"Apetyt na czereśnie". Anna Seniuk: ten tekst Osieckiej wciąż żyje [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 18:20
- Utwór Agnieszki Osieckiej króluje na scenach, ponieważ to bardzo wdzięczny spektakl do grania przez aktorów. Jest to dwuosobowy minimusical, który został przeze mnie nieco zmieniony na potrzeby radia - mówiła w Dwójce Anna Seniuk, reżyserka i autorka adaptacji widowiska teatralnego Agnieszki Osieckiej "Apetyt na czereśnie", którego premiera odbędzie się w najbliższą niedzielę (28.11) w Dwójce.

Oglądaj wideo:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia] 

1200x660_czeresnie_01.31.jpg
"Apetyt na czereśnie" Agnieszki Osieckiej. Transmisja w niedzielę

"Apetyt na czereśnie" to drugie - po "Niech no tylko zakwitną jabłonie" - widowisko teatralne autorstwa Agnieszki Osieckiej. Fabularnej opowieści o trudnej, gasnącej, a może już wygasłej miłości towarzyszą piosenki autorstwa samej Osieckiej, z muzyką Macieja Małeckiego. Współczesnej adaptacji tekstu dokonała Anna Seniuk, także reżyserka tej radiowej wersji widowiska.


Posłuchaj
28:03 Owzk 24.11.2021.mp3 Anna Seniuk i Maciej Małecki o spektaklu "Apetyt na czereśnie" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Artyści współpracują ze sobą już od wielu lat, uzupełniając się na scenie. Jednak podkreślają, że do pracy przy tym wydarzeniu najprawdopodobniej by nie doszło, gdyby nie Rafał Olbrychski  odtwórca jednej z ról. - To on jest sprawcą całego pomysłu - przyznał Maciej Małecki. - Zwrócił się do nas z propozycją, że chciałby zagrać w tej sztuce razem z Marią Niklińską. To było jakieś dwa lata temu, a sytuacja miała być zupełnie inna. Ale w końcu zwróciłem się do radiowej Dwójki z propozycją, żeby zrealizować to w wersji radiowej. A że pracowałem z Anną przy wielu udanych inscenizacjach radiowych, więc pomyślałem, że można zrobić coś podobnego - opowiadał kompozytor.

Czytaj też:

Dietzius Antoniusz 1200.JPG
Antoniusz Dietzius: twórczość Agnieszki Osieckiej jest wiecznie prawdziwa

W oryginalnej wersji "Apetytu na czereśnie" akcja dzieje się w wagonie pociągu. Jednak reżyserka przestrzeń Studia im. Witolda Lutosławskiego zmieniła w stację dworca kolejowego. - Nie bardzo widziałam ten wagon na ogromnej scenie S-1, dlatego przeniosłam akcję na peron. Bohaterowie nie są już zamknięci w przedziale, tylko na peronie czekają na jakiś spóźniony pociąg i zaczynają rozmowę.

Sam tekst Agnieszki Osieckiej nawiązuje do wydarzeń z lat 60. i 70., jednak reżyserka postanowiła uwypuklić przede wszystkim relację między ludźmi. - Specjalnie nie wyciągałam kontekstu PRL-u, a jedynie zaznaczyłam, że jest to ten czas. Przede wszystkim skupiłam się na nieudanej relacji małżeństwa, które spotyka się przypadkowo na peronie kolejowym - wyjaśniła Anna Seniuk.

Czytaj też:

W koncertowej wersji spektaklu "Apetyt na czereśnie" w role dawnych kochanków wcielają się Maria Niklińska i Rafał Olbrychski. Autorka adaptacji przyznała, że z aktorami spotkała się po raz pierwszy. - Nie miałam okazji uczyć Marysi w szkole, a Rafała też nie spotkałam nigdy na estradzie. Musieliśmy więc się ze sobą oswoić i znaleźć wspólny język, co nie było trudne, ponieważ jest to wersja koncertowa. Nie robimy teatru, co jednak też wymaga pewnego zachowania się na scenie. Wykonawcy nie tylko stoją, śpiewając przy swoich mikrofonach, ale skoro mamy publiczność, to im też się coś należy. Takie minisytuacje, które określałyby, gdzie są bohaterowie, bo to tekst pełen retrospekcji.

Ważnym elementem minimusicalu są również piosenki skomponowane przez Macieja Małeckiego, który określa je jako wielowątkowe. - Jest m.in. piosenka "Kwitnie mak", która wywodzi się z muzyki barokowej, są też proste walczyki, bossa nova, a także stylizacja mazurka utrzymana w duchu chopinowskim. Utwory są więc zróżnicowane stylistycznie - wyznał kompozytor. Warto wspomnieć, że towarzyszyć mu będzie Aleksander Dębicz. - To jest człowiek, który ma inne spojrzenie na wiele rzeczy, również muzycznych, ale ja uznałem, że ja się dzięki niemu też rozwijam - podkreślił Maciej Małecki.

Premiera spektaklu "Apetyt na czereśnie" w najbliższą niedzielę (28.11) na antenie Dwójki, a także - w formie wideo - w mediach społecznościowych i na stronie internetowej stacji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Anna Seniuk (reżyserka, aktorka), Maciej Małecki (kompozytor, pianista)

Data emisji: 24.11.2021

Godzina emisji: 17.30

am
Czytaj także

Antoniusz Dietzius: twórczość Agnieszki Osieckiej jest wiecznie prawdziwa

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 17:00
- Teksty Agnieszki Osieckiej są absolutnie uniwersalne, ta ich prawda jest na dzisiaj, na jutro i na zawsze. Poezja kryje się nawet w jej "Dziennikach", które przecież nie są wierszowane, w listach do Jeremiego Przybory. To stworzyło magię - mówił na antenie Dwójki Antoniusz Dietzius, reżyser spektaklu "Abonament na szczęście".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Wojtyszko: postać realna mnie ogranicza

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 19:00
- Historię Liny Prokofiev poznałem dzięki Elżbiecie Starosteckiej. Spotkaliśmy się kiedyś, dostałem książkę na ten temat i tak ziarno zostało zasiane. Słuchacz zrozumie, po co powstała ta sztuka, tam jest ogromna amplituda stanów emocjonalnych bohaterki - mówił Maciej Wojtyszko o słuchowisku pt. "Żona", którego bohaterką jest Lina Prokofiev, wdowa po słynnym rosyjskim kompozytorze. Premiera na antenie Dwójki w niedzielę (7.11) o godz. 19.00.
rozwiń zwiń