"Nauczył mnie uniku" - Piotr Głowacki o pięściarzu Teddym [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 14:20
- Od początku mojej pracy w filmie marzyło mi się postaciowanie w takim głębokim stylu przemiany fizycznej i psychologicznej - mówił w Dwójce aktor Piotr Głowacki, który dokonał metamorfozy w związku z filmową opowieścią o legendarnym pięściarzu "Teddym".
Piotr Głowacki
Piotr GłowackiFoto: Rafał Masłow

ZOBACZ WIDEO

[Źródło: YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia​] 

Na ekrany polskich kin wchodzi dramat biograficzny "Mistrz" w reżyserii Macieja Barczewskiego. Opowiada on historię Tadeusza Pietrzykowskiego. Przedwojenny mistrz Warszawy w wadze koguciej trafił do obozu Auschwitz na samym początku jego funkcjonowania. Więzień 77 przez trzy lata stoczył kilkadziesiąt walk. O życie, o zachowanie godności, poczucia człowieczeństwa w nieludzkich warunkach obozu koncentracyjnego. W postać boksera na dużym ekranie wcielił się Piotr Głowacki.


Posłuchaj
43:46 [i] 25.08 OWZK PIOTR GLOWACKI CALOSC ok.mp3 Wytańczyć życie. Spotkanie z Piotrem Głowackim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Przemiana, jakiej dokonać musiał aktor, dotyczyła jego ciała, umiejętności, sposobu patrzenia. Dostał na to szesnaście miesięcy. Treningi trzy razy w tygodniu, do tego bieganie, skoki na skakance, wspinaczka, próby choreografii, sparingi. - To był czas pracy zgodnie z marzeniami - zaznaczył gość Dwójki. - Mamy umiejętności na miarę Hollywoodu, potrzebujemy tylko czasu, który jest związany z pieniędzmi i tym, że chcemy postawić na jakość. A jakości nie da się oszukać.

Czytaj także:

Przed wojną pięściarz Tadeusz Pietrzykowski ważył 58 kg, w Auschwitz zaledwie 48. Twórcom filmu niezwykle zależało na dopilnowaniu szczegółów podczas kreowania postaci Teddy'ego. - Wiedzieliśmy, że jeżeli chcemy opowiadać prawdziwą historię, zbudować na ekranie prawdę, to ta prawda będzie się opowiadała przez ciało bohatera - tłumaczył Piotr Głowacki. - Mnie interesuje dotarcie do źródła, żeby jak najwięcej zrozumieć. 


zdjęcie otwierające portret Seweryna Szmaglewska 1200.jpg
Świadek Norymbergi - Seweryna Szmaglewska

Podczas kreowania postaci aktor wykorzystywał umiejętności taneczne. - Dzieciństwo i młodość spędziłem tańcząc i to jest bazowy element mojego warsztatu - zaznaczył odtwórca roli Teddy'ego. - Po roku treningów pięściarskich byłem tylko amatorem boksu, a miałem zagrać mistrza. Resztę trzeba było wytańczyć - przyznał.

Nasz gość nazywa boks tańczoną grą w szachy w przyśpieszonym tempie. - Nigdy nie spodziewałem się, że jest to tak wymagający sport od strony technicznej i kondycyjnej  - podkreślił Piotr Głowacki. - Ten sport budzi agresję, bez chęci pokonania przeciwnika nie pokonamy go. Ciosy muszą trafić tak, żeby przeciwnik nie miał siły kontynuować walki.

Auschwitz-Birkenau - zobacz serwis specjalny >>>>

Teddy był mistrzem uników. Gra z przeciwnikiem i wyczekiwanie na zadanie ciosu było w jego stylu. Zwłaszcza w obozie, gdzie był zdecydowanie lżejszy i słabszy niż przeciwnicy. - Stąd dla mnie piękna nauka i wiara życiowa w to, że unik jest wyrazem mądrości.

Nieco dłuższa opowieść (także wideo) na Facebooku radiowej Dwójki, w serwisie Youtube, na stronie Dwójki oraz w serwisach streamingowych i podcastowych.


[Źródło: YouTube Moje Filmy/Mistrz - oficjalny zwiastun]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Piotr Głowacki (aktor)

Data emisji: 25.08.2021

Godzina emisji: 17.30

uk

Czytaj także

Piotr Głowacki: aktor jest hiperczłowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 20:00
– To nie znaczy, że jest nadczłowiekiem, tylko człowiekiem, w którym ogniskuje się wszystko, co ludzkie – mówił ceniony aktor teatralny i filmowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film "Mistrz". Piotr Głowacki: sport zawieszał prawa obozu

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 18:00
- W obozach powstał przemysł sportowy. W dzień wolny od pracy były organizowane gry, które miały przynosić rozrywkę esesmanom, ale też przez samych więźniów były traktowane jako chwila normalności, w której nagle zaczynały działać prawa sportu i mógł stanąć naprzeciwko siebie Polak-więzień i esesman - opowiadał odtwórca głównej roli w filmie o legendarnym pięściarzu Tadeuszu Pietrzykowskim.
rozwiń zwiń