Jan Holoubek: Janusz "Kuba" Morgenstern dał mi szansę

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 19:10
- Pan Janusz był pierwszym producentem, który mi dał szansę zrealizować swoje marzenie. Ta nagroda jest dla mnie tym bardziej wzruszająca, bo po tylu latach do mnie wrócił - mówił gość Dwójki, reżyser i operator filmowy Jan Holoubek. Twórca filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" 31 maja br. otrzymał za niego Nagrodę im. Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa".
Jan Holoubek podczas uroczystości wręczenia Nagrody Perspektywa im. Janusza Morgensterna w Kinie Kultura w Warszawie
Jan Holoubek podczas uroczystości wręczenia Nagrody "Perspektywa" im. Janusza Morgensterna w Kinie Kultura w WarszawieFoto: Piotr Nowak/PAP

Posłuchaj
26:24 O wszystkim z kulturą Dwójka11 czerwiec 2021 17_30_54.mp3 Rozmowa z reżyserem i operatorem filmowym Janem Holoubkiem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Magnezja 1200.jpg
Maciej Bochniak: "Magnezja" to pełnokrwisty film kostiumowy

Na karierę filmowca zdecydował się szybko – w wieku 12 lat zabrał rodzicom, Gustawowi Holoubkowi i Magdalenie Zawadzkiej, świeżo kupioną kamerę wideo i zaczął stawiać swoje pierwsze filmowe kroki. Przez wiele lat był autorem zdjęć do filmów i seriali, w końcu jednak przyszedł czas na pełnometrażowy debiut - obraz o Tomaszu Komendzie.

Reżyser i operator filmowy Jan Holoubek jest twórcą filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy", za który 31 maja br. otrzymał Nagrodę im. Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa". W jego osobistej i zawodowej historii to wyjątkowe wyróżnienie.

Kiedy nasz gość był na drugim roku Szkoły Filmowej w Łodzi na wydziale operatorskim postanowił, że jego etiuda szkolna będzie realizowana nad morzem, co było niemożliwe w szkolnych warunkach. - Chciałem uciec z Łodzi, z tych podwórek studniowych - opowiadał. - Wykraczało to poza budżet takiej drugorocznej etiudy. Wtedy Janusz "Kuba" Morgenstern wyciągnął w moją stronę rękę. Studio "Perspektywa", którym kierował stało się koproducentem razem ze Szkołą Filmową i ten film powstał. 

Czytaj także:

Już niebawem rozdanie polskich Oscarów, czyli Orłów. Obraz Jana Holoubka cieszy się nominacjami w kategoriach za najlepsze: film, scenariusz, główną rolę kobiecą, główną rolę męską, drugoplanową rolę kobiecą i męską, lecz to nie koniec tej wyliczanki. A na deser jest jeszcze kategoria "odkrycie roku". Historia Tomka Komendy została już nagrodzona na Festiwalu Filmowym w Gdyni

To nie jest zwykły film, ale historia, która wzbudza ogromne emocje przez swoją autentyczność. - W czasach pandemii poszło na ten film przeszło 700 tysięcy osób - mówił Jan Holoubek. - To nie byłoby super wynikiem w normalnych czasach, ale w czasach pandemii, to wynik do dziś niepobity - zaznaczył. 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Gość: Jan Holoubek (reżyser i operator filmowy)

Data emisji: 11.06.2021

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Clint Eastwood i jego kino

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 21:30
Człowiek bez imienia oraz inspektor Harry Callahan – to dwie najbardziej znane postacie w jego dorobku aktorskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Geniusze". Philippe Tłokiński: materiał, który graliśmy, to było złoto

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 11:22
- Scenariusz został nagrodzony zanim powstał film. Graliśmy złoto. Ten materiał od początku był wart uwagi - mówił w "Poranku Dwójki" dzień po uroczystej premierze filmu "Geniusze" Philippe Tłokiński, odtwórca roli słynnego polskiego naukowca - Stanisława Ulama.
rozwiń zwiń