Jakub Beczek: Edward Stachura jest pisarzem w ruchu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 21:30
– Stachura to nie jest pisarz spetryfikowany w jakichś konkretnych odczytaniach czy interpretacjach. Każde pokolenie, które się pojawia, na nowo może go odczytywać i odkrywać. To taki pisarz, jak ci wielcy polscy romantycy, którzy się nie starzeją, a ich twórczość cały czas oddziałuje – mówił w Dwójce Jakub Beczek, współautor opracowania "Cała jaskrawość i inne utwory" z poezją i opowiadaniami Edwarda Stachury.
Edward Stachura
Edward StachuraFoto: Zbiory Muzeum Literatury

Posłuchaj
28:57 Strefa literatury 1.10.2021.mp3 Ze Stachurą w drodze (Strefa literatury/Dwójka)

"Dalej, być ruchem w ruchu" – pisał Edward Stachura. Zmarł w 1979 roku w wieku zaledwie 42 lat. Lata 80. to czas tzw. stachuromanii – niebywałej popularności wierszy, prozy i piosenek pisarza. Ta popularność była związana m.in. z publikacją pięciotomowego wydania "Dzieł" Stachury i filmem "Wszystko jest poezją" Andrzeja Brzozowskiego, w następnych latach umacniały ją piosenki Edwarda Stachury w wykonaniu zespołu Stare Dobre Małżeństwo, a także "Msza wędrującego", prezentowana przez Annę Chodakowską. Były i odbywają się nadal Stachuriady.

Edward Stachura. Niezapomniany kaskader>>>

Jak zwrócił uwagę Jakub Beczek, w latach 80., które były czasem komunistycznych represji, poezja Edwarda Stachury dawała poczucie wolności wewnętrznej. - Wolność była jedną z podstawowych idei Stachury. To bycie wolnym, to istnienie poza systemem, poza regułami. Nie tyle oznaczało to jakiś konkretny system polityczny, co po prostu bycie wolnym tak kosmicznie.

– Lata 80. to była szarzyzna, beznadzieja. I nagle pojawił się Stachura ze swoją twórczością – radosną, mimo tego finału. Radosną i bliską życia. To życie Stachura pompował tą swoją poezją i literaturą, dlatego myślę, że gdy młodzi ludzie natknęli się na jego twórczość, to po prostu odetchnęli. Wynieśli z tego doświadczenia pełne płuca poezji.

Czytaj też:

Stachurę dziś możemy poznać m.in. przez niedawno wydany tom "Cała jaskrawość i inne utwory", będący wyborem jego wierszy, poematów, piosenek i prozy. Jak wyjaśnił Jakub Beczek, współautor opracowania, Stachura jest poetą, którego poezja "nie stoi w miejscu". - To pisarz w pewnej ewolucji. Nie jest zamknięty na jakiś określony styl czy ulubiony gatunek. Jest poszukujący.

– Ruch jest u Stachury poszukiwaniem – dodał gość audycji. – Poszukiwaniem pomysłu na siebie, na świat; na to fundamentalne, odwieczne pytanie "jak żyć?". Stachura odkrywał jakieś prawdy, za chwilę szukał czegoś nowego, rozwijał się. Jego finał, dojście do kresu, też jest wpisane w ten piękny życiorys i rozwijającą się twórczość.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: Jakub Beczek i Monika Stachura (autorzy opracowania "Cała jaskrawość i inne utwory")

Data emisji: 1.10.2021

Godzina emisji: 21.30

am

Czytaj także

Edward Stachura - żył tak, jak pisał

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2023 05:45
- Stachura daje świadectwo możliwości przekroczenia siebie samego, literatury, granic słowa, po to, żeby wskazać drogę czemuś innemu - charakteryzował poetę jego przyjaciel Krzysztof Rutkowski. 44 lata temu zmarł Edward Stachura.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Beczek: to jest Stachury portret wielokrotny

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 09:35
- Każda osoba inaczej opowiada o Stachurze i tych Stachurów jest w książce czterdziestu. Każdy inaczej go zapamiętał i inaczej filtruje jego życie i osobowość poprzez siebie. To bardzo skomplikowana, niejednolita i ciekawa postać - mówił w Programie 2 Polskiego Radia autor książki "Teraz oto jestem. Edward Stachura we wspomnieniach".
rozwiń zwiń