"IO" kandydatem do Oscara. "Skolimowski najpierw zakochał się w osiołku"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 18:00
- W tym filmie ważne jest to, jak przez osiołka ludzie pokazują swoje najgorsze cechy: pożądliwość, okrucieństwo, instrumentalne traktowanie zwierząt - mówiła w Dwójce krytyczka filmowa Adriana Prodeus o filmie "IO".
Jerzy Skolimowski
Jerzy SkolimowskiFoto: fOTON/PAP

Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego pt. "IO" jest polskim kandydatem do Oscara. Wspomniany osiołek to główny bohater tego obrazu. - Zrodził się on z biblijnego osiołka ze stajenki i był niemym świadkiem chaosu, rejwachu, postępującej wokół niego entropii. Skolimowski najpierw zakochał się w osiołku, a potem zaczął wyobrażać sobie jego przygody - mówiła Adriana Prodeus.

Ważne nagrody

Wczesna twórczość Skolimowskiego - od "Rysopisu", po "Ręce do góry" - zaskakuje do dziś. Jego pierwszy film zagraniczny "Le départ" ("Start") przyniósł mu Złotego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie. Inne filmy nakręcone na emigracji nagradzano w Cannes ("Fucha", "Wrzask").

Jerzy Skolimowski należy do twórców typowo autorskiego kina. 84-letni reżyser nie tylko nie zwalnia tempa, ale wręcz przeżywa okres świetności. Wiosną tego roku otrzymał Polską Nagrodę Filmową "Orzeł" 2022 za osiągnięcia życia.

Skolimowski w kinie i w internecie

Niestety, jak stwierdziła Adriana Prodeus, większości filmów Skolimowskiego nie można w tej chwili legalnie obejrzeć w Polsce. - Można udać się do kin - i trzeba - żeby zobaczyć "IO", można zobaczyć "Barierę" na portalu 35mm.online. Na platformach znajdziemy tylko jego krótki film, który zrobił w czasie pandemii, w cyklu "W domu", 10-minutową miniaturę z Sycylii, filmy "11 minut" i "Cztery noce z Anną". I to jest wszystko - wyliczała.

Malujący reżyser

Jerzy Skolimowski to człowiek wielu talentów, zajmujący się nie tylko reżyserowaniem. Jest także artystą malarzem, poetą i aktorem. Na swoim koncie ma ponad 20 ról - nie tylko w swoich filmach, ale także u światowej sławy reżyserów, takich jak David Cronenberg, Tim Burton czy Volker Schlöndorff. Zagrał także w jednym z filmów o superbohaterach z uniwersum Marvela ("The Avengers"), gdzie partnerowała mu Scarlett Johansson.

Posłuchaj
29:23 OWZK 4.10.2022.mp3 Adriana Prodeus w rozmowie z Piotrem Goćkiem o twórczości Jerzego Skolimowskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Piotr Gociek

Gość: Adriana Prodeus

Data emisji: 4.10.2022

Godzina emisji: 17.30

mg/kor

Czytaj także

Filmowy rysopis Jerzego Skolimowskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 13:27
Znakomity polski reżyser 5 maja obchodził 80. urodziny. Była to dobra okazja do rozmowy o znaczeniu Jerzego Skolimowskiego zarówno dla polskiego, jak i światowego kina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ręce do góry" - 14 lat w areszcie cenzury

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2024 05:40
39 lat temu, 21 stycznia 1985 roku, odbyła się premiera filmu "Ręce do góry" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Ważny głos pokolenia, którego władze przestraszyły się tak bardzo, że postanowiły zablokować nie tylko film, ale i reżysera.
rozwiń zwiń