Czesław Bielecki: własna droga nie jest jedyną

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 19:15
– Mówiło się, że "Kultura" paryska to jest falanster, komuna, w której wszyscy są nastawieni na jedno: służenie, jak to mówili, Nadwiślanii – gościem Programu 2 Polskiego Radia był Czesław Bielecki, architekt, publicysta i opozycjonista w czasach PRL.
Czesław Bielecki
Czesław BieleckiFoto: Andrzej Hulimka/Forum

Posłuchaj
30:51 O wszystkim z kulturą Dwójka 17 listopad 2021 17_28_34.mp3 Czesław Bielecki o esejach publikowanych w paryskiej "Kulturze" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 


Jerzy Giedroyc pap 1200.jpg
Herling-Grudziński: Giedroyc żył "Kulturą"

"Tak i nie. W kręgu paryskiej Kultury" to zbiór szesnastu esejów Czesława Bieleckiego, drukowanych na łamach słynnego emigracyjnego miesięcznika w latach 1979-1992 z dodatkiem dokumentów  przede wszystkim listów z więzienia do synów.

Już jako nastolatek z wypiekami na twarzy czytał wydawnictwa "Kultury", a jako trzydziestolatek po raz pierwszy nawiązał kontakt z emigracyjną redakcją. - Zetknąłem się z ludźmi wybitnymi w moim życiu: Stefan Kisielewski, Jan Nowak-Jeziorański, papież Jan Paweł II, Zbigniew Herbert, Jan Józef Lipski - wymieniał Czesław Bielecki. – Uważam, że styl politycznego myślenia i sposób podejścia do spraw państwowych wyróżniał Giedroycia. Była to mieszanka myślenia bardzo u nas rzadka: myślenia, dumy, godności z niesłychaną skromnością i poczuciem służby.

Czytaj także:

Bielecki przez lata próbował określać sfery i możliwości działania opozycji antykomunistycznej, wydzierania rządzącym obszarów wolności indywidualnej i zbiorowej, kontestował propozycję jednego programu dla podziemia.

Próbował szkicować "projekt państwa", mówić  czasami gorzko i z wyrzutem  także o własnym obozie, o nieumiejętności tworzenia "polskiej polityki", szukał wreszcie tego, co powinno Polaków łączyć ponad podziałami. – Była w tamtym czasie dyskusja, która pozostaje aktualna – człowiek i system – zaznaczył nasz gość. – Jedni mówili: jesteśmy tacy, bo system jest taki. Drudzy mówili z pozycji skrajnego moralizowania w polityce: to człowiek buduje system.

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Czesław Bielecki (architekt, publicysta i opozycjonista w czasach PRL)

Data emisji: 17.11.2021

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Kultura i opozycja. Opowieści Czesława Bieleckiego

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 08:56
W cyklu "Zapiski ze współczesności" o swoich życiowych doświadczeniach opowiadał architekt, grafik, działacz opozycyjny, pisarz, znany również pod nazwiskiem Maciej Poleski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Atmosfera gęstniała na wiele miesięcy przed Marcem ’68"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 11:48
- Początkiem rozgrywki Gomułki z Moczarem i licytowania się na partyjny antysemityzm był już rok 1967, czyli wojna 6-dniowa Izraela z jego sąsiadami, kiedy ludzie w Polsce świętowali, że "nasi Żydzi pokonali rosyjskich Arabów" - mówił w Dwójce Czesław Bielecki, uczestnik wydarzeń Marca '68.
rozwiń zwiń