Prof. Wojciech Fałkowski: Zamek Królewski jest kreatorem wydarzeń kulturalnych

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 12:00
- Ekspozycję "Rafael. Piękno renesansu" planujemy w październiku, od czerwca zaprezentujemy monograficzną wystawę Władysława Hasiora. Nasze wystawy, podejście do projektów muzealnych i naukowych, a także kontakty, umożliwiają zorganizowanie prezentacji dzieł Rafaela. To jest efekt pracy ostatnich lat - mówił w Dwójce prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
Prof. Wojciech Fałkowski podkreśla, że Zamek Królewski jest kreatorem wydarzeń kulturalnych
Prof. Wojciech Fałkowski podkreśla, że Zamek Królewski jest kreatorem wydarzeń kulturalnychFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
  • Prezentacja dzieł Rafaela, wystawa prac Władysława Hasiora, sztuka włoska ze zbiorów Narodowego Muzeum Sztuki im. Barbary i Bohdana Chanenko w Kijowie.
  • To tylko część planów wystawienniczych Zamku Królewskiego w Warszawie.
  • O programie wystaw zaplanowanych na 2024 rok w "Poranku Dwójki" opowiedział dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie - prof. Wojciech Fałkowski. 

Prof. Wojciech Fałkowski o działalności Zamku Królewskiego w Warszawie

Gość Dwójki stwierdził, że są powody do radości. - W 2023 roku pozycja Zamku Królewskiego w gronie najważniejszych muzeów świata bardzo wyraźnie zmieniła się na korzyść. Mam nadzieję, że uda się pozyskać środki na zakup rzeczy, które przyprawiają mnie o zawrót głowy, są takie oferty. Nasze wystawy, podejście do projektów muzealnych i naukowych, a także kontakty, umożliwiają zorganizowanie prezentacji dzieł Rafaela. To jest efekt pracy ostatnich lat - podkreślił.

"Rafael. Piękno renesansu" - wystawa w październiku

W grudniu został zakupiony rysunek Rafaela, jeszcze w lutym zostanie on pokazany publiczności. - Formalności trwały trochę dłużej niż normalnie, pokażemy go już wkrótce i będzie to pierwsza forma zaproszenia, na wystawę "Rafael. Piękno renesansu", którą planujemy w październiku. Dopinamy ostatnie szczegóły, ale mogę powiedzieć, że liczymy na 20 dzieł sztuki. To będą rysunki i obrazy, w kilku przypadkach mamy do czynienia z rewelacją naukową. Wszystko wskazuje na to, że będziemy w posiadaniu rysunku, który był pierwowzorem do stanz Rafaelowskich w Watykanie - zapowiedział rozmówca Pawła Siwka.

Czytaj też:

Jan Matejko, jakiego nie znamy

W planach na ten rok jest 5 wystaw czasowych i 2 nowe ekspozycje stałe. - Będzie również suplement do roku Jana Matejki, w 2023 roku to były naprawdę piękne wystawy. Nie chcemy ich powielać, Zamek Królewski w dwóch salach prezentuje wielkoformatowe obrazy Matejki. Teraz z kolekcji prywatnych oraz ze zbiorów Lwowskiej Galerii Obrazów pokażemy prace mało lub w ogóle nieznane. Sporo rysunków jest na poziomie ostatnich jego prac malarskich na płótnie. Matejko jest ikoniczny, dobrze go znamy, ale okazuje się, że wciąż jest coś do odkrycia - zaznaczył Wojciech Fałkowski.

Wystawa prac Władysława Hasiora

Wystawa prac Władysława Hasiora to zupełnie osobna historia. - To zamysł, który czyni z Zamku Królewskiego kreatora wydarzeń kulturalnych. Mamy w tej chwili wystawę dzieł Nowosielskiego w dialogu ze swymi kolegami z drugiej połowy XX wieku. Idziemy tym śladem, od czerwca prezentując monograficzną wystawę Władysława Hasiora. To jest również nawiązanie do pierwszej wystawy na zamku, jeszcze nieukończonym, w surowych, nieotynkowanych murach w 1974 roku. Z jednej strony to skok przez pół wieku, z drugiej strony ta wystawa będzie miała inny kontekst. Wtedy to było drapieżne, dramatyczne i poruszające, teraz Hasior jest klasykiem. Będzie sąsiadował ze sztuką dawną najlepszych mistrzów. To ma być wystawa, która wzbudzi spory i dyskusje - zapowiedział Wojciech Fałkowski.

Posłuchaj
15:55 2024_02_08 09_30_51_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Prof. Wojciech Fałkowski: Zamek Królewski jest kreatorem wydarzeń kulturalnych (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Wojciech Fałkowski (dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie)

Data emisji: 8.02.2024

Godzina emisji: 9.30

mgc/pg/mo/wmkor

Czytaj także

38 dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenko w Kijowie przyjechało do Zamku Królewskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 14:01
Dzieła sztuki zostały sprowadzone do Polski na prośbę dyrekcji kijowskiego muzeum, które znacznie ucierpiało podczas ataków Rosji na stolicę Ukrainy.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyrektor Zamku Królewskim w Warszawie podsumowuje rok 2023

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2024 12:09
Po bogatym w wydarzenia minionym roku - w tym czeka nas prezentacja dzieł Rafaela, wystawa prac Władysława Hasiora i kolejne inwestycje. Rok 2024   będzie też ostatnim rokiem obchodów 50-lecia odbudowy Zamku.  
rozwiń zwiń