Katarzyna Groniec: szukam bardzo osobnych ścieżek

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 19:50
- Niekoniecznie podążam tą jedną ścieżką, która zdefiniowała mnie 30 lat temu. Jest wiele osób, które pamięta mnie właśnie sprzed lat i zapomina, że sporo wydarzyło się po drodze. Poszukiwanie wiąże się z kluczeniem po różnych ścieżkach, niekoniecznie równoległych, czasem prostopadłych do tego głównego nurtu, do którego mnie przypisano. Czyli piosenki aktorskiej - mówiła w Dwójce wokalistka Katarzyna Groniec.
Katarzyna Groniec ma na swoim koncie 11 albumów. Najnowszy z nich - Konstelacje - ukazał się wiosną ubiegłego roku
Katarzyna Groniec ma na swoim koncie 11 albumów. Najnowszy z nich - "Konstelacje" - ukazał się wiosną ubiegłego rokuFoto: Alex Lua Kaczkowska / materiały promocyjne
  • Musical "Metro" i Przegląd Piosenki Aktorskiej - to tylko dwa rozdziały w bogatej karierze Katarzyny Groniec.
  • Wokalistka ma na swoim koncie 11 albumów. Najnowszy z nich - "Konstelacje" - ukazał się wiosną ubiegłego roku.
  • Niedawno Katarzyna Groniec, sopocianka z wyboru, zadebiutowała powieścią "Kundle" o rodzinnym Śląsku.

Katarzyna Groniec urodziła się 22.02.1972 roku - od dziecka uważała, że ta data ma zbyt dużo dwójek i dlatego ich nie lubi.

Szkolna miara Katarzyny Groniec

- W czasach, gdy chodziłam do szkoły dwójka była najgorszą oceną, którą można było dostać. Z tego powodu nie była dla mnie zbyt fajna, wolałam oczywiście dostawać piątki - uśmiechała się wokalistka.

Katarzyna Groniec od dziecka kochała śpiewać. Mając półtora roku zadebiutowała na komunii siostry... i to od razu - ku ogólnej konsternacji - hymnem Polski, czyli "Mazurkiem Dąbrowskiego". Jako nastolatka pojechała na warsztaty jazzowe, gdzie była postrachem kadry wybitnych instrumentalistów. Wkrótce doceniono jej talent wokalny i otrzymała rolę Anki w musicalu "Metro".

Wielki triumf na PPA

W 1997 roku za interpretację piosenek "Amsterdam" J. Brela i "Zdemaskowanie piosenki" M. Hemara na Festiwalu Piosenki Aktorskiej zdobyła wszystkie najważniejsze nagrody: Grand Prix, Pierwszą Nagrodę i Nagrodę Dziennikarzy. Od tamtego momentu nagrała 11 płyt, a jej najnowszy album "Konstelacje" to inspiracja metafizyką i tekstami kultury.

Niechęć do zaszufladkowania

Do tej pory wciąż jednak nie brakuje osób, które zarzucają artystce, że nie już "tą Katarzyną Groniec z PPA". Tego typu opinie, jak przyznaje sama wokalistka, pojawiają się w zasadzie przy okazji każdej nowej płyty.

- Nie lubię robić w kółko tego samego. Nie o to chodzi, że się nudzę, tylko po prostu to mnie nie ekscytuje. A chciałabym, żeby jeszcze przez jakiś czas próbować prowadzić się po takich ścieżkach, które będą miały mi do zaoferowania coś, co mnie zajmie. Jest ich jednak coraz mniej, bo z racji wieku na wielu już byłam - wyznała.

Katarzyna Groniec mówi o sobie, że po pięćdziesiątce nabrała odwagi. Dlatego napisała książkę. Jej debiut "Kundle" to opowieść o Śląsku, skąd pochodzi. Jej miejscem na Ziemi od pewnego czasu jest jednak Sopot.


Posłuchaj
27:48 2024_02_09 17_30_58_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Katarzyna Groniec - z wiekiem coraz odważniejsza (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Maria Czok

Gość: Katarzyna Groniec (wokalistka)

Data emisji: 9.02.2024

Godz. emisji: 17.30

pg/mgc/pr

Czytaj także

Jak śpiewać Osiecką? Zdradzają Groniec i Nowak

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2015 13:13
- Powiedziałem kolegom, że będziemy grać dwie piosenki Osieckiej przez godzinę, bo nie wyobrażałem sobie śpiewania jej innych utworów - mówił Adam Nowak, który w Dwójce wraz z Katarzyną Groniec opowiadał o trudnościach w interpretowaniu Osieckiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Groniec o płycie, której miało nie być

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2015 21:14
- Z tym materiałem jeździmy po kraju już od ponad roku, a "Zoo z piosenkami Agnieszki Osieckiej" ukazało się na rynku rok od premiery koncertowej - mówi Katarzyna Groniec.
rozwiń zwiń