Filmowy rysopis Jerzego Skolimowskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 13:27
Znakomity polski reżyser 5 maja obchodził 80. urodziny. Była to dobra okazja do rozmowy o znaczeniu Jerzego Skolimowskiego zarówno dla polskiego, jak i światowego kina.
Audio
  • Filmowy rysopis Jerzego Skolimowskiego (Rozmowy o kinie/Dwójka)
Jerzy Skolimowski  w towarzystwie swojego psa Bufona
Jerzy Skolimowski w towarzystwie swojego psa BufonaFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

mecwaldowski 11 minut.jpg
Czy ten film coś udaje? Spór o "11 minut"

Jerzy Skolimowski należy do najwybitniejszych polskich reżyserów, znanych i cenionych także za granicą. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród - m.in. Złotego Niedźwiedzia za zrealizowany we Francji film "Start", nagrodę Jury w Cannes za "Wrzask", w Cannes także nagrodzono jego film "Fucha" za scenariusz, w Tokio - "Cztery noce z Anną", nagrodę specjalną jury za film "Essential killing" dostał w Wenecji.

Filmy z początku jego kariery - "Rysopis", "Walkower", "Bariera" i "Ręce do góry" miały na wskroś autorski charakter. Reżyser oparł je na własnych scenariuszach i sam - z wyjątkiem filmu "Bariera" - zagrał głównego bohatera. Młody człowiek Andrzej Leszczyc szedł pod prąd czasom tzw. małej stabilizacji, nie starał się "ustawić" za wszelką cenę w życiu, uciekał od dojrzałości, przywdziewał różne maski, szukał prawdy o sobie...

W audycji prof. Tadeusz Lubelski przypomniał zarówno ten początkowy okres twórczości Jerzego Skolimowskiego, zakończony zatrzymaniem przez cenzurę filmu "Ręce do góry" i emigracją reżysera, a także jego pracę za granicą ( m.in. "Fucha", "Start") oraz te filmy, które reżyser nakręcił po latach przerwy i powrocie do Polski.

***

Tytuł audycji: Rozmowy o kinie

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Gość: prof. Tadeusz Lubelski (krytyk filmowy, historyk, teoretyk kina)

Data emisji: 11.05.2018

Godzina emisji: 14.30

mko

Czytaj także

Jeśli umierać, to tylko w filmowej Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 18:00
– Wenecja to przestrzeń nieustającego umierania. I taki też był główny temat wielu filmów – mówiła Adriana Prodeus o zakończonym Festiwalu filmowym w Wenecji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tyrmand i Komeda, czyli sopocki jazz sprzed 60 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2016 15:30
W audycji będziemy wspominaliśmy I Ogólnopolski Festiwal Muzyki Jazzowej, który odbył się w Sopocie w sierpniu 1956 r.
rozwiń zwiń