Polskie Radio
Section05
Kongres Polska Wielki Projekt 2021

Kongres Polska Wielki Projekt, część 2. - kultura siłą wspólnoty narodowej

- Im więcej artystów, ludzi twórczych w Polsce, kreatywnych pomysłów, tym wszyscy jesteśmy bogatsi - o idei Kongresu Polska Wielki Projekt oraz tematach debat rozmawialiśmy w "Poranku Dwójki" z prof. Andrzejem Szczerskim, historykiem sztuki, członkiem Rady Programowej Fundacji, moderatorem i prelegentem Kongresu Polska Wielki Projekt.
Zobacz więcej na temat:  Kongres Polska Wielki Projekt 2021 Dwójka KULTURA artysta

Ludwika Ogorzelec: staram się pokazać niewidzialne

- Przestrzeń jest dla mnie pierwszą materią rzeźbiarską. Nie ta widzialna, dotykalna materia, z której jest stworzona linia. Linia jest ważna i ważny jest materiał, którego używam, ale nie pierwszorzędny. On mi podbija, podkreśla znaczeniami czy emocją, jaką mamy w stosunku do materii, całość idei, ale jest jednak drugorzędny - mówiła w Dwójce rzeźbiarka, laureatka Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polska Wielki Projekt XI Kongres Polska Wielki Projekt Kongres Polska Wielki Projekt 2021 Michał Nowak rzeźba Dwójka

Zamek Królewski w Warszawie poświadczeniem polskich dokonań w przeszłości

Warszawa bez Zamku Królewskiego wyglądałaby dziwnie. Przez 30 lat, od roku 1944 do 1974, Zamku w pejzażu stolicy jednak nie było. W piątek i sobotę (28-29.05) w jego wnętrzach odbywał się XI Kongres Polska Wielki Projekt poświęcony m.in. odbudowie historycznego gmachu i bezpieczeństwu w kulturze.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski XI Kongres Polska Wielki Projekt Kongres Polska Wielki Projekt 2021 Anna Stempniak historia Polski HISTORIA

"Zamek starano się odbudować według koncepcji historycznej"

- Przed architektami, którzy pracowali przy odbudowie Zamku stanęło wiele problemów i pytań. Czy to ma być zamek przedwojenny, czy może zamek Stanisława Augusta? Ostatecznie zdecydowano się wrócić do stanu najbliższego 1939 roku - mówiła Alicja Jakubowska, kustosz zbiorów malarstwa na Zamku Królewskim w Warszawie. Audycja "Dwie do setki" towarzyszyła 11. Kongresowi Polska Wielki Projekt, który odbywał się właśnie na Zamku.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Jakub Kukla Andrzej Zieliński Dwójka Kongres Polska Wielki Projekt 2021 Polska Wielki Projekt XI Kongres Polska Wielki Projekt

Ludwika Ogorzelec: moja sztuka jest adresowana do wszystkich

Ludwika Ogorzelec, polska rzeźbiarka mieszkająca w Paryżu, otrzymała Nagrodę imienia prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wyróżnienie to jest przyznawane podczas Kongresu "Polska Wielki Projekt" wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kongres Polska Wielki Projekt 2021 rzeźba artysta

Bezpieczeństwo i kultura. Zakończyła się pierwsza część XI Kongresu Polska Wielki Projekt

"XXI wiek – Bezpieczeństwo – Kultura" – pod takim hasłem odbyła się I część tegorocznej edycji Kongresu Polska Wielki Projekt. Pierwszego dnia debatowano o bezpieczeństwie energetycznym, logistycznym, finansowym i zdrowotnym Polaków. Drugiego omawiane było bezpieczeństwo kulturowe. Program 3 Polskiego Radia został patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo energetyczne energetyka bezpieczeństwo Trójka Witold Lazar XI Kongres Polska Wielki Projekt Kongres Polska Wielki Projekt 2021 KULTURA Katarzyna Cygler logistyka medycyna Piotr Firan

POLSKA WIELKI PROJEKT Premier: tradycja i nowoczesność nie muszą się wykluczać

- Jeśli nie zwrócimy uwagi na kulturę, to nie stworzymy państwa, społeczeństwa, które będzie żyło pełną piersią, będzie rzeczywiście korzystało z tego, co najpiękniejsze w naszej kulturze, w naszej historii - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wręczenia nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Ludwice Ogorzelec.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Kongres Polska Wielki Projekt 2021 rzeźba

TRANSMISJA Drugi dzień XI Kongresu Polska Wielki Projekt. Wśród tematów m.in. bezpieczeństwo kulturowe

W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem "XXI wiek - Bezpieczeństwo - Kultura". Na Zamku Królewskim w Warszawie debatują przedstawiciele świata kultury, nauki i konserwatywnej myśli politycznej. Dzisiejsze tematy to bezpieczeństwo i 50 lat odbudowy Zamku Królewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Kongres Polska Wielki Projekt 2021 XI Kongres Polska Wielki Projekt Polska Wielki Projekt Zamek Królewski Lech Kaczyński bezpieczeństwo społeczeństwo POLSKA

Prof. Fałkowski: Kongres odpowiada idei Zamku jako symbolu

- Zamek zmartwychwstał, możemy powiedzieć, że pojawił się jak feniks z popiołów. A pojawił się dlatego, że nie udało się go wykorzenić z serc i umysłów Polaków. Pamięć trwała, była szeroko odczuwalna również dla rządzących, którzy przez ćwierć wieku nie chcieli odbudowywać Zamku aż w końcu musieli skapitulować - mówił dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie odbywa się XI Kongres Polska Wielki Projekt.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Polska Wielki Projekt Kongres Polska Wielki Projekt 2021 XI Kongres Polska Wielki Projekt Paweł Siwek Dwójka Wojciech Fałkowski

Kongres Polska Wielki Projekt. Gen. Grzegorz Gielerak: pandemia wiele nam pokazała i nas nauczyła

- Epidemia, jak każdy kryzys, obnażyła wszystkie nasze słabości. Nie mówię tylko o Polsce, ale i o Europie, o świecie, o tym, jak bardzo zgubiliśmy się w zglobalizowanej rzeczywistości - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kongres Polska Wielki Projekt 2021 społeczeństwo pandemia COVID-19

Ministerstwo Klimatu: bezpieczeństwo energetyczne decyduje o rozwoju społeczeństwa

Ciągłość zasilania w energię elektryczną jest nieodzownym warunkiem istnienia i stałego rozwoju nowoczesnych społeczeństw - podkreśla Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Według resortu równie ważne są dostępność i możliwość zakupu energii po racjonalnych i możliwych do zaakceptowania cenach. Jest to szczególnie istotne dla państw postindustrialnych, gdzie elektryczność dostarcza usługi istotne w procesie produkcji, komunikacji i obrotu towarowego. Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z tematów trwającego w Warszawie XI Kongresu Polska Wielki Projekt.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka bezpieczeństwo energetyczne Kongres Polska Wielki Projekt 2021 paliwa społeczeństwo rozwój POLSKA

TRANSMISJA Bezpieczeństwo i kultura. Ruszył XI Kongres Polska Wielki Projekt

"XXI wiek – Bezpieczeństwo – Kultura" – pod takim hasłem odbywa się XI Kongres Polska Wielki Projekt, który właśnie się rozpoczął. Pierwszego dnia zaplanowano debaty o bezpieczeństwie energetycznym, logistycznym, finansowym i zdrowotnym Polaków, drugiego omawiane będzie bezpieczeństwo kulturowe. Program 3 Polskiego Radia jest patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo energetyczne energetyka bezpieczeństwo Trójka Witold Lazar XI Kongres Polska Wielki Projekt Kongres Polska Wielki Projekt 2021 KULTURA Katarzyna Cygler