Piotr Gociek: moją pierwszą pracę w radiu dostałem dzięki poezji

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 20:15
- W czerwcu 1989 roku w miesięczniku "Opole" ukazało się kilka moich wierszy. W miarę równolegle, w drugim obiegu, wyszedł mój debiutancki tom. Latem 1990 roku spotkałem polityka opozycji antykomunistycznej, który był akurat w trakcie szukania ludzi do Radia Opole. Od jakiegoś znajomego usłyszał, że jest taki młody chłopak, który pisze wiersze i ma dosyć dobry, radiowy głos - wspominał w Dwójce Piotr Gociek, dziennikarz i autor tomu wierszy "Widzenie Eneasza".
Piotr Gociek
Piotr GociekFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
  • Piotr Gociek obecnie jest związany m.in. z Polskim Radiem.
  • Tom "Widzenie Eneasza" składa się z wierszy z lat 1986-1994 oraz 2010-2020.

Piotr Gociek wiersze publikuje od roku 1989, choć - fakt - niezbyt często i z dużymi przerwami. W tomie "Widzenie Eneasza" przypomniał te starsze, pisane w latach 1986-1994, oraz w dwu blokach wiersze nowe z lat 2010-2020.

Jakie to wiersze? Prześmiewcze, jak "Rozmowa dawnych kochanków", pogrążone w historii, jak "Sen o stalinizmie", nostalgiczne, jak "Cofając się w czasie", czasem z ogromną, dawką emocji, jak "11 kwietnia 2010 na Dworcu Centralnym", odimienne, jak "Krzysztof", "Katarzyna", "Monika" czy "Paweł" – pewnie odnajdą się w nich ci, którzy zaznaczyli się w życiu Goćka najmocniej. Ale przecież nie tylko oni, bo zapewne to doświadczenie pokoleniowe, wspólnotowe.

Wiersze z tomu "Widzenie Eneasza" są dojrzałe, przemyślane, czasami wzruszające. To wiersze o nas dziś i o nas kiedyś.

Piotr Gociek. (nie jedyny) Żywot poety

Piotr Gociek twierdzi, że jest kotem. I że przeżył już siedem z dziewięciu swoich żyć. Ten piąty (w odautorskiej nocie), to żywot poety. Powinien trwać - obok, niezależnie od innych wcieleń autora.

- Co prawda długie partie mojego życia to chwile, gdy robiłem głównie coś, np. byłem głównie radiowcem albo głównie dziennikarzem prasowym. W zdecydowanej większości przypadków było jednak tak, że mimo to robiłem jakieś inne rzeczy. Tzn. będąc redaktorem, pisałem do szuflady jakieś teksty. Albo będąc radiowcem, zbierałem materiały do książek. Tak naprawdę nie da się tego w głowie oddzielić - podkreślał gość Dwójki, znany m.in. z anteny Programu 1 Polskiego Radia.

Posłuchaj
29:03 Dwójka owzk 14.12.2021.mp3 Rozmowa z Piotrem Goćkiem o tomie wierszy "Widzenie Eneasza" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Z Piotrem Goćkiem rozmawialiśmy nie tylko o jego wierszach, ale także o jego dorobku prozatorskim, eseistycze politycznej i krytyce filmowej.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Piotr Gociek (pisarz, poeta, publicysta, dziennikarz radiowy i telewizyjny)

Data emisji: 14.12.2021

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Jakub Beczek: Edward Stachura jest pisarzem w ruchu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 21:30
– Stachura to nie jest pisarz spetryfikowany w jakichś konkretnych odczytaniach czy interpretacjach. Każde pokolenie, które się pojawia, na nowo może go odczytywać i odkrywać. To taki pisarz, jak ci wielcy polscy romantycy, którzy się nie starzeją, a ich twórczość cały czas oddziałuje – mówił w Dwójce Jakub Beczek, współautor opracowania "Cała jaskrawość i inne utwory" z poezją i opowiadaniami Edwarda Stachury.
rozwiń zwiń