Polskie Radio
Section05
Kongres Polska Wielki Projekt 2021

Kongres Polska Wielki Projekt Prof. Zdzisław Krasnodębski: PiS wybiera strategię walki o UE

- Jak możemy wyjść z Europy? Przecież znajdujemy się w jej centrum, nie jesteśmy Wielką Brytanią, nie znajdujemy się na wyspie, musimy zawalczyć o całość. To jest Polska tradycja, za wolność naszą i waszą - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Zdzisław Krasnodębski, jeden ze współorganizatorów Kongresu Polska Wielki Projekt.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska

KONGRES POLSKA WIELKI PROJEKT Dr hab. Michalski: rozpad małżeństw co roku kosztuje polskiego podatnika ok. 5,6 mld zł

Rola i wyzwania stojące przed rodziną we współczesnych czasach były tematem jednego z paneli dyskusyjnych podczas Kongresu Polska Wielki Projekt. - Rozpad małżeństw w Polsce co roku kosztuje polskiego podatnika około 5 miliardów 600 milionów złotych - oszacował autor raportu poświęconego ekonomicznym aspektom funkcjonowania rodzin dr hab. Michał Michalski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rodzina społeczeństwo małżeństwo

KONGRES POLSKA WIELKI PROJEKT Demografia kluczem do rozwoju Polski. Debata w ramach Kongresu Polska Wielki Projekt

Demografia to jedno z kluczowych wyzwań, z którym jako społeczeństwo będziemy się mierzyć w najbliższych latach i dziesięcioleciach. Od 1990 r. współczynnik dzietności w Polce kształtuje się na poziomie niegwarantującym prostej zastępowalności pokoleń, a w 2002 r. po raz pierwszy liczba zgonów była większa niż liczba urodzeń. Według prognozy ONZ, jeśli nic się nie zmieni, to na koniec XXI wieku, liczba ludności Polski zmniejszy się o ponad 57 proc. i będzie na poziomie 16,3 mln. O tym, jak odwrócić ten niekorzystny trend i spełnić oczekiwania Polaków odnośnie szczęśliwej rodziny rozmawiać będą uczestnicy panelu dyskusyjnego ''Rodzina. Demografia. Państwo.'' w ramach drugiego dnia Kongresu Polska Wielki Projekt.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Polska Wielki Projekt społeczeństwo rodzina

KONGRES POLSKA WIELKI PROJEKT Jacek Czaputowicz: prawdopodobne jest zmniejszenie pozycji i roli Europy w polityce USA

Polska powinna raczej dostosować się do nowej polityki zagranicznej USA i zrozumieć swoje możliwości, bo nie jest na tyle silna, żeby ją kształtować - mówił b. minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas Kongresu Polska Wielki Projekt.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka dyplomacja Polityka zagraniczna Polski polityka zagraniczna USA MSZ Jacek Czaputowicz Polska Wielki Projekt USA Stany Zjednoczone

Ludwika Ogorzelec: staram się pokazać niewidzialne

- Przestrzeń jest dla mnie pierwszą materią rzeźbiarską. Nie ta widzialna, dotykalna materia, z której jest stworzona linia. Linia jest ważna i ważny jest materiał, którego używam, ale nie pierwszorzędny. On mi podbija, podkreśla znaczeniami czy emocją, jaką mamy w stosunku do materii, całość idei, ale jest jednak drugorzędny - mówiła w Dwójce rzeźbiarka, laureatka Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polska Wielki Projekt XI Kongres Polska Wielki Projekt Michał Nowak rzeźba Dwójka

Zamek Królewski w Warszawie poświadczeniem polskich dokonań w przeszłości

Warszawa bez Zamku Królewskiego wyglądałaby dziwnie. Przez 30 lat, od roku 1944 do 1974, Zamku w pejzażu stolicy jednak nie było. W piątek i sobotę (28-29.05) w jego wnętrzach odbywał się XI Kongres Polska Wielki Projekt poświęcony m.in. odbudowie historycznego gmachu i bezpieczeństwu w kulturze.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski XI Kongres Polska Wielki Projekt Anna Stempniak historia Polski HISTORIA

"Zamek starano się odbudować według koncepcji historycznej"

- Przed architektami, którzy pracowali przy odbudowie Zamku stanęło wiele problemów i pytań. Czy to ma być zamek przedwojenny, czy może zamek Stanisława Augusta? Ostatecznie zdecydowano się wrócić do stanu najbliższego 1939 roku - mówiła Alicja Jakubowska, kustosz zbiorów malarstwa na Zamku Królewskim w Warszawie. Audycja "Dwie do setki" towarzyszyła 11. Kongresowi Polska Wielki Projekt, który odbywał się właśnie na Zamku.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Jakub Kukla Andrzej Zieliński Dwójka Polska Wielki Projekt XI Kongres Polska Wielki Projekt