Najlepsze polskie książki filmowe 2022 roku

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 18:00
- Wydaje mi się, że w środowisku osób piszących o kinie ta Nagroda im. Bolesława Michałka jest bardzo ceniona. Pozwala ona bowiem przyjrzeć się bliżej książkom, które zwykle trafiają do wąskiego grona filmoznawców, historyków kina, czasem kinomanów. Tutaj mogą one natomiast starać się o szersze grono czytelników. Laureaci tych nagród to naprawdę najważniejsi polscy filmoznawcy - mówiła w audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
Nagrodę im. Bolesława Michałka za rok 2022 zdobyła książka Przerwane emancypacje. Polityka ekscesu w kinie polskim lat 1968-1982 Sebastiana Jagielskiego
Nagrodę im. Bolesława Michałka za rok 2022 zdobyła książka "Przerwane emancypacje. Polityka ekscesu w kinie polskim lat 1968-1982" Sebastiana JagielskiegoFoto: Billion Photos/Shutterstock

X muza na kartach książek

Nagroda im. Bolesława Michałka jest przyznawana przez miesięcznik "Kino" od 1997 roku. Trafia ona do autora najlepszej w roku, zdaniem jury, książki o tematyce filmowej. W grudniu ub.r. laureatem ogłoszono Sebastiana Jagielskiego za książkę "Przerwane emancypacje. Polityka ekscesu w kinie polskim lat 1968-1982".

Nominowane do nagrody były jeszcze dwa inne tytuły. Pierwszy to "Od Wydziału Propagandy Filmowej do Centralnego Urzędu Kinematografii. Pierwsza dekada partyjno-państwowego monopolu w polskim kinie" Ewy Gębickiej. - Historyczna książka, która próbuje się mierzyć z tym, jak po wojnie na ziemiach polskich była przeprowadzana kinofikacja. Bardzo wnikliwe archiwa, bardzo szczegółowa dokumentacja - opowiadała Adriana Prodeus, członkini jury Nagrody im. B. Michałka.

Trzecia i ostatnia z nominowanych książek to zaś "Przebłyski piękna. Spotkania z Jonasem Mekasem" Andrzeja Pitrusa. – To wspomnieniowy esej, momentami bardzo oniryczny. Jonas Mekas to pochodzący z Litwy wybitny twórca nowojorskiej awangardy - tłumaczyła Adriana Prodeus.

Kolejne propozycje

Drugi z prowadzących audycję, Piotr Gociek, wymienił jeszcze dwie inne książki filmowe, które według niego warto przeczytać: "W cieniu Imperium Wschodzącego Słońca" Krzysztofa Loski i "Kino postradzieckie. Trauma doświadczenia sowieckiego w rosyjskich filmach fabularnych po 1991 roku" Pauliny Gorlewskiej. 

Posłuchaj
28:20 Dwójka OWZK 31.01.2023.mp3 Najlepsze polskie książki filmowe 2022 roku (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 31.01.2023

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

"Życie to bal" - karnawał filmowy z Ninateką

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 18:34
- Nasz przegląd obejmuje okres od lat 30. do lat niemal 90. ubiegłego wieku. Najstarszy film, który pokazujemy, to rok 1932 – "Dziś mamy bal", czyli awangardowy reportaż, dokument o przygotowaniu do balu młodej architektury - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Zuzanna Waś, redaktor naczelna portalu Ninateka.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Duchy Inisherin". Martin McDonagh - do śmiechu i do łez

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 18:15
- To jest dramat męskości. Zderzenia tradycyjnych męskich wartości w "Duchach Inisherin" doprowadzone są do skrajności, pewnej groteski. Przyjaźń, bardzo zmitologizowana, lojalność, wierność, bliskość mężczyzn, którzy wybaczają sobie wszystko i rozumieją się bez słów, zostaje wystawiona na próbę - mówiła Adriana Prodeus o obsypanym nagrodami filmie "Duchy Inisherin" w reżyserii Martina McDonagha.
rozwiń zwiń