"Podejrzana" Park Chan-wooka. Koreańskie kino podbija świat niczym K-pop

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 18:53
- To jest już coś więcej niż przypadek. Pokazał nam to sukces filmów "Parasite" czy "Minari". Podbity został już cały świat, analogicznie jak to ma miejsce z muzyką K-pop. Niejeden zadaje sobie pytanie: jak to się robi? - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek.
Kadr z filmu Podejrzana
Kadr z filmu "Podejrzana"Foto: materiały prom./Gutek Film

Hitchcock po koreańsku

Na ekrany kin weszła "Podejrzana" Park Chan-wooka - reżysera znanego w Polsce z "Oldboya", "Pani Zemsty" czy "Służącej". Nowy film, nagrodzony za reżyserię w Cannes, reinterpretuje Hitchcockowskie motywy i proponuje niestandardowy sposób opowiadania. To pełna zwrotów akcji opowieść o przyciąganiu się przeciwności oraz miłości, która potrafi pokrzyżować wszelkie plany.

Historia skupia się na losach policjanta prowadzącego śledztwo ws. śmierci mężczyzny, który zginął w górach. Czy był to nieszczęśliwy wypadek, czy ktoś mu w tym "pomógł"? W swoim najnowszym dziele Park Chan-wook łączy elementy kina noir w azjatyckim wydaniu z romansem, a przeplata to absurdalnym humorem. 

Od "Podejrzanej" do wniosków ogólnych

Punktem wyjścia do rozmowy była "Podejrzana", ale postanowiliśmy też przyjrzeć się szerzej fenomenowi koreańskiego kina. - Wydaje mi się, że to porównanie z K-popem jest bardzo trafione. Tak jak ta muzyka popularna, bardzo specyficzna, zdobyła na świecie popularność równą albo wręcz większą od muzyki amerykańskiej, tak samo dzieje się z kinem, choć tutaj sytuacja jest bardziej złożona - przekonywała Adriana Prodeus.

Jak tłumaczyła, koreańskiej kino z jednej strony oferuje filmy arthouse'owe, które wygrywają międzynarodowe festiwale, a z drugiej - filmy czysto rozrywkowe. - Koreańczycy są w tym znakomici. Mamy na przykład K-dramę, czyli odpowiednik filmowy tego, co w muzyce, ale również różnego rodzaju thrillery czy kino policyjne. Jest to robione z niebywałą fantazją i świeżością. Myślę, że dla ludzi, którzy lubią tego rodzaju kino, to właśnie koreańska wersja kina rozrywkowego może być najbardziej odświeżającym doświadczeniem. Tamtejsi twórcy z najprostszych elementów potrafią zrobić złoto - podkreślała współprowadząca audycję.

Posłuchaj
28:37 Dwójka OWZK 7.02.2023.mp3 Fenomen kina z Korei Południowej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Film "Podejrzana" Park Chan-wooka był w tym roku koreańskim kandydatem do Oscara, ale nie został nominowany, co zaskoczyło m.in. Jerzego Skolimowskiego

ZOBACZ ZWIASTUN:

[źródło: YouTube/GutekFilm]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 7.02.2023

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Jakie są koreańskie marzenia? Kino Kim Hee-jung

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 17:51
- Chyba nadal jestem tą samą osobą, co dawnej, kiedy studiowałam w Łodzi. Interesują mnie ludzie, ich słabości i ich marzenia - opowiadała w Dwójce Kim Hee-jung, wybitna reżyserka, gość specjalny tegorocznego Warsaw Korean Film Festival.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dr Krzysztof Karnkowski o fenomenie kina koreańskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2022 18:39
- Mam nadzieje, że razem z rakietami kupimy trochę seriali od Koreańczyków - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Karnkowski. 
rozwiń zwiń