Władysław IV Waza - król zainteresowany różnymi dziedzinami sztuki

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 19:00
- W Zamku Królewskim w Warszawie miał swą główną siedzibę teatr Władysława IV. Chcemy przypomnieć ten fenomen, nieco zapomniany w świadomości historycznej - mówił w Dwójce dr Jacek Żukowski, historyk sztuki z Zamku Królewskiego w Warszawie.
Władysław IV Waza
Władysław IV Waza Foto: POLONA/Domena publiczna
  • Władysław IV Waza żył w epoce niezwykle dynamicznego rozwoju twórczości artystycznej, w czasach wykuwania się baroku, powstawania opery i barokowej estetyki teatralnej oraz kształtowania się niezwykle steatralizowanych rytuałów dworskiego życia.
  • Król ten był jednym z najbardziej światłych polskich monarchów.
  • Od młodzieńczych lat aż do samej śmierci interesował się różnymi dziedzinami sztuki.

Tego wszystkiego: barokowej sceny teatralnej na dworze Władysława IV, ale i życia jako sceny w epoce baroku dotyczy książka "Triumfalna harmonia. Teatr Władysława IV". W audycji opowiedział o niej jej redaktor i współautor, dr Jacek Żukowski - historyk sztuki z Zamku Królewskiego w Warszawie.

Teatr Władysława IV w Zamku Królewskim

Gość Dwójki zaznaczył, że książka zapowiada wystawę, która będzie prezentowana w Zamku Królewskim w listopadzie przyszłego roku. - To właśnie tutaj miał swą główną siedzibę teatr Władysława IV. Przedstawienia odbywały się również w zamku w Wilnie, Gdańsku, Niepołomicach, jednak to Warszawa była jego centrum. Chcemy przypomnieć ten fenomen, nieco zapomniany w świadomości historycznej - podkreślił rozmówca Jakuba Moroza.

Czytaj też:

Wyprzedzała go fama konesera sztuki i teatru

Jacek Żukowski mówił również o zapoznawaniu się ze sztuką Europy przez przyszłego króla. - Władysław przez dwa lata prosił swego ojca o zgodę na podróż europejską. Zaplanował to tak, że wyprzedzała go fama konesera sztuki i teatru. Podróż była pomyślana jako zwieńczenie długiego procesu edukacji królewicza - opowiadał historyk.


Posłuchaj
29:04 2024_03_14 17_29_59_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Władysław IV Waza - król zainteresowany różnymi dziedzinami sztuki (O wszystkim z kulturą)

 

Władysław urodził się 9 czerwca 1595 roku w letniej rezydencji monarszej w Łobzowie (obecnie jest to część Krakowa). Był trzecim dzieckiem króla Polski Zygmunta III Wazy i Anny Habsburżanki. Przed nim narodziły się dwie córki: Anna Maria i Katarzyna, które zmarły w dzieciństwie. 

Władysław IV Waza był szanowanym i lubianym przez polską szlachtę władcą. Nie tylko odnosił wielkie sukcesy w działaniach wojennych, lecz także był szczodrym mecenasem sztuki.

Król nie pozostawił po sobie żadnego męskiego potomka, mimo że był dwukrotnie żonaty - z Cecylią Renatą Habsburg i Ludwiką Marią Gonzagą. Jego jedyny syn Zygmunt Kazimierz Waza zmarł w 1647, mając zaledwie siedem lat. Władysław IV umarł w 1648 roku na chorobę nerek. Kolejnym władcą Polski został jego przyrodni brat - Jan Kazimierz. 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Moroz

Gość: dr Jacek Żukowski (historyk sztuki z Zamku Królewskiego w Warszawie)

Data emisji: 14.03.2024

Godzina emisji: 17.30

mo/wmkor

reklama

Czytaj także

Stanisław August Poniatowski. Ostatni król Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 05:46
12 lutego 1798 roku zmarł król Stanisław August Poniatowski. Jednym z największych osiągnięć tego władcy było zwołanie Sejmu Czteroletniego i uchwalenie Konstytucji 3 maja w 1791 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zygmunt II August. Ostatni Jagiellon na polskim tronie

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 05:45
– Wiek XVI, złoty wiek Polski przysłonił niewątpliwie błędy, które Zygmunt August na tronie popełnił – zaznaczała prof. Maria Bogucka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zygmunt Stary. Król złotego wieku

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2024 05:40
24 stycznia 1507 roku w katedrze na Wawelu odbyła się koronacja Zygmunta I Starego. Zasiadał na tronie polskim do 1548 roku.
rozwiń zwiń