Polskie Radio
Section05
Zamek Królewski

Pałac Pod Blachą - rezydencja księcia Józefa Poniatowskiego

Pałac Pod Blachą to pierwszy budynek w Warszawie, który pokryto miedzianą blachą. Stąd wzięła się jego nazwa. Jako jeden z nielicznych warszawskich skarbów architektury przetrwał wojenne zniszczenia, zachowując oryginalne mury. Był rezydencją Józefa Poniatowskiego. W związku z 210. rocznicą śmierci księcia radiowa Jedynka zaprasza na spacer po tym niezwykłym obiekcie.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Pałac pod Blachą Zamek Królewski Warszawa Józef Poniatowski

Darmowy listopad. Rezydencje królewskie z całej Polski zapraszają do siebie

Wielowiekowa siedziba polskich władców, apartamenty Stanisława Augusta Poniatowskiego, podmiejski pałac Jana III Sobieskiego, ale nie tylko. W ramach akcji "Darmowy listopad w rezydencjach królewskich" można za darmo zwiedzać zamki i pałace rozsiane po całej Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Darmowy listopad zamki w Polsce Zamek Królewski Wawel Malbork wystawa muzeum za darmo podróże po Polsce Wilanów Łazienki Królewskie Wieliczka

"Darmowy listopad". Rezydencje królewskie z bezpłatnym wstępem

Po raz 12. rezydencje królewskie przez cały listopad nieodpłatnie udostępniają publiczności znaczną część swoich zbiorów. Akcja "Darmowy listopad", organizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to nie tylko okazja do zwiedzania wystaw stałych i czasowych, ale także do udziału w wielu spotkaniach edukacyjnych, wykładach, konferencjach, warsztatach i lekcjach muzealnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA SZTUKA muzeum Zamek Królewski Wawel Wilanów

Sztuka ze Lwowa i tajemniczy obraz Tycjana - wyjątkowe wystawy Zamku Królewskiego w Warszawie

- To ekspozycja dzieł kolekcji stworzonej przez inteligencję i arystokrację Lwowa XIX wieku. Nad wystawą pięknego malarstwa unosi się legenda tego miasta. Utkana ze wspomnień, faktów historycznych, skojarzeń. Legenda tej metropolii wyrosła na handlu, na łączeniu kultur, religii, różnych nacji. Każda z tych nacji wniosła coś do miejskiego kolorytu Lwowa - mówił w Dwójce prof. Wojciech Fałkowski.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski wystawa Wojciech Fałkowski Jakub Jamrozek Dwójka malarstwo Tycjan Lwów

Zamek Królewski dla młodych ludzi: maluj farbami olejnymi jak starzy mistrzowie

Na Zamku Królewskim wystartował cykl warsztatów edukacyjno-artystycznych towarzyszących wystawie "Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny renesansu". W zajęciach wykorzystywana jest nowatorska metoda poznawania technik malarskich dzięki aplikacji Glaze. Proponuje ona proces tworzenia w stylu starych mistrzów, jednak bez sztalug, płócien, farb i pędzli.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA malarstwo edukacja SZTUKA młodzież dzieci Zamek Królewski Jacek Frentzel Michał Żołądkowski Trójka

Protesty po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację: wystawa na Zamku Królewskim

Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie można obejrzeć wystawę "Nie tylko Siwiec" przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Składają się na nią materiały związane z polskimi protestami przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego (w tym Ludowego Wojska Polskiego) na Czechosłowację w sierpniu 1968 r. oraz akty solidarności z Czechami i Słowakami. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Ryszard Siwiec Zamek Królewski Praska Wiosna 1968 interwencja w Czechosłowacji IPN Instytut Pamięci Narodowej Katarzyna Cygler Trójka

Jan Zachwatowicz. Udaremnił zamach Niemców na kulturę polską

Był człowiekiem, któremu Warszawa i Polska zawdzięczają ocalenie lub rekonstrukcję wielu bezcennych zabytków. Jan Zachwatowicz - architekt, profesor Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Generalny Konserwator Zabytków w Ministerstwie Kultury i Sztuki w latach 1945-1957 - zmarł dokładnie 40 lat temu, 18 sierpnia 1983 roku.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Warszawa Zamek Królewski HISTORIA historia Polski

"Dawno, dawno temu". Zawody i rzemiosła, które uprawiano na Zamku Królewskim w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie to miejsce, które kojarzymy bezsprzecznie z władcami naszego kraju. Warto jednak zaznaczyć, że na Zamku Królewskim pracowało i mieszkało wiele innych osób. Osób, które pracowały w Zamku i pełniły mniej lub bardziej odpowiedzialne funkcje. W audycji przybliżymy zawody i rzemiosła, które uprawiano na Zamku - te znane i te zapomniane
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom historia Polski Marta Powałowska Zamek Królewski

"Madonna z Dzieciątkiem" - polska strata wojenna odnaleziona w Japonii

Do Polski powrócił kolejny obraz utracony podczas II wojny światowej. Tym razem dzieło udało się odnaleźć na Dalekim Wschodzie. Obraz "Madonna z Dzieciątkiem" został odnaleziony w 2022 roku na aukcji w Tokio, a powrócił do Polski na mocy porozumienia zawartego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP z japońskim domem aukcyjnym.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki malarstwo Zamek Królewski dzieła sztuki

Święto muzyki i teatru w otoczeniu Zamku Królewskiego w Warszawie

- Będą trzy wydarzenia teatralne i cztery muzyczne. W tym roku te proporcje są więc trochę na korzyść muzyki. Poza tym będą również po dwa wydarzenia muzyczne i teatralne dla dzieci - mówił w "Wybieram Dwójkę" Tomasz Taraszkiewicz, pomysłodawca i kurator 14. Festiwalu Królewskie Arkady Sztuki, który w piątek (4.08) rozpoczyna się w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Młynarski Królewskie Arkady Sztuki KULTURA Jakub Jamrozek Zamek Królewski Arkady Kubickiego Dwójka