Spektakl "Salpetriere" - prawo do wyrażania siebie?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 15:40
Scena 72 przy warszawskiej ASP zaprasza na niecodzienny spektakl. "Salpetriere" to sztuka inspirowana życiem poetki Marii Komornickiej, znanej również jako Piotr Odmieniec Włast. W rolach głównych występują Jadwiga Jankowska-Cieślak i Tomasz Olejnik.
Scena ze spektaklu Salpetriere - na zdjęciu Jadwiga Jankowska-Cieślak i Tomasz Olejnik.
Scena ze spektaklu "Salpetriere" - na zdjęciu Jadwiga Jankowska-Cieślak i Tomasz Olejnik.Foto: mat.promoc.

Nadarza się okazja do zobaczenia Jadwigi Jankowskiej-Cieślak na scenie. Znakomitą aktorkę teatralną i filmową można oglądać w sztuce "Salpetriere" na deskach Sceny 72. Scena 72 powstała przy Pracowni Rysunku i Form Monumentalnych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z inicjatywy studentów. Jej celem jest łączenie sztuk i kolektywizacja sztuki. - Ta scena zaprasza do współpracy nie tylko studentów ASP, ale także osoby spoza uczelni - mówi Tomasz Olejnik, aktor grający w spektaklu. - Jak wiadomo, całe środowisko twórcze przenika się. Ważne jest, żebyśmy znajdowali wspólny język i wzajemnie się inspirowali. Samo tworzenie sztuki wymaga współpracy wielu dziedzin.

"Salpetriere" to sceniczna baśń zainspirowana Kabałą oraz wydarzeniami z życia poetki Marii Komornickiej, znanej również jako Piotr Odmieniec Włast. Na początku XX wieku Maria, w odważnym geście określenia siebie, spaliła swoją sukienkę i nakazała rodzinie uważać ją/go za mężczyznę. Tak narodził się Piotr Odmieniec Włast. Jak czytamy w opisie sztuki, podróż w głąb siebie w spektaklu jest ucieczką przed opresją, a zarazem ucieczką do wolności. Komornicka nie jest bohaterką narracji, jest biografią - źródłem, z którego zaczerpnięte zostały jedynie niektóre wątki z jej życia.

- Akceleratorem jest postać Marii Komornickiej. Niezwykle utalentowana poetka i tłumaczka, przeżyła drastyczną "zmianę" płci. Została odrzucona przez swoje środowisko i trafiła do szpitala psychiatrycznego. Stąd nazwa sztuki "Salpetriere", to jest nazwa szpitala we Francji - tłumaczy gość audycji. - Niezgoda, w jakiej tkwiła nasza bohaterka, była często identyfikowana w tamtych czasach jako histeria i choroba psychiczna.

Jak mówi Tomasz Olejnik, sam spektakl nie mówi, co jest dobre, a co złe, ale próbuje odpowiedzieć na pytanie - dlaczego jesteśmy w życiu podporządkowani określonym rolom? - Interpretacja zależy od widza. Fajne we współczesnej sztuce jest to, że otwiera przestrzeń do rozważań - zauważa aktor. - Temat jest obecnie bardzo aktualny. Ta sztuka ma warstwę intelektualną i emocjonalną i będzie miała wpływ na naszą wyobraźnię. Ale też może pomóc zrozumieć pewne zjawiska i naprowadzić na ścieżkę do zrozumienia pewnych rzeczy. Sama sztuka nie daje odpowiedzi i wydaje mi się, że nie powinna, bo temat jest bardzo szeroki.


Posłuchaj
14:30 Czwórka/Stacja Kultura/ Salpetriere spektakl 25.05.2022.mp3 Tomasz Olejnik opowiada o spektaklu "Salpetriere" (Stacja Kultura/Czwórka)

Spektakl można oglądać 29 maja, 11 i 12 czerwca br. o godzinie 19.00 na Scenie 72, działającej przy Pracowni Rysunku i Form Monumentalnych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Gość: Tomasz Olejnik (aktor)

Data emisji: 25.05.2022

Godzina emisji: 11.14

aw

Czytaj także

Skandalista na Zamku Królewskim. Tajemnice Caravaggia

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 13:26
Michelangelo Merisi da Caravaggio to jeden z najsłynniejszych artystów baroku. Twórca takich obrazów, jak: "Chłopiec z koszem owoców", "Mały Bachus", "Pocałunek Judasza", "Narcyz" czy "Chłopiec gryziony przez jaszczurkę". Ten ostatni możemy oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie. Caravaggio wciąż pozostaje postacią tajemniczą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2022. Style malarskie XIX i XX wieku - co warto zapamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 17:20
W kolejnej odsłonie naszego cyklu garść informacji dla tych, którzy jako przedmiot egzaminacyjny wybrali historię sztuki. W powtórce do matury Szymon Jaworski opowiada o stylach malarskich XIX i XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń