"Polowanie na ćmy" - od książki do serialu

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 18:00
O przekładaniu powieści na język filmu w środowej audycji "O wszystkim z kulturą" opowiedziały scenarzystki serialu "Polowanie na ćmy" Anna Gabryś i Katarzyna Tybinka, aktor Przemysław Stippa oraz dziennikarz i autor książki "Pogrom 1905" Wacław Holewiński. 
Kadr z serialu Polowanie na ćmy na podstawie książki Pogrom 1905 Wacława Holewińskiego
Kadr z serialu "Polowanie na ćmy" na podstawie książki "Pogrom 1905" Wacława HolewińskiegoFoto: materiały prom./TVP

W maju 1905 roku dochodzi w Warszawie do zadziwiających wydarzeń. Najpierw Żydzi, a później Polacy zaczynają palić swoje domy publiczne, zabijać sutenerów i prostytutki. Czy była to działalność ochrany, która chciała odwrócić uwagę od fermentu rewolucyjnego, czy była to po prostu krwawa rozgrywka gangów warszawskiego półświatka?

Do dziś nie wiemy, jaka była przyczyna tych zajść. Ich przebieg opisał w powieści "Pogrom 1905" Wacław Holewiński. Na podstawie jego książki nakręcono świetnie przyjęty serial "Polowanie na ćmy".

O przekładaniu powieści na język filmu w audycji opowiedziały scenarzystki: Anna Gabryś i Katarzyna Tybinka, aktor Przemysław Stippa oraz pisarz, dziennikarz Wacław Holewiński.

***

Maj 1905 roku. Rewolucyjna Warszawa staje się miejscem makabrycznych wydarzeń: mieszkańcy miasta dokonują brutalnego samosądu na sutenerach i prostytutkach. Ich ofiarą pada również najbardziej ekskluzywny "przybytek rozkoszy" madame Szlimakowskiej – miejsce załatwiania ważnych spraw przez oficjeli, którego luksusowe wnętrza budziły zazdrość niejednej z arystokratek.

W tym samym czasie generał-gubernator warszawski Konstantin Maksymowicz po nieudanym zamachu na swoje życie ukrywa się w zegrzyńskiej twierdzy, z niepokojem śledząc zamieszki w podległym mu mieście.

Czy był to spontaniczny zryw społeczny, mający przywrócić ład moralny w stolicy Kraju Nadwiślańskiego, czy przeciwnie – wyrachowana gra polityczna, odwracająca uwagę Polaków od radykalnych posunięć władz rosyjskich?

[opis wydawcy książki "Pogrom 1905"]


Posłuchaj
28:51 2023_03_22 17_30_24_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 "Polowanie na ćmy" - od książki do serialu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Anna Gabryś i Katarzyna Tybinka (scenarzystki), Przemysław Stippa (aktor), Wacław Holewiński (pisarz, dziennikarz)

Data emisji: 22.03.2023

Godzina emisji: 17.30

pg/mo


Czytaj także

Wacław Holewiński: Karol Jaroszyński był najbogatszym Polakiem w dziejach

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 18:00
- Zrobiono takie przeliczenia w stosunku do najbogatszego Polaka dzisiaj. Ma on raptem 20 procent tego, co miał Karol Jaroszyński. To był człowiek z absolutnej elity finansowej nie tylko ówczesnej Europy, ale i całego świata. Ludzi o podobnej skali bogactwa było prawdopodobnie kilkunastu w całym świecie - mówił Wacław Holewiński o bohaterze swojej najnowszej książki pt. "Cieniem będąc, cieniem zostałem".
rozwiń zwiń