Sztuczna inteligencja. Czy maszyny myślą?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 19:00
- Jeszcze nie udało nam się zamknąć tego ducha w maszynie, ale to, co dzieje się w dziedzinie sztucznej inteligencji, jest na pewno bardzo ciekawe, bo niesie ze sobą zarówno szanse, jak i zagrożenia - mówił w Dwójce Bartosz Paszcza z Klubu Jagiellońskiego.
Choć rozwój sztucznej inteligencji w ostatnich latach znacznie przyspieszył, wciąż daleko nam do stworzenia świadomej maszyny. Zdj. ilustracyjne
Choć rozwój sztucznej inteligencji w ostatnich latach znacznie przyspieszył, wciąż daleko nam do stworzenia świadomej maszyny. Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Tatiana Shepeleva

Czy maszyny myślą?

Choć rozwój sztucznej inteligencji w ostatnich latach znacznie przyspieszył, wciąż daleko nam do stworzenia świadomej maszyny. Zasilane terabajtami danych algorytmy potrafią już jednak do złudzenia udawać ludzi. Do tego stopnia, że niedawno jeden z inżynierów był przekonany, że ma do czynienia ze świadomym robotem.

- Zadaniem inżyniera była rozmowa z jednym z wielkich algorytmów. Ma ona ograniczać złe działanie tego chat bota. Inżynier nabierał coraz mocniejszego poczucia, że rozmawia ze świadomym bytem. Najpierw próbował zainteresować tym swoich szefów, a potem uznał, że to na tyle ważne podejrzenie, że podzieli się z mediami - opowiadał Bartosz Paszcza.

- To się układa w klasyczną historię o złej korporacji i dobrym człowieku, który chce ostrzec świat - wyjaśnił rozmówca. I dodał, że po wnikliwej analizie eksperci doszli do jednomyślnego wniosku, że algorytm wciąż jest wyłącznie "narzędziem statystycznym, które potrafi udawać rozmówcę na podstawie historycznych danych".

Ludzka skłonność do personifikacji

Bartosz Paszcza uspokajał, że do tej pory nie udało nam się jeszcze "zamknąć ducha w maszynie". - My, ludzie, mamy tendencję do personifikacji, do widzenia ludzkich cech tam, gdzie ich nie ma - podkreślił. - Od stuleci widzieliśmy takie cechy m.in. wśród naszych zwierząt. Jest też zdjęcie słynnej góry na Marsie, która przypomina ludzką twarz. To dzięki ewolucji głęboko w nas leży znajdowanie ludzkich cech i kształtów tam, gdzie niekoniecznie one są, albo są dziełem przypadku. I dziedzina sztucznej inteligencji też jest przesiąknięta próbą uczłowieczenia czegoś, co jest tak naprawdę statystyką.

Posłuchaj
29:26 Owzk 14.07.2022.mp3 Sztuczna inteligencja - na drodze do stworzenia świadomego robota (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Bartosz Paszcza (Klub Jagielloński)

Data emisji: 14.07.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Robo-piesek od Hyundaia jeszcze doskonalszy. Kiedy zastąpi nas w pracy?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 11:00
Część z nas właśnie tak wyobrażała sobie roboty przyszłości wyposażone w tzw. sztuczną inteligencję. Mechaniczni pomocnicy powoli stają się rzeczywistością – czy produkt od Hyundaia zastąpi niebawem pracowników wielkich fabryk i taśm montażowych?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyberpsychologia. Pozytywne strony sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 12:00
Psychologowie badający relacje między ludźmi a technologią koncentrują się zazwyczaj na zjawiskach niepokojących. Wskazują na groźbę dehumanizacji i uzależnień, snują obawy związane z perspektywą pojawienia się systemów o nadludzkich możliwościach.
rozwiń zwiń