Łukasz Zboralski: edukacja to podstawa bezpieczeństwa na drodze

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 19:45
- Cieszy mnie nurt oddziaływania w kierunku przebudowy polskich miast, to potrwa jeszcze wiele lat i jest kosztowne. W ciągu ostatniej dekady w Polsce udało się wyprowadzić ruch z miast na drogi tranzytowe, ekspresowe, obwodnice, autostrady, infrastruktura jest kluczowa - mówił na antenie Dwójki Łukasz Zboralski, redaktor naczelny portalu brd24.pl.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/ako photography

Jakie są przyczyny takiego, a nie innego stanu bezpieczeństwa na polskich drogach? Czy są to przepisy, niewystarczająca infrastruktura, a może to kwestia polskiej mentalności? O tym Michał Szułdrzyński rozmawiał z Łukaszem Zboralskim, redaktorem naczelnym portalu brd24.pl, zajmującym się szeroko rozumianym bezpieczeństwem w ruchu drogowym.


samochód kierowca prędkość FREE 1200_660.jpg
Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Policja przypomina o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego

Według gościa Dwójki dyskusja na ten temat jest trudna. - Są tacy, dla których podróżowanie to przemieszczanie się z jednego punktu do drugiego nawet z przyjemnością, trzeba być dojrzałym człowiekiem, aby umieć się zachować. Infrastruktura drogowa w Skandynawii przeszkadza złym instynktom kierowców. Bardzo ważna rzecz to wychowanie od dziecka, ale również edukowanie dorosłych i seniorów. Na tych, którzy celowo łamią przepisy, działa nadzór drogowy, automaty mierzące prędkość, działalność policji. Duże znaczenie ma też ratownictwo, jak dobra jest opieka już po wypadku - podkreślił Łukasz Zboralski.

Posłuchaj
34:09 2021_07_29 17_30_03_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Łukasz Zboralski: edukacja to podstawa bezpieczeństwa na drodze (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Dodał, że niedawna zmiana zasad pierwszeństwa na przejściu dla pieszych jest dla niektórych kierowców niczym przewrót kopernikański. - Nie da się jeździć za szybko w miastach, tam, gdzie są przejścia dla pieszych, przy zbyt szybkiej jeździe nie jesteśmy w stanie zauważyć, czy ktoś chce przejść przez ulicę. Wprowadzenie tej zmiany otworzyło drogę do kolejnych, dowodem jest projekt zwiększający kary na drogach, a to dla mnie są sprawy ponad polityką - zaznaczył gość Michała Szułdrzyńskiego.

Wspomniał, że najlepszym przykładem innego myślenia o drogowej infrastrukturze jest Jaworzno. - Udało się znacząco poprawić bezpieczeństwo w tym mieście, zdarzył się tam czas kilku miesięcy bez ofiary śmiertelnej. Np. fotoradar średnio o 50 proc. redukuje w punkcie pomiaru liczbę wypadków śmiertelnych.

Dlaczego polskie autostrady są najmniej bezpieczne w Europie, mimo że są najnowsze? - Tzw. jazda na zderzaku dopiero od niedawna jest uregulowana w prawie, trzeba zacząć to egzekwować. Według danych operatora jednej z autostrad co najmniej 1/3 kierowców jeździ tam szybciej niż przepisowe 140 km/h. Jeśli nie zrozumiemy, że warto włączyć tempomat i jechać spokojnie z większymi odległościami, to nie będzie bezpieczniej. Mimo wszystko autostrady i drogi ekspresowe są najbezpieczniejsze w porównaniu do dróg krajowych - powiedział Łukasz Zboralski.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Łukasz Zboralski (redaktor naczelny portalu brd24.pl)

Data emisji: 29.07.2021

Godzina emisji: 17.30 

mo

Czytaj także

Nawet 30 tys. zł grzywny dla piratów drogowych. Będą zmiany w prawie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 09:33
Rząd w trybie obiegowym przyjął projekt noweli Prawa o ruchu drogowym, który przewiduje m.in. podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł. - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Zmiany mają pozwolić na skuteczniejszą walkę z niebezpiecznymi kierowcami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. "Chcemy radykalnie zredukować liczbę wypadków"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 13:14
- Chodzi nam wyłącznie o to, żeby radykalnie zredukować liczbę wypadków z udziałem ofiar śmiertelnych i rannych - zaznaczył dyrektor Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik, odnosząc się do przyjętego przez rząd projektu noweli Prawa o ruchu drogowym.
rozwiń zwiń