"Życie Zawiszy obfituje w białe plamy"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 19:25
 - Problem z Zawiszą jest taki, że dużo trzeba nadrabiać wyobraźnią, fantastyką historyczną, ponieważ o Zawiszy Czarnym, o którym wszyscy wiedzą, że był najsłynniejszym rycerzem polskim tak naprawdę historycznie nie wiemy zbyt dużo - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Jacek Komuda, autor książki "Zawisza. Czarne krzyże".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom./wyd. Fabryka Słów

Jacek Komuda po dwóch powieściach z czasu II wojny światowej ("Westerplatte", "Wizna") kolejną "Zawisza. Czarne krzyże" wrócił do średniowiecza i do najsłynniejszego z polskich rycerzy.


Posłuchaj
29:17 O wszystkim z kulturą Dwójka 6 kwiecień 2021 17_30_40.mp3 Rozmowa o Zawiszy Czarnym, najsłynniejszym polskim rycerzu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Nie jest to biografia, czas powieści zamyka się w kilku latach, może tych najważniejszych w życiu Zawiszy (1390-1428). Kim był bohater historii i rzeczonej powieści? - Zamożny nie był. Natomiast miał sławnego ojca - opowiadał Jacek Komuda.

Jego ojciec Mikołaj prawdopodobnie zginął w czasie jednej z ostatnich krucjat pod Nikopolis w 1396 roku na służbie Zygmunta Luksemburczyka, a fakt męczeńskiej śmierci ojca wpłyną na karierę Zawiszy.


Geoffrey Chaucer 1200.jpg
Geoffrey Chaucer świeżym okiem

Na początku XV wieku rozpoczyna się w Europie kryzys rycerstwa, które nie chce więcej służyć za darmo. Już kilkadziesiąt lat wcześniej pojawia się rycerstwo zaciężne, walczące za żołd i do nich należy nasz bohater. - Ciągle są oczywiście rycerzami, ciągle te ideały głoszą, ale są najemnikami - tłumaczył gość programu. - Rycerze polscy, jako bardzo dobrze zaprawieni w bojach, byli znani w Europie Wschodniej, wielu władców chętnie ich zaciągało na swoją służbę i Zawisza zaczął służbą u margrabiego Prokopa, a skończył u Sigmunda Luksemburczyka.

Czytaj także:

W powieści znajdziemy fikcyjny wątek wyprawy na Żmudź dla wykupienia brata z krzyżackiej niewoli, miejscowe powstanie, a wreszcie największy triumf w dziejach polskiego oręża - bitwa pod Grunwaldem. To także opis pogańskich wierzeń, miłości rycerza z Garbowa, rycerskiego obyczaju, honoru, który ważniejszy jest od życia, okrucieństwa i bezwzględności wszystkich stron konfliktu.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Jacek Komuda (autor książki "Zawisza. Czarne krzyże")

Data emisji: 6.04.2021

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

"Historia jest zapętlona na wielu płaszczyznach". Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 19:20
- Kto, tak jak ja porywa się na pisanie powieści historycznych o doskonale znanych władcach z Pocztu królów i książąt polskich, ma od początku dramaturgicznie przechlapane, bo czytelnik dostaje do ręki opowieść, której koniec świetnie zna - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia autorka powieści historycznych Elżbieta Cherezińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Miller: opowiadamy o dziejach wspólnoty

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 21:00
- To jest dziwoląg, który bardziej przypomina sypanie Kopca Kościuszki niż pisanie książki. Ponad 80 osób brało udział przy pracach przygotowujących publikacje i mnóstwo ludzi nam po prostu coś daje - tak o kulisach powstawania projektu "Co dzień świeży pieniądz, czyli dzieje Bazaru Różyckiego" opowiadał jego twórca, Marek Miller.
rozwiń zwiń