Jadwiga Jankowska-Cieślak: mój kontakt ze sztuką rozpoczął się od radia

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2023 19:57
- Radio to dla mnie niebywałe medium, ponieważ mój kontakt z tzw. sztuką rozpoczął się właśnie dzięki niemu. Jako mała dziewczynka odsłuchiwałam bardzo dużo audycji, oczywiście dla dzieci. Za każdym razem bardzo mocno na nie czekałam i tak głęboko je przeżywałam, że częstokroć zapadałam w jakieś stany wręcz chorobowe - mówiła w Dwójce Jadwiga Jankowska-Cieślak, tegoroczna laureatka Nagrody Teatru Polskiego Radia "Wielki Splendor".
Jadwiga Jankowska-Cieślak to jedna z najwybitniejszych aktorek polskiego kina, zdobywczyni Złotej Palmy w Cannes i tegoroczna laureatka Nagrody Teatru Polskiego Radia Wielki Splendor
Jadwiga Jankowska-Cieślak to jedna z najwybitniejszych aktorek polskiego kina, zdobywczyni Złotej Palmy w Cannes i tegoroczna laureatka Nagrody Teatru Polskiego Radia "Wielki Splendor"Foto: PR
  • Jadwiga Jankowska-Cieślak to jedna z najwybitniejszych polskich aktorek.
  • W 1982 roku zdobyła - jako pierwsza Polka w historii - Złotą Palmę w Cannes ("Inne spojrzenie").
  • Za "prawdę, czułość i piękny głos" otrzymała tegoroczną Nagrodę Teatru Polskiego Radia "Wielki Splendor".

Na początku grudnia Jadwiga Jankowska-Cieślak dołączyła do prestiżowego grona laureatów Wielkiego Splendora, nagrody Teatru Polskiego Radia

Jadwiga Jankowska-Cieślak lubi to

- Radiowy teatr bardzo sobie cenię i bardzo go lubię. Można tu polegać wyłącznie na swojej umiejętności władania głosem. Wszelkie możliwe wrażenia, intencje i obrazy przekazuje się tylko i wyłącznie przy pomocy własnego dźwięku. Jest to więc bardzo przyjemne zajęcie - podkreślała aktorka.

Jadwiga Jankowska-Cieślak była pierwszą polską aktorką nagrodzoną Złotą Palmą na festiwalu filmowym w Cannes, za rolę Evy w filmie "Inne spojrzenie" węgierskiego reżysera Károlya Makka (1982)

Aktorstwo i szydełkowanie

Małgorzata Szymankiewicz pytała gościa audycji m.in. o szydełkowanie, którego jest mistrzynią, a także o jej stosunek do obecnej sytuacji w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, którego była aktorką przez dziesięciolecia, pod różnymi dyrekcjami.


Posłuchaj
27:28 2023_12_15 17_31_48_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Rozmowa z Jadwigą Jankowska-Cieślak, laureatką Wielkiego Splendora (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Jadwiga Jankowska-Cieślak była dwukrotnie nagrodzona Złotym Lwem za najlepszą główną rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, za role w obrazach pt. "Sam na sam" (1977) i "Wezwanie" (1996).

Długa lista nagród 

W 2008 na festiwalu w Gdyni otrzymała nagrodę specjalną za rolę w filmie "Rysa"; za tę samą kreację Polska Akademia Filmowa przyznała jej w 2009 roku Orła - Polską Nagrodę Filmową. Wcześniej była dwukrotnie nominowana do tej statuetki.

W 1973 roku podczas Lubuskiego Lata Filmowego otrzymała nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą za film "Trzeba zabić tę miłość".

Jadwiga Jankowska-Cieślak jest także laureatką Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza przyznawanej przez redakcję miesięcznika "Teatr" - za sezon 2004/2005, za trzy role: Pauliny i Aurelii w "Niedokończonym utworze na aktora" według Antona Czechowa i Yasminy Rezy oraz Matki w "Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie" Petra Zelenki, oba przedstawienia w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Jadwiga Jankowska-Cieślak (aktorka)

Data emisji: 15.12.2023

Godz. emisji: 17.30

pg/aw

Czytaj także

Jadwiga Jankowska-Cieślak: zamiast wyżywać się w towarzystwie, uciekałam na spektakle

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 13:00
- To były najpiękniejsze cztery lata w moim życiorysie. W szkole teatralnej spędzaliśmy dwadzieścia cztery godziny na dobę przez cały tydzień. Nie było wolnych weekendów. To tam poznałam mojego męża, co jeszcze bardziej przywiązało mnie do instytucji. Czułam satysfakcję i frajdę - wspomina bohaterka "Zapisków ze współczesności", znakomita polska aktorka teatralna i filmowa, Jadwiga Jankowska-Cieślak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jadwiga Jankowska-Cieślak - wspomnienia laureatki Wielkiego Splendora [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2023 13:00
- Gdy leciałam na zdjęcia próbne do Budapesztu, to równolegle dostałam do ręki scenariusz filmu pt. "Przesłuchanie". Równocześnie czytałam scenariusz do "Innego spojrzenia" i miałam dylemat, na co się zdecydować. Czy ostry politycznie film o dziennikarce, czy "Przesłuchanie", które wszyscy wiemy na czym polegało - opowiadała w Dwójce Jadwiga Jankowska-Cieślak, znakomita aktorka teatralna i filmowa.
rozwiń zwiń