Nowy film Terry'ego Gilliama. "Udane dzieło, które nie zachwyca"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 19:00
- Rozumiem zarzuty stawiane filmowi "Człowiek, który zabił Don Kichota", lecz mimo negatywnych recenzji uważam, że to taki obraz, o którym trzeba wyrobić sobie własne zdanie - mówił w Dwójce krytyk Jakub Demiańczuk.
Audio
  • Jakub Demiańczuk i Sebastian Smoliński o filmie "Człowiek, który zabił Don Kichota" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kadr z filmu Człowiek, który zabił Don Kichota
Kadr z filmu "Człowiek, który zabił Don Kichota"Foto: Deigo Lopez Calvin/materiały prasowe Gutek Film

Gilliam1200.jpg
Terry Gilliam: duch Don Kichota jest nam dziś szczególnie potrzebny

Reżyser Terry Gilliam, jeden z członków słynnej grupy Monty Python, od lat marzył o realizacji filmu o Don Kichocie. Przez lata plany krzyżowały mu liczne katastrofy, które nawiedzały jego ekipę filmową. W tym roku reżyser dopiął jednak swego i film "Człowiek, który zabił Don Kichota" trafił do kin. Goszczący w Dwójce krytycy zwrócili uwagę, że w dziele tym widać, ewolucje scenariusza i ślady po kolejnych nieudanych próbach zmierzania się pomysłem. - Film końcowy jest dużo bardziej opowieścią o robieniu filmu o Don Kichocie - mówił krytyk Sebastian Smoliński. - Gilliama bardziej interesowała intryga producencka niż sam bohater. W samym filmie jest kilka wersji Don Kichota - dodał.

W audycji rozmawialiśmy o skomplikowanych losach dzieła Terry'ego Gilliama, ale też o efekcie ostatecznym. Krytycy wyjaśniali, dlaczego spora część widowni jest zawiedziona "Człowiekiem, który zabił Don Kichota", ale też wskazywali na te elementy, dla których jednak warto ten film zobaczyć.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Marcin Pesta

Goście: Jakub Demiańczuk (znawca twórczości Gilliama, krytyk filmowy) i Sebastian Smoliński (krytyk filmowy)

Data emisji: 20.08.2018

Godzina emisji: 17.30

bch

Czytaj także

Krzysztof Zanussi: Bergman zinstytucjonalizował kino autorskie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 19:00
- Bunuel robił okazjonalnie kino autorskie, Bergman zrobił z tego zasadę. Było dla mnie bardzo pociągające - mówił Krzysztof Zanussi w Dwójkowej audycji na temat twórczości znakomitego szwedzkiego reżysera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiceminister kultury: chcemy przyciągnąć światowych producentów filmowych

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 20:39
- Ta ustawa jest po to, by zwiększyć konkurencyjność Polski. Prawie wszystkie kraje europejskie mają już tego typu rozwiązania i wiele produkcji, nawet dotyczących historii Polski, powstaje w krajach, które udają np. Warszawę czy Kraków - mówił w Dwójce Paweł Lewandowski, wiceminister kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Człowiek, który zabił Don Kichota". Marzenie Terry'ego Gilliama

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 16:33
- Ten film jest wyrazem wolności reżysera. Terry Gilliam powiedział w Cannes, że czuje wielką ulgę, bo wreszcie zrealizował swój dawny pomysł. Lepiej lub gorzej, ale po raz pierwszy nie wie, jakim filmem się teraz zajmie - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus.
rozwiń zwiń