REKLAMA

"Zbigniew Namysłowski Recomposed". Mary Rumi i Jacek Namysłowski w hołdzie ojcu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 19:00
Wokalistka Mary Rumi i puzonista Jacek Namysłowski przygotowują koncert na 83. rocznicę urodzin swojego ojca, wybitnego saksofonisty jazzowego Zbigniewa Namysłowskiego. Wydarzenie to odbędzie się 9 września w ramach Dwójkowego cyklu "Jazz.PL".
Zbigniew Namysłowski
Zbigniew Namysłowski Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Będzie to pierwsza rocznica urodzin po odejściu Zbigniewa Namysłowskiego 7 lutego tego roku.

Materiał, który zaprezentuje muzyczne rodzeństwo, to piosenki wybitnego jazzmana zaaranżowane przez Jacka Namysłowskiego na duży zespół jazzowy.

Licealne aranżacje

Usłyszymy dobrze znane utwory, jak "Sprzedaj mnie wiatrowi", ale też kompozycje oryginalnie instrumentalne, do których tekst napisała Mary Rumi. Materiał zarejestrowany został na niedawno wydanej płycie – "Depressed Lady", fonograficznym debiucie jazzowym Mary Rumi.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL >>>

- Tata za każdym razem, gdy przychodziłam zapytać: tato, taki piękny utwór, jak "Secretly & Confidentially", to ktoś już śpiewał?, to tata był w szoku, że o to pytam, że można utwór tego typu, skomponowany z taką melodią i w takim charakterze w ogóle traktować jako piosenkę, a ja nie mogłam się nadziwić, że jestem pierwszą osobą, która o tym pomyślała - mówiła Mary Rumi.

Jacek Namysłowski dodał przy tym, że takie sytuacje miały miejsce już wtedy, gdy jego siostra była w liceum. To z tamtych czasów pochodzi część materiału na płytę.

Zbigniew Namysłowski i jego niepokoje

Nagrania przygotowane przez rodzeństwo na nową płytę zdążył jeszcze usłyszeć Zbigniew Namysłowski.

- Słyszał je parokrotnie, jeszcze parę miesięcy przed premierą słyszał masteringową, ostateczną wersję materiału - mówił Jacek Namysłowski.

Mary Rumi dodała jednak, że jej ojciec obawiał się o sprawne zrealizowanie tego projektu. - W grudniu zeszłego roku wyraził bardzo duże niepokoje, czy uda nam się w ogóle doprowadzić do wydania tej płyty, bo zajęło nam to bez mała rok, od kiedy zrealizowałam projekt ministerialny - mówiła. - Przez rok szukałam możliwości wydawniczych, a ostatecznie wydałam tę płytę samodzielnie - stwierdziła.

Posłuchaj
29:20 Dwojka OwZK 2022_09_07-17-31-02.mp3 Mary Rumi i Jacek Namysłowski w hołdzie Zbigniewowi Namysłowskiemu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Zbigniew Namysłowski (1939-2022) to jeden z najbardziej znanych polskich muzyków jazzowych, wybitny saksofonista, kompozytor i lider zespołów. Współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem, Michałem Urbaniakiem, Krzysztofem Herdzinem i Leszkiem Możdżerem.

Zadebiutował w 1955 roku, grając na fortepianie z grupą Five Brothers, natomiast rok później - jako puzonista. W 1957 zaś wystąpił w roli wiolonczelisty z zespołem Modern Combo Krzysztofa Sadowskiego, na Festiwalu Jazzowym w Sopocie. Największą sławę zdobył jednak jako saksofonista.

Na koncert z cyklu "Jazz.PL" zapraszamy w piątek (9.09) w godz. 18.00-19.00. Koncert będzie emitowany na naszej antenie, a także - w formie wideo - na stronie internetowejFacebookukanale YouTube Dwójki.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Andrzej Zieliński

Goście: Mary Rumi (wokalistka) i Jacek Namysłowski (puzonista jazzowy)

Data emisji: 7.09.2022

Godzina emisji: 17.30

mg

Czytaj także

"Jerzy Duduś Matuszkiewicz Recomposed". Henryk Miśkiewicz z zespołem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 18:00
Aranżacje największych przebojów Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza wybrzmiały w Studiu S3 Polskiego Radia. Zagrał Henryk Miśkiewicz wraz ze swoim kwartetem, w skład którego wchodzą Michał Miśkiewicz, Wojciech Majewski i Sławomir Kurkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

HAŁVVA feat. Timothée Quost w koncercie "Music of Andrzej Trzaskowski" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 10:00
W tej odsłonie naszego cyklu "Jazz.PL" awangardowy projekt HAŁVVA Kamila Piotrowicza i Jacka Prościńskiego zaprezentował swoją wizję kompozycji Andrzeja Trzaskowskiego. Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń