Polskie Radio
Section05
Józef Poniatowski

Pałac Pod Blachą - rezydencja księcia Józefa Poniatowskiego

Pałac Pod Blachą to pierwszy budynek w Warszawie, który pokryto miedzianą blachą. Stąd wzięła się jego nazwa. Jako jeden z nielicznych warszawskich skarbów architektury przetrwał wojenne zniszczenia, zachowując oryginalne mury. Był rezydencją Józefa Poniatowskiego. W związku z 210. rocznicą śmierci księcia radiowa Jedynka zaprasza na spacer po tym niezwykłym obiekcie.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Pałac pod Blachą Zamek Królewski Warszawa Józef Poniatowski

Jak naprawdę zginął książę Józef Poniatowski? Debata w 210. rocznicę śmierci bohatera

W tym roku mija 210. rocznica śmierci jednego z najsłynniejszych polskich bohaterów epoki napoleońskiej. W dalszym ciągu historycy poszukują odpowiedzi na pytanie: "jak naprawdę zginął książę Józef Poniatowski?". Współczesnej analizy wydarzeń sprzed dwustu lat podjęli się prof. Dariusz Nawrot z Uniwersytetu Śląskiego oraz doktor Maria Turos, lekarz medycyny, zajmująca się naukową rekonstrukcją chirurgii z okresu wojen napoleońskich.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Józef Poniatowski historia Polski historia Europy Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Odyseja pomnika księcia Józefa Poniatowskiego

Pomnik wzbudzał kontrowersje jeszcze zanim na dobre stanął w Warszawie. Wielu Polakom nie spodobała się klasyczna konwencja, w której został przedstawiony romantyczny bohater wojen napoleońskich. Na domiar złego warszawiacy mogli podziwiać dzieło dopiero niemal sto lat po jego ukończeniu. W uroczystym odsłonięciu przeszkodził bowiem wybuch, a następnie klęska powstania listopadowego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Józef Poniatowski Warszawa

Odsłonięto popiersie księcia Józefa Poniatowskiego. Kasprzyk: hołd dla bohatera naszej wolności

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał ostatnie słowa, jak głosi legenda - księcia Józefa Poniatowskiego, które wygrawerowano na cokole dziś odsłoniętego popiersia księcia Józefa Poniatowskiego - "Bóg mi powierzył honor Polaków, Bogu go tylko oddam".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa muzeum Łazienki Królewskie Józef Poniatowski Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk społeczeństwo

Piknik urodzinowy księcia Józefa Poniatowskiego. W Pałacu pod Blachą w Warszawie zaplanowano szereg atrakcji

Pokazy grup rekonstrukcyjnych Pułków Piechoty Księstwa Warszawskiego, potyczki, musztra, warsztaty kulinarne i hafciarskie - to niektóre z atrakcji, które czekają na uczestników pikniku zorganizowanego w ramach obchodów urodzin księcia Józefa Poniatowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Józef Poniatowski Warszawa Zamek Królewski Pałac pod Blachą historia Polski POLSKA regiony

Książę Józef Poniatowski - generał, patriota i bon vivant

Bohater, dowódca, patriota, jego życie stało się legendą, którą do dziś kultywujemy. Wierny Napoleonowi, u boku cesarza pragnął zrealizować ambicje patriotyczne. Obok kariery politycznej i wojskowej, znany był z barwnego życia towarzyskiego, licznych romansów i hucznych zabaw. Pałac Pod Blachą organizuje urodziny księcia Józefa w dniach 5 i 6 maja, odbędzie się między innymi konferencja naukowa poświęcona bohaterom epoki oraz otwarcie wystawy "Ci piekielni lansjerzy! Los infernos picadores!"
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Józef Poniatowski Warszawa Pałac pod Blachą

Listopad w rezydencjach królewskich. Bezpłatne zwiedzanie muzeów

- Przyjdźcie do nas, a zobaczycie wiele pięknych przedmiotów, poznacie wiele wspaniałych historii. Jest to miejsce, do którego warto zaglądać - zapraszał kurator pałacu Pod Blachą dr Mateusz Klarecki na antenie radiowej Dwójki. 
Zobacz więcej na temat:  zabytki Dwójka Pałac pod Blachą Zamek Królewski Wawel Józef Poniatowski Warszawa Kraków Bernardo Bellotto Bernardo Bellotto - Canaletto Jan Piotr Norblin