, styl i niezależność spojrzenia. Jest wielowymiarowy, mający odwagę zmierzyć się z legendą Jakóba Szeli, która jest legendą czarną. A Radek Rak robi z tego piękną opowieść i ta siła opowieści przeważyła o tegorocznym wyborze - mówiła w Dwójce prof. Anna Nasiłowska, członkini jury Nagrody Literackiej "Nike".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznane oblicze Andrzeja Bobkowskiego. Czego wciąż nie wiemy o autorze "Szkiców piórkiem"?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 08:33
– Andrzej Bobkowski nie kierował się otoczeniem. Kierował się sobą. Jego dziennik (...) nie jest prostym zapisem tego, co się dzieje. Jak pisze Maciej Nowak, autor książki "Inaczej przeżyta nowoczesność": "Sprawy świata, z którymi brał się za bary, sporządzając kolejne zapisy, a nie poruszenia duszy czy intelektu, stanowiły dla niego impuls do pisania" – cytuje Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń