"Solidarność wyrosła z doświadczenia Jałty"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 13:00
To opinia historyka dr Sławomira Dębskiego. W Gdańsku dyskutowaliśmy o znaczeniu II wojny światowej dla obecnego ładu politycznego. Czy można też zaryzykować tezę, że Ukraina dopiero teraz wyzwala się z porządku jałtańskiego?
Audio
  • Debata o niesłabnącym znaczeniu II wojny światowej i jej dziedzictwa dla bieżącej polityki (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Sławomir Dębski - jeden z inicjatorów w konferencji Dziedzictwo II wojny światowej z perspektywy 70 lat - w Europejskim Centrum Solidarności
Sławomir Dębski - jeden z inicjatorów w konferencji "Dziedzictwo II wojny światowej z perspektywy 70 lat" - w Europejskim Centrum Solidarności Foto: PAP/Adam Warżawa

Postawił ją prowadzący audycję Grzegorz Ślubowski. W odpowiedzi dr Dębski przywołał dwa przemówienia z przełomowego 1989 roku: Georgea Busha w Moguncji i Michaiła Gorbaczowa w Strasburgu. - Mówili o nowym ładzie europejskim opartym na pokoju oraz prawie narodów do wyboru własnej drogi. Przekreślali obowiązującą od 1939 roku regułę, że o losach narodów decydują za zamkniętymi drzwiami przywódcy mocarstw - wyjaśniał. - Społeczeństwo ukraińskie wciela w życie ów nowy ład - podkreślał.

Odbywająca się w Europejskim Centrum Solidarności konferencja "Dziedzictwo II wojny światowej z perspektywy 70 lat" służy pokazaniu nie jednej, lecz wielu narodowych perspektyw historycznych. Jak podkreślił dyrektor Centrum Basil Kerski, ta różnorodność może być inspirująca, a wielość perspektyw - także w obrębie jednego narodu - zaskakująca.

Nasi goście przypomnieli na przykład o kilkuset tysiącach Rosjan, którzy w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej walczyli przeciwko... Armii Czerwonej.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Basil Kerski(dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności), dr Sławomir Dębski (dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia), Rafał Wnuk (Muzeum II Wojny Światowej)

Data emisji: 6.05.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/iz

Czytaj także

Churchill, Truman, Żukow. Posłuchaj, co mówili w dniu zakończenia wojny

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 06:00
- Keitel rzucił na nas nienawistne spojrzenie, usiadł na krawędzi krzesła i bez pośpiechu podpisał pięć egzemplarzy aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec - mówił marszałek Gieorgij Żukow. Posłuchaj wyjątkowych, archiwalnych nagrań!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok 1945. Spisane opowieści świadków

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 17:50
Historia sprzed 70 lat znów jest na wyciągnięcie ręki. Książkę "1945. Wojna i pokój" Magdaleny Grzebałkowskiej czytała Joanna Jeżewska.
rozwiń zwiń