Wacław Holewiński: Karol Jaroszyński był najbogatszym Polakiem w dziejach

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 18:00
- Zrobiono takie przeliczenia w stosunku do najbogatszego Polaka dzisiaj. Ma on raptem 20 procent tego, co miał Karol Jaroszyński. To był człowiek z absolutnej elity finansowej nie tylko ówczesnej Europy, ale i całego świata. Ludzi o podobnej skali bogactwa było prawdopodobnie kilkunastu w całym świecie - mówił Wacław Holewiński o bohaterze swojej najnowszej książki pt. "Cieniem będąc, cieniem zostałem".
Wacław Holewiński
Wacław HolewińskiFoto: Andrzej Rybczyński/PAP

Radiowiec i pisarz

Od poniedziałku (13.03) na antenie Dwójki w paśmie "To się czyta" prezentujemy fragmenty najnowszej powieści naszego redakcyjnego kolegi - Wacława Holewińskiego - w interpretacji Jarosława Gajewskiego.

Książka "Cieniem będąc, cieniem zostałem" to opowieść o postaci historycznej - Karolu Jaroszyńskim, który w pewnym momencie swojego życia doszedł do olbrzymiej fortuny. W 1909 roku ten syn byłego powstańca styczniowego, utracjusz z bogatej rodziny, wielbiący matkę, ale też uwielbiający hazard, wygrywa w Monte Carlo równowartość 774 kilogramów złota. Odtąd wykupuje akcje kolejnych banków, inwestuje w kopalnie, cukrownie, transport i fabryki…

Biografia jednostki i opis epoki

Staje się też ważną postacią na dworze cara Mikołaja II, zwłaszcza po wybuchu I wojny światowej. Później służy Polsce, w tych miejscach, gdzie się znajduje i gdzie może działać.

O drodze do tej nietuzinkowej, a mało znanej postaci, połączeniu patriotyzmu z koniunkturalizmem i szerokim pejzażu społeczeństwa na przełomie XIX i XX wieku rozmawialiśmy w audycji z Wacławem Holewińskim, autorem powieści "Cieniem będąc, cieniem zostałem".

Posłuchaj
29:03 2023_03_15 17_30_07_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Wacław Holewiński o swojej najnowszej powieści "Cieniem będąc, cieniem zostałem" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 15.03.2023

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Dziennikarz Dwójki Wacław Holewiński odznaczony brązowym medalem Gloria Artis

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 11:00
- Kiedy prezydent Polski dekorował mnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, było to dla mnie podsumowanie mojej działalności opozycyjnej, zamknięcie pewnego etapu w moim życiu. Mam nadzieję, że Gloria Artis nie jest zamknięciem mojej działalności pisarskiej - mówił Wacław Holewiński tuż po uroczystości wręczenia odznaczeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacko-rodzinne drogi Wacława Holewińskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 14:07
– Gdy miałem 14 lat, wiedziałem, że napiszę książkę poświęconą swojemu stryjecznemu dziadkowi – mówi w audycji "Trójka literacka" Wacław Holewiński, dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia, odznaczony właśnie brązowym medalem Gloria Artis.
rozwiń zwiń