Historia

Pranie - urokliwe Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 05:40
42 lata temu, 29 czerwca 1980 roku, otworzono w leśniczówce Pranie na Mazurach muzeum słynnego barda codzienności, poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. To była niedziela, a na otwarciu znalazło się liczne grono znamienitych gości, między innymi córka Kira Gałczyńska z mężem.
Leśniczówka Pranie
Leśniczówka PranieFoto: Piotr Mecik / Forum

Leśniczówka Pranie znajduje się w samym centrum Puszczy Piskiej, 15 km na zachód w linii prostej od Piszu. Stoi w lesie, nieco wyżej od tafli jeziora Nidzkiego, którym bez trudu dopłyniemy do Rucianego-Nidy, nieco ponad 2 kilometry na północ. Leśniczówka znajduje się po zachodniej stronie jeziora.

Miejsce poetyckiej pracy i odpoczynku

Budynek leśniczówki jest murowany, posiada ponadto kilka dodatkowych zabudowań Znajduje się tam też niewielka wiata - swoista muszla koncertowa, gdzie znamienici wykonawcy prezentują dzieła poetyckie, nie tylko Wielkiego Mistrza. Nierzadko są to utwory mieszczące się w kategorii śpiewanej poezji.

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego powstało dzięki staraniom Muzeum Okręgowego w Suwałkach, w porozumieniu z Muzeum Literatury w Warszawie. Przygotowania trwały aż 5 lat, od 1975 roku. Trzeba jednak pamiętać, że już od 1965 roku znajdowała się tu tzw. izba pamięci pod patronatem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Leśniczówka należała do jednego z najbardziej ulubionych miejsc poety - miejsc nie tylko wypoczynku, ale też pracy. To tutaj od 1950 do 1953 roku przyjeżdżał z żoną Natalią. Tutaj też znajduje się tablica, na której czytamy: "W tym domu Konstanty Ildefons Gałczyński napisał Niobe, Wita Stwosza, Kronikę Olsztyńską".

Przestrzenie Gałczyńskiego

Jedna z oficjalnych stron Leśniczówki, w zasobach Leksykonu Kultury, tak pisze o historii i faktach administracyjnych tego miejsca: "Przez 17 lat, do czerwca 1997 r., muzeum ojca prowadziła Kira Gałczyńska wraz z mężem. Obecnym dyrektorem Prania jest poeta Wojciech Kass. W 1999 r. powstało Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie, które wspiera finansowo i organizacyjnie letnie sezony kulturalne w Praniu, realizowane ph. Leśniczówka Pranie – Ośrodek Promienny (...).

Wszystkie zbiory tworzące ekspozycje stałe Muzeum pochodzą z Muzeum Literatury w Warszawie. W pokoju zamieszkanym przez Gałczyńskiego odtworzono fragmentarycznie przedmioty towarzyszące na co dzień poecie podczas pobytu w Praniu. Drugą salę ekspozycyjną wyposażono w przedmioty pochodzące z pokoju Gałczyńskiego w jego warszawskim mieszkaniu przy Alei Róż 6. Dzięki córce Gałczyńskiego zachował się niemal cały jego księgozbiór. W tym pokoju zaaranżowano też kącik karykatur Gałczyńskiego, autorstwa Szymona Kobylińskiego, Eryka Lipińskiego, Konstantego Sopoćki, Jerzego Zaruby. W kolejnych pokojach zgromadzono zdjęcia, dokumenty, rękopisy, gazety i pierwsze wydania książek, dotyczące przedwojennego, wojennego i powojennego okresu życia i twórczości Gałczyńskiego".

Muzeum i znacznie więcej

Leśniczówka Pranie jako placówka muzealna jest dostępna praktycznie przez większą część roku. W zakres jej działalności wchodzą także takie przedsięwzięcia kulturalne, jak: w lipcu i sierpniu poranki poetyckie połączone z recytacją wierszy Gałczyńskiego w interpretacji wybitnych aktorów i prezentacją muzyki poważnej, coniedzielne koncerty "Muzyka u Gałczyńskiego" połączone z recytacją wierszy, doroczne kilkudniowe spotkania z "Poezją u Gałczyńskiego", konkursy i festiwale czy imprezy jubileuszowe i okazjonalne.

***

Czytaj także:

***

Warto odwiedzić to urokliwe miejsce, szczególnie w okresie wakacyjnym.

PP

Cyt. za: "Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego",  leksykonkultury.ceik.eu


Czytaj także

Kira Gałczyńska: bez mamy ojciec żyłby krócej

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 20:00
– Uważam, że wielu wierszy mojego ojca by nie było, gdyby nie mama. Wspieranie go było dla niej obowiązkiem – mówiła córka Konstantego i Natalii Gałczyńskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wszyscy się pytali, jak to jest być córką Gałczyńskiego"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 19:21
- Zawsze mówiłam, że nie ma w tym żadnej mojej zasługi - podkreślała Kira Gałczyńska, wspominając swoje życie jako "córki tego słynnego poety".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najważniejszy (dla literatury) dom w Suwałkach

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 05:30
- 23 maja 1842 roku urodziła się tu przyszła poetka Maria Konopnicka - opowiadał w Dwójce Zbigniew Fałtynowicz o domu położonym w samym centrum Suwałk. Ale na literackiej mapie tego miasta to nie jedyne ważne miejsce.  
rozwiń zwiń