Jan Kobuszewski - "nie lubił się eksponować"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 19:34
- Mówią o nim niespełniony Chaplin? Mógłby być spełnionym Chaplinem, gdyby zagrał w filmach, które mu proponowano - bohaterem audycji "O wszystkim z kulturą" był aktor teatralny i filmowy, satyryk Jan Kobuszewski, o którym opowiadała jego siostrzenica Hanna Faryna-Paszkiewicz. 28 września minęła druga rocznica śmierci artysty.
Jan Kobuszewski, Warszawa, Teatr Narodowy - przedstawienie Kram z piosenkami
Jan Kobuszewski, Warszawa, Teatr Narodowy - przedstawienie "Kram z piosenkami"Foto: NAC/domena publiczna

Posłuchaj
48:04 O wszystkim z kulturą Dwójka 28 wrzesień 2021 17_30_57v1.mp3 Wokół biografii Jana Kobuszewskiego w drugą rocznicę jego śmierci (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jan_Kobuszewski wiki 1200.jpg
Olga Lipińska: Janek był cudownym człowiekiem

Na rynku wydawniczym ukazała się książka zatytułowana "Kobusz. Jan Kobuszewski z drugiej strony sceny" – autorstwa Hanny Faryny-Paszkiewicz – córki starszej siostry Jana Kobuszewskiego, która – wraz z siostrzeńcem artysty Janem Faryną  była gościem w Programie 2 Polskiego Radia.

- Trudno jest pisać o kimś, kogo zna się bardzo dobrze, nawet od podszewki - przyznała autorka biografii. - Miałam ogromnie dużo wątpliwości i wyszłam od materiału faktograficznego. Chciałam być zupełnie schowana - stwierdziła.

Hanna Faryna-Paszkiewicz naciskana przez rynek wydawniczy kilka razy próbowała namówić wuja Jana do spisania wspomnień. Na kilka lat przed odejściem artysta zgodził się na to, ale do rozmowy, na której mogłaby się oprzeć książka, nigdy nie doszło.

Czytaj także:

Losy Jana Kobuszewskiego splatają się z wieloma ważnymi wydarzeniami ubiegłego wieku, także losami ukochanej przez niego Warszawy - miasta rodzinnego. - O dramatycznym czasie wojny nie lubił mówić - podkreśliła nasza rozmówczyni. - Pamiętam radość wujka widzącego odbudowującą się Warszawę - dodał Jan Faryna. 

Poza rolami w teatrze, epizodami w filmie i sceną kabaretową, nasz bohater grał także w spektaklach radiowych. Wśród nich jest znany i lubiany serial radiowej Trójki "Rodzina Poszepszyńskich" według scenariusza Macieja Zembatego i Jacka Janczarskiego. - To miała być satyryczna przeciwwaga dla "Matysiaków" - tłumaczył Jan Faryna. - Słynny dziadek Jacek, który w 1904 roku walczył w Mandżurii i po słowach "trzask-prask i po wszystkim" zasypiał.

Prywatnie artysta był spokojnym, zdystansowanym człowiekiem, bardzo serdecznym w relacjach rodzinnych. - Potrafił słuchać - podkreśliła siostrzenica. - Skupiał się na tym, co mam do powiedzenia i potrafił wracać do różnych wątków. Był ważną osobą nie tylko dlatego, że był znanym aktorem.

Źródło: YouTube Teatr Kwadrat/Jan Kobuszewski i Andrzej Kopiczyński - Teatr Kwadrat

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Monika Pilch

Goście: Hanna Faryna-Paszkiewicz, Jan Faryna

Data emisji: 28.09.2021

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Zakończył się XI Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 16:29
Gala Zamknięcia XI Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci odbyła się 29 września w Gdyni. W tym roku w Konkursie Głównym zaprezentowano 30 filmów. Najważniejszą nagrodę, czyli "Złoty Opornik" zdobył film  "Paszporty Paragwaju", a "Platynowy Opornik" za całokształt twórczości otrzymał Lech Majewski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Kobuszewski – zmarnowany polski Charlie Chaplin

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 23:08
Tak nazwała zmarłego w sobotę (28.09) aktora Agnieszka Osiecka. Jan Kobuszewski wcielał się w role majstrów, szoferaków i kombinatorów, a zaczynał w Teatrze Narodowym u Kazimierza Dejmka. Pomimo ogromnej popularności pozostał niezwykle skromnym i bardzo rodzinnym człowiekiem.
rozwiń zwiń