Orwell i jego wstręt do polityki

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 18:15
- George Orwell brzydził się polityką. Uważał, że polityka to jest bagno. Wszelkiego rodzaju kampanie polityczne, reklamiarstwo polityczne, porównał kiedyś do walenia kijem w koryto pełne pokarmu dla świń, żeby one do tego koryta przybiegały i wkładały tam ryje - mówił Bartłomiej Zborski, tłumacz eseju Simona Leysa "Orwell, czyli wstręt do polityki".
George Orwell
George OrwellFoto: Shutterstock/Mario Breda
  • Na polskim rynku wydawniczym ukazał się esej belgijskiego pisarza Simona Leysa "Orwell, czyli wstręt do polityki".
  • George Orwell, autor takich książek, jak "Folwark zwierzęcy" i "Rok 1984", walczył z hipokryzją polityków i krytykował totalitaryzmy.
  • Mimo że pochodził z wyższych warstw społecznych, miał poglądy socjalistyczne.

George Orwell to pisarz-legenda, autor "Folwarku zwierzęcego" i "Roku 1984" - książek, w których pokazał, czym jest i do czego prowadzi totalitaryzm w praktyce i w myśleniu.

George Orwell punktował hipokryzję polityków

O George'u Orwellu napisano tysiące prac, biografii, opracowań, esejów. Niedawno w polskim przekładzie ukazał się esej belgijskiego pisarza Simona Leysa "Orwell, czyli wstręt do polityki".

Jak mówił w Dwójce jeden z tłumaczy książki Bartłomiej Zborski, Orwell krytykował hipokryzję polityków, m.in. ich zmienny stosunek do Stalina przed podpisaniem paktu Ribbentrop-Mołotow i po ataku Hitlera na Związek Radziecki. - Chodzi o błyskawiczną zmianę poglądów sterowaną przez przywódców i odpowiednią do danego etapu, to go brzydziło.

George Orwell (1903-1950) był świadkiem politycznych kataklizmów, które przetoczyły się przez Europę w pierwszej połowie XX wieku, to on wymyślił termin "zimna wojna". - Brzydziły go też te przepychanki polityków w brytyjskiej rzeczywistości, uzależnienie od Stanów Zjednoczonych, niezmieniony - mimo zimnej wojny - stosunek przynajmniej niektórych intelektualistów do Stalina – zauważył Bartłomiej Zborski.

Posłuchaj
27:23 2022_04_05 17_32_25_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Orwell i jego wstręt do polityki (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Birma - tam narodził się Orwell-socjalista

Goście audycji podkreślali, że George Orwell, mimo arystokratycznego pochodzenia, był socjalistą i to z tej pozycji krytykował totalitaryzm.

- Jak sam mówił, pochodził z niższej warstwy górnej warstwy społecznej. Po ukończeniu college'u zaczął pracę w policji birmańskiej, ponieważ jego ojciec był urzędnikiem imperium brytyjskiego - mówiła druga tłumaczka omawianej książki, Iwona Badowska.

Bartłomiej Zborski potwierdził, że to właśnie Birma (dziś Mjanma) ukształtowała socjalistyczne poglądy Orwella. - On stał się socjalistą w taki sposób, że zadał sobie w Birmie pytanie: dlaczego jest tak, że wykorzystujemy ich bogactwa i jak to jest możliwe, że coś takiego istnieje w XX wieku?

Orwell w testamencie zakazał swojej biografii: "Każde życie widziane od wewnątrz składa się z serii porażek, zbyt upokarzających i zbyt zawstydzających, ażeby inni mogli się im przyglądać". Tego zakazu na szczęście nie dotrzymano. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: Iwona Badowska i Bartłomiej Zborski (tłumacze książki "Orwell, czyli wstręt do polityki")

Data emisji: 5.04.2022

Godzina emisji: 17.30

mg


Czytaj także

Orwell, Joyce i Dante jeszcze raz po polsku. Nowe przekłady klasyków literatury

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 05:30
W ostatnim roku ukazało się kilka nowych tłumaczeń sławnych dzieł literackich, m.in. "Boskiej Komedii" Dantego, "Ulissesa" Jamesa Joyce'a i powieści George'a Orwella. Autorzy przekładów przyznają, że warunki epidemicznej izolacji sprzyjały intensywnej pracy i doprowadzeniu jej do końca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

George Orwell - przenikliwe spojrzenie na świat

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 17:30
Bohaterem audycji był George Orwell - angielski pisarz i publicysta, krytyk systemów totalitarnych. Pisał głównie powieści i felietony, a jego dwie najbardziej znane, wizjonerskie książki: "Rok 1984" i "Folwark zwierzęcy", sprawiły, że stał się jednym z najchętniej czytanych pisarzy XX wieku.
rozwiń zwiń