"Geniusze". Philippe Tłokiński: materiał, który graliśmy, to było złoto

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 11:22
- Scenariusz został nagrodzony zanim powstał film. Graliśmy złoto. Ten materiał od początku był wart uwagi - mówił w "Poranku Dwójki" dzień po uroczystej premierze filmu "Geniusze" Philippe Tłokiński, odtwórca roli słynnego polskiego naukowca - Stanisława Ulama.
Philippe Tłokiński
Philippe TłokińskiFoto: Marcin Obara/PAP

Posłuchaj
12:03 Poranek Dwójki 8.06.2021 tłokiński.mp3 Philippe Tłokiński o filmie "Geniusze" (Poranek Dwójki) 
kino 1200.jpg
Marlena Gabryszewska: mam nadzieję, że tęsknota widzów za kinem jest duża

Matematyk należący do tzw. lwowskiej szkoły; Polak, który współtworzył bombę atomową i wodorową; doradca naukowy prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego, który miał udział w wysłaniu człowieka na Księżyc. Philippe Tłokiński, znany z roli Jana Nowaka-Jeziorańskiego w filmie "Kurier", ponownie wcielił się w autentyczną postać znaną z historii. Casting do roli Stanisława Ulama odbywał się zresztą w trakcie zdjęć do "Kuriera".

- Zrobię takie nawiązanie do sportu: aktor, który gra, to aktor rozgrzany. Będąc codziennie na planie u Władysława Pasikowskiego, na tym castingu byłem wyjątkowo gotowy, choć nie byłem nawet szczególnie przygotowany - wspominał Philippe Tłokiński.

Międzynarodowi "Geniusze" 

Jak przyznał, zarówno Jan Nowak-Jeziorański, jak i Stanisław Ulam, to fantastyczne postaci, ale bliższy jego sercu jest ten drugi. - To fascynująca, ciekawa i głęboka postać. Czuję się zaszczycony, że mogłem zagrać ją na ekranie - podkreślał aktor.

Zdaniem gościa Dwójki, "Geniusze" to film który może trafić i do polskiego, i do zagranicznego odbiorcy. - Sam fakt, że to jest koprodukcja wskazuje na międzynarodowy charakter filmu. Na planie był reprezentowany praktycznie cały świat. Polish team również mamy bardzo dobry w tym filmie, tak że zapraszam do odkrycia polskich członków załogi - zachęcał Philippe Tłokiński.

[Źródło: YouTube TVP VOD]

Na ekrany polskich kin "Geniusze" wejdą już w najbliższy piątek, 11 czerwca.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Philippe Tłokiński (aktor)

Data emisji: 8.06.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Premiery po otwarciu kin

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 10:00
W tym tygodniu czeka nas prawdopodobnie najwięcej premier w roku. Z okazji otwarcia kin, na ekranach pojawią się "zaległe" produkcje, których premierę zatrzymała pandemia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marlena Gabryszewska: mam nadzieję, że tęsknota widzów za kinem jest duża

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 14:00
- Ostatnie półtora roku mojej prezesury to pasmo nieustających wyzwań, ale myślę, że dobrze sobie poradziliśmy, ponieważ nie zostało zamknięte ani jedno kino studyjne w Polsce. Nie możemy jednak spocząć na laurach, odbudowywanie pozycji, którą mieliśmy przed pandemią, potrwa co najmniej kilkanaście miesięcy - mówiła Marlena Gabryszewska, szefowa Stowarzyszenia Kin Studyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Amatorzy" i "Wolka". Warto czekać na polskie premiery?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 11:11
W audycji rozmawialiśmy o pierwszych polskich premierach po otwarciu kin: "Amatorach" i "Wolce".
rozwiń zwiń