REKLAMA

Borys Szyc: praca z Pawłem Pawlikowskim nauczyła mnie pokory

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 20:37
- On odzierał nas ze wszystkiego, z całej takiej szmirowatości, gagów, z tego, co po prostu przychodzi ci łatwo i co masz wyuczone. Chciał zostawić człowieka i opowiedzieć historię - mówił w Dwójce aktor o filmie "Zimna wojna".
Audio
  • Borys Szyc o "Zimnej wojnie", zagranicznej karierze, filmie "Piłsudski" i platformie TheMuBa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Paweł Pawlikowski (L) i Borys Szyc (P)
Paweł Pawlikowski (L) i Borys Szyc (P)Foto: IAN LANGSDON/PAP/EPA

Borys Szyc dopiero co wrócił z Los Angeles, gdzie brał udział w gali rozdania Oscarów. Był tam wraz z ekipą twórców "Zimnej wojny", która otrzymała nominajce aż w trzech kategoriach (najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia). Choć skończyło się bez nagród, to gość Dwójki traktuje pracę przy najnowszym dziele Pawła Pawlikowskiego jako bardzo cenne doświadczenie.

- Nauczyłem się pokory oraz, mam nadzieję, skromniejszego grania. Nauczyłem się też cierpliwości na planie, chociaż nieraz ją traciłem. Generalnie jednak film to czekanie - podkreślał aktor.

Międzynarodowy sukces "Zimnej wojny" (Złota Palma za reżyserię, Europejska Nagroda Filmowa w aż pięciu kategoriach) przełożył się również na zawodową pozycję Borysa Szyca. - Miałem kilka niezwykle ważnych spotkań, m.in. z szefową castingu Amazona i dwoma agentami w Stanach. Razem z Tomkiem Kotem i Agatą Kuleszą mamy już za sobą serial "World on Fire" wyprodukowany przez brytyskie BBC1. Zostaliśmy obsadzeni dokładnie po tym, jak producenci i reżyser obejrzeli w Manchesterze "Zimną wojnę". Absolutnie jest więc pokłosie tego filmu, wręcz wydaje mi się, że ono się dopiero zaczyna - przekonywał.

Jaki będzie film "Piłsudski" z Borysem Szycem w tytułowej roli? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Gość: Borys Szyc (aktor)

Data emisji: 1.03.2019

Godzina emisji: 17.30

pg/ml

Czytaj także

Łukasz Muszyński: Pawlikowski został namaszczony na nowego mistrza

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 08:00
- Najpierw była nagroda za reżyserię na festiwalu w Cannes. Już od tego momentu zaczęło się mówić, że to jest taki film, który może namieszać w trakcie całego sezonu nagród – mówił krytyk filmowy Łukasz Muszyński, komentując sukces Pawła Pawlikowskiego i jego "Zimnej wojny" podczas tegorocznej odsłony Europejskich Nagród Filmowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oscary 2019. Po ogłoszeniu nominacji dla "Zimnej wojny" radości nie było końca

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 10:13
Nominacja dla "Zimnej wojny" jako najlepszego filmu nieanglojęzycznego chyba dla nikogo nie była zaskoczeniem. Na tym jednak nie koniec sukcesów.
rozwiń zwiń