Polski sport wpleciony w losy świata w XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 18:00
- Polski medalista olimpijski w jeździectwie Adam Królikiewicz, gdy ruszał na wojnę w 1914 roku, nie umiał jeździć konno, był samoukiem. Bardzo dużo zawdzięczał swojemu "przyjacielowi", koniowi Jaśkowi. Uważał, że to on go uczy - w audycji "O wszystkim z kulturą" o kluczowych dla Polaków igrzyskach olimpijskich w XX wieku mówił Daniel Lis, autor publikacji "Stulecie przeszkód. Polacy na igrzyskach".
IX Letnie Igrzyska Olimpijskie w Amsterdamie w 1928 roku
IX Letnie Igrzyska Olimpijskie w Amsterdamie w 1928 rokuFoto: NAC

Igrzyska wplecione w dzieje

Autor publikacji wcale nie jest zagorzałym miłośnikiem sportu, a jednak zdecydował się prześledzić historię części igrzysk olimpijskich w XX wieku. Daniel Lis postanowił zbadać, co dane igrzyska mówią o Polsce, świecie i trudach epoki, w jakiej zawodnikom przyszło walczyć o olimpijskie laury. Tak powstała książka "Stulecie przeszkód. Polacy na igrzyskach".

Tematem nasz gość zainteresował się w czasie igrzysk paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku... i chciał, żeby problematyką zajął się ktoś inny. Z braku chętnych, zrobił to jednak sam. A niosło to za sobą konieczność zagłębienia się w liczne dyscypliny sportowe i skomplikowane dzieje XX wieku. 

Publikacja powstawała m.in. w Centrum Olimpijskim w Warszawie, wśród rozlicznych eksponatów, laurów związanych z bohaterami książki. - To miejsce było bardzo pomocne - podkreślił redaktor. 

Zmagania wojenne

Współczesne polskie dzieje olimpijskie sięgają roku 1920. Wówczas Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich miał ambicje wystawienia zawodników tego roku w Antwerpii. - To się nie udało ze względu na wojnę polsko-bolszewicką, która, gdy zaczynały się igrzyska, już się toczyła - mówił Daniel Lis.

Czytaj także:

Polska zadebiutowała w rywalizacji dopiero w 1924 roku. Jednym z wyjątkowych sportowców, którzy stanęli do zawodów, był jeździec Adam Królikiewicz na koniu Pikadorze. - Urodził się w roku (1894), kiedy Pierre de Coubertin powołał Międzynarodowy Komitet Olimpijski i idea olimpijska została wskrzeszona - opowiadał nasz gość. - Sam uczył się jazdy konnej w kawalerii w czasie I wojny światowej.

Losy Królikiewicza dobrze oddają realia tamtej epoki, jeździec w 1920 roku zasilił bowiem nie grono sportowców, ale szeregi walczących na froncie.  


Posłuchaj
66:52 23.02.22_DANIEL_LIS_IGRZYSKA_PODCASTv1.mp3 Daniel Lis o losach polskich olimpijczyków w XX wieku (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził:  Jakub Kukla

Gość: Daniel Lis (autor książki "Stulecie przeszkód. Polacy na igrzyskach")

Data emisji: 23.02.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Pekin 2022. Czy to "igrzyska", czy – "olimpiada"?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 05:51
Gdybyśmy się opierali na "Słowniczku wyrazów obcych" z 1881 roku, o olimpiadzie moglibyśmy mówić jedynie w znaczeniu: "przeciąg między igrzyskami olimpijskiemi". Jednak czasy się zmieniają, język polski też.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W zdrowym ciele zdrowy duch. Historia idei olimpizmu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 05:52
Korzeniami sięga starożytnej Grecji, autorem jej współczesnych ideowych podstaw był jednak francuski baron Pierre de Coubertin. Idea olimpizmu, wciąż żywa pomimo upływu stuleci, promuje przede wszystkim wychowawczą rolę sportu, uprawianego w duchu zasad fair play, bez jakiejkolwiek dyskryminacji. 
rozwiń zwiń