REKLAMA

Prof. Wojciech Fałkowski: Kongres Polska Wielki Projekt jest związany z ideą Zamku jako symbolu

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 18:50
- Zamek zmartwychwstał, możemy powiedzieć, że pojawił się jak feniks z popiołów. A pojawił się dlatego, że nie udało się go wykorzenić z serc i umysłów Polaków. Pamięć trwała, była szeroko odczuwalna również dla rządzących, którzy przez ćwierć wieku nie chcieli odbudowywać Zamku aż w końcu musieli skapitulować - mówił dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie odbywa się XI Kongres Polska Wielki Projekt.
Prof. Wojciech Fałkowski z nowymi nabytkami Zamku Królewskiego w Warszawie
Prof. Wojciech Fałkowski z nowymi nabytkami Zamku Królewskiego w Warszawie Foto: PR

Posłuchaj
28:59 Dwójka owzk 28.05.2021.mp3 Prof. Wojciech Fałkowski o koncepcji odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie i nowoczesnych funkcjach instytucji, które stanowią pomost między historią a współczesnością (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

xi-kongres-polska-wielki-projekt 1200.jpg
Michał Łuczewski: Zamek Królewski idealnie pasuje do tematyki XI Kongresu

XXI wiek, bezpieczeństwo i kultura – to tematy 11. Kongresu Polska Wielki Projekt. Zamek Królewski w Warszawie, który po raz kolejny gości to wydarzenie, jest także jednym z głównych bohaterów tegorocznych spotkań.

- To inicjatywa, która jak najbardziej związana się z ideą Zamku jako znaku, jako miejsca, które służy narodowi, społeczeństwu. Dlatego wszelkie tego typu projekty z przyjemnością gościmy i jeżeli jest to związane z naszym profilem, to chętnie w nich uczestniczymy - podkreślał prof. Wojciech Fałkowski.

Przywrócić symbol

W tym roku mija 50 lat odkąd podjęto decyzję o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. Zdaniem gościa Dwójki, biorąc pod uwagę symbolikę budowli, był to naturalny krok. - Każde społeczeństwo potrzebuje znaków. Znaków, które są czytelne i dobrze rozpoznawalne i które funkcjonują w wyobraźni społecznej. Druga rzecz to pejzaż kulturowy. Nieprzypadkowo zniszczono Zamek. Lotnictwo go bombardowało nie dlatego, że to był ważny obiekt z militarnego punktu widzenia. Zrobiono to, gdyż był symbolem polskiej historii i niepodległości. Odbudowa Zamku była więc czymś naturalnym - przekonywał dyrektor.

W audycji rozmawialiśmy także m.in. o koncepcji odbudowy Zamku, błyskawicznym tempie prac, zadaniach jednej z najważniejszych instytucji muzealnych w Polsce i jej najnowszych nabytkach.

Program 2 Polskiego Radia jest partnerem medialnym 11. Kongresu Polska Wielki Projekt.

Nowe nabytki Zamku Królewskiego w Warszawie Nowe nabytki Zamku Królewskiego w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie był też bohaterem specjalnej audycji "Dwie do setki" w sobotę (29.05).

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Wojciech Fałkowski (dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie)

Data emisji: 28.05.2021

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Wojciech Przylipiak: przyglądam się tamtej Polsce przez pryzmat popkultury

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 18:20
- Okresowi przemiany, jakim była zwłaszcza pierwsza połowa lat 90., przyglądam się poprzez muzykę, film - głównie ten na kasetach VHS, erupcję wolności seksualnej, pierwsze fascynacje komputerowe, książkowe itd. Poprzez to, jak zmieniło się to, co jemy, jak wyglądamy, jak mieszkamy - mówił w "Wybieram Dwójkę" autor książki "Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.".
rozwiń zwiń