Waldemar Dąbrowski i Ukrainian Freedom Orchestra, czyli orkiestra uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 19:30
- W teatrze gościliśmy kilkudziesięciu muzyków ukraińskich, którym staraliśmy się w każdym możliwym kącie stworzyć jakąś przestrzeń do godnego istnienia, nie tylko artystycznego. Wykonaliśmy cały szereg gestów i nagle zza oceanu płynie idea: zróbmy orkiestrę z uchodźców ukraińskich. Zaczęliśmy się zastanawiać nie "czy", tylko "jak" i to wszystko trwało jak mgnienie oka - mówił w Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Waldemar Dąbrowski
Waldemar Dąbrowski Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie wspólnie stworzyły Ukrainian Freedom Orchestra, w skład której wchodzą czołowi ukraińscy instrumentaliści. Wkrótce orkiestra wyruszy w trasę koncertową po Europie i Stanach Zjednoczonych.

Muzycy solidarni z Ukrainą

- To gest solidarności z Ukrainą. Zadzwonił do mnie Peter Gelb, dyrektor Metropolitan Opera, i nie miałem najmniejszych wątpliwości, że powinniśmy to zrobić - tak Waldemar Dąbrowski mówił o kulisach powstania niezwykłej orkiestry.

Podczas audycji opowiadał również o ukraińskich artystach, którzy znaleźli schronienie w Teatrze Wielkim, a także... w jego własnym domu.

- Ja sam goszczę rodzinę dyrektora Opery Lwowskiej, byłego ministra kultury Ukrainy i wiem, jakie to trudne dla wszystkich, zwłaszcza dla nich, myśleć o tym, co się dzieje na Ukrainie, a równocześnie tutaj żyć normalnie - podkreślał Waldemar Dąbrowski.

Jak dodał, takie symboliczne gesty w środowisku artystycznym miały już miejsce w przeszłości. - Historia mówi nam wiele o tego typu inicjatywach, począwszy od inicjatywy Bronisława Hubermana, który stworzył orkiestrę filharmoników izraelskich nie tylko po to, aby pięknie grała, ale też po to, aby uratować istnienie wielu swoich współbraci, w szczególności Żydów polskiego pochodzenia - wyjaśniał.

Podanie do UE podpisane krwią

Waldemar Dąbrowski zwracał też uwagę na dodatkowy wymiar symbolicznych gestów poparcia kierowanych w stronę Ukraińców.

- Mamy do czynienia nie tylko z gestem solidarności z artystami ukraińskimi, ale także z bardzo jasnym, silnie wypowiedzianym głosem: "tak, Ukraina jest częścią Europy, tak, Ukraińcy walczą o swoją wolność, ale także o obronę tej wartości, jaką jest Europa, tej wartości, która się urodziła z doświadczenia greckiego antyku poszerzonego o doświadczenie państwa i prawa starożytnego Rzymu; potem kościoły, cerkwie, synagogi, uniwersytety i dopiero na tym fundamencie urodziły się kultury narodowe, w tym polska i ukraińska" - podkreślał.

Czytaj także: Symfonicy z Kijowa wystąpili w Filharmonii Narodowej

Dyrektor Teatru Wielkiego zaznaczył też, że on osobiście wszelkie gesty solidarności widzi jako "odpowiedź na ukraińskie wołanie o przynależność do najwspanialszej struktury politycznej i gospodarczej świata, jaką jest Unia Europejska". - Oni to podanie codziennie podpisują nie piórem, ale krwią, i jest naszym - polskim, europejskim, amerykańskim obowiązkiem odpowiedzieć na to pozytywnie i ta orkiestra jest jedną z takich odpowiedzi - mówił.

Światowa trasa koncertowa

W terminie 28 lipca - 20 sierpnia Ukrainian Freedom Orchestra wyruszy w trasę koncertową po Europie i Stanach Zjednoczonych, występując m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Holandii, Nowym Jorku i Waszyngtonie. Inauguracja tournée będzie miała miejsce w Warszawie.

Jak czytamy na stronie internetowej Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, członkowie orkiestry to uchodźcy, którzy zmuszeni byli opuścić swój kraj w ostatnim czasie, ukraińscy muzycy należący do europejskich orkiestr, a także czołowi muzycy z Kijowa, Lwowa, Charkowa, Odessy i innych części kraju. Ukraińskie władze udzieliły specjalnego zezwolenia na udział w przedsięwzięciu mężczyznom w wieku poborowym, dzięki czemu zamiast broni wezmą do ręki swoje instrumenty i w ten niezwykły sposób zademonstrują moc sztuki w obliczu przeciwności losu.

Producentem trasy koncertowej Ukrainian Freedom Orchestra jest brytyjska agencja artystyczna Askonas Holt.

Podczas audycji - na kilka dni przed 150. rocznicą śmierci Stanisława Moniuszki, ojca polskiej opery narodowej - zapraszaliśmy też na Międzynarodowy Konkurs Wokalny jego imienia oraz zastanawialiśmy się nad tym, jak pandemia zmieniła przyzwyczajenia operowej publiczności.

Posłuchaj
24:26 Dwojka_O_wszystkim_z_kultura 2022_05_27-17-31-02.mp3 Waldemar Dąbrowski o Ukrainian Freedom Orchestra (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Waldemar Dąbrowski (dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej)

Data emisji: 27.05.2022

Godzina emisji: 17.30

mg

Czytaj także

Waldemar Dąbrowski: skrzypce Paganiniego to instrument i dzieło sztuki

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 18:00
- Te skrzypce są wyjątkowe i od czasu do czasu tylko tacy artyści mogą na nich zagrać. Wadim Brodski jest wirtuozem, który cieszy się sławą od zwycięstwa na Konkursie im. Wieniawskiego w 1977 roku. Idea koncertu włoskiego będzie powracać w każdym roku mojej pracy - mówił na antenie Dwójki Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Wielki w Warszawie - perła w dorobku Antonia Corazziego

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 05:40
Włoch uważał się za specjalistę w budowaniu teatrów. Zaprojektował teatr dla Aleksandrii w Egipcie, narysował piękny projekt dla teatru w Kopenhadze. Jednak to nasz teatr uważa się za perłę w jego dorobku. Architekt działał w Królestwie Polskim w latach 1819–1847, a projektowane przez niego budowle reprezentują styl neoklasyczny. 
rozwiń zwiń