"Duchy Inisherin". Martin McDonagh - do śmiechu i do łez

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 18:15
- To jest dramat męskości. Zderzenia tradycyjnych męskich wartości w "Duchach Inisherin" doprowadzone są do skrajności, pewnej groteski. Przyjaźń, bardzo zmitologizowana, lojalność, wierność, bliskość mężczyzn, którzy wybaczają sobie wszystko i rozumieją się bez słów, zostaje wystawiona na próbę - mówiła Adriana Prodeus o obsypanym nagrodami filmie "Duchy Inisherin" w reżyserii Martina McDonagha.
Kadr z filmu Duchy Inisherin
Kadr z filmu "Duchy Inisherin"Foto: mat. promocyjne

Obsypany nagrodami

Życie dwóch długoletnich znajomych znajduje się w impasie, gdy jeden z nich nagle kończy ich przyjaźń, co ma nieoczekiwane konsekwencje dla obu mężczyzn - o tym opowiada film "Duchy Inisherin" w reżyserii Martina McDonagha. To jeden z najbardziej docenionych filmów podczas ceremonii wręczenia Złotych Globów, która odbyła się niedawno w Los Angeles. 

Obraz triumfował w kategorii "Najlepszy musical lub komedia". Otrzymał także nagrody: za najlepszy scenariusz oraz dla najlepszego aktora (Colin Farrell).

Uznany dramaturg

Martin McDonagh zaczynał jako autor sztuk teatralnych, co więcej, zdobył sławę jako dramaturg i otrzymał niemało nagród. - Czasami jego teksty czekały wiele lat od czytania publicznego do inscenizacji, niektóre zamieniały się w filmy na początku lat 90. - mówił Piotr Gociek. - Było oczywiste, że prędzej czy później i kino upomni się o Martina McDonagha. Ostatecznie sam się o to upomniał.

- Zaczął wspaniałym, myślę, że niedocenianym u nas filmem, trochę zamordowanym przez fatalny tytuł "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj" ("In Bruges") - kontynuował dziennikarz. - Ten tytuł do dziś jest hołubiony jako jeden z najśmieszniejszych tytułów ostatnich lat - dodała Adriana Prodeus.

Posłuchaj
29:22 Dwójka owzk 24.01.2023.mp3 Twórczość filmowa i teatralna Martina McDonagha (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Czytaj także:

Polska publiczność zna McDonagha głównie jako twórcę teatralnego. Zaistniał przede wszystkim jako autor "Kaleki z Inishmaan". - Znalazłam w archiwum Instytutu Teatralnego recenzje z pierwszych polskich inscenizacji i nazywano go "teatralnym Tarantino" - zaznaczyła współprowadząca program.

Zobacz zwiastun filmu:

[YouTube: 20th Century Studios Polska/Duchy Inisherin - zwiastun #1]

We wtorek (24.11) ogłoszono nominacje do tegorocznych Oscarów. "Duchy Inisherin" to jeden z największych faworytów w stawce. Film McDonagha ma szanse na statuetkę m.in. w kategoriach "Najlepszy film", "Najlepszy reżyser", "Najlepszy aktor pierwszoplanowy" (Colin Farrell) i "Najlepszy aktor drugoplanowy" (Brendan Gleeson).

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 24.01.2023

Godzina emisji: 17.30

uk/kor

Czytaj także

"Gra Fortuny", "M3Gan", "Godland" wśród kinowych premier tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 08:30
Premiery kinowe tego tygodnia dają widzom dość duży wybór. Na ekrany kin wchodzą m.in.: szpiegowski film "Gra Fortuny", "M3Gan"- horror science-fiction o sztucznej inteligencji, która staje się zagrożeniem dla człowieka czy "Godland", duński dramat psychologiczny o ambitnym, luterańskim księdzu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzeci sezon "Królestwa" Larsa von Triera. Rozrywka na kilku poziomach

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 19:00
- To jest jednocześnie pastisz, a ktoś może nawet powiedzieć parodia czy gruby żart, a zarazem działa na kilku poziomach. Naprawdę intryguje, naprawdę straszy, naprawdę bawi. I to oznacza, że mamy do czynienia z twórcą nietuzinkowym, z takim MacGyverem - mówił Piotr Gociek o najnowszym dziele Larsa von Triera.
rozwiń zwiń