Malowanie wsi - radiowy spacer po wystawie Włodzimierza Tetmajera

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2023 18:00
W tym wydaniu audycji Michał Nowak zabrał słuchaczy Dwójki na spacer po wystawie "Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu" w Pałacu Krzysztofory. 
Jeden z obrazów na wystawie Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu
Jeden z obrazów na wystawie "Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu"Foto: PAP/Art Service

Całe nowe kolorowe światy

Zrobiło się teraz ze mnie zakamieniałe malarzysko […], od stóp do głów bazgraczysko. Na uniwersytet jakoś coraz rzadziej chodzę, bo odkąd powąchałem olej, to mnie już nic na świecie prócz niego nie obchodzi. […] się zaczyna budzić u mnie nowe, nie znane mi dotychczas poczucie koloru, a nim otwierają mi się całe światy nowe. Koledzy mi przyznają, że moje studia są najkolorystyczniej i najżywiej malowane - pisał Włodzimierz Tetmajer w grudniu 1883 roku do swojego przyjaciela, Konstantego Marii Górskiego.

Zapis małopolskiej wsi przełomu XIX i XX wieku

Swój świat odnalazł w podkrakowskiej wsi - Bronowicach Małych, które stały się tłem większości jego obrazów. W nich zamieszkał. Studiował ornamentykę wiejskiego ubioru i wystrój chałup, przysłuchiwał się gwarze i wiejskim muzykantom, uczestniczył w obchodach świąt i weselach. W efekcie powstało dzieło będące dogłębnym ikonograficznym zapisem małopolskiej wsi przełomu XIX i XX wieku.

Po tym niezwykłym świecie oprowadziła nas Marta Marek, kuratorka wystawy "Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu", która pokazywana jest w Muzeum Krakowa.


Posłuchaj
28:32 2023_08_23 17_30_22_Dwojka_O_wszyskim_z_kultura.mp3 Malowanie wsi - radiowy spacer po wystawie Włodzimierza Tetmajera (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 23.08.2023

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

Włodzimierz Tetmajer. Malarz życia wiejskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2022 05:40
26 grudnia 1923 roku zmarł wybitny malarz Włodzimierz Tetmajer. Był przedstawicielem nurtu Młodej Polski, przyjacielem Lucjana Rydla i Stanisława Wyspiańskiego, bratem poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera, działaczem politycznym i poetą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu". Pierwsza monograficzna wystawa prac Włodzimierza Tetmajera

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 09:00
Malarz, polityk i pisarz, jeden z czołowych reprezentantów młodopolskiej sztuki inspirowanej rodzimym folklorem, przyjaźnił się ze Stanisławem Wyspiańskim i Lucjanem Rydlem - mowa o Włodzimierzu Przerwie-Tetmajerze, jednym z patronów roku 2023. Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na pierwszą monograficzną wystawę prezentującą twórczość Włodzimierza Tetmajera - "Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu".
rozwiń zwiń