Dwa Teatry 2022. Dariusz Błaszczyk o słuchowisku "Krakus": to była piękna przygoda

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 20:59
- Dostałem wolną rękę, żeby wybrać tekst. On mnie zaintrygował z wielu powodów. Po pierwsze podczas pracy nad adaptacją dowiedziałem się, że teksty "Krakusa" i "Wandy" były przez moment brane pod uwagę przez Norwida jako ewentualne libretta do opery, którą miał skomponować Chopin. Historia potoczyła się jednak trochę inaczej - mówił Dariusz Błaszczyk w plenerowym studiu Dwójki na XXI Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu. Słuchowisko w jego reżyserii pt. "Krakus" bierze udział w konkursie o Grand Prix.

ZOBACZ WIDEO

[YouTube/Program 2 Polskiego Radia]

  • W Zamościu rozpoczął się 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry".
  • W tym roku o Grand Prix i liczne nagrody rywalizuje 19 słuchowisk i 12 spektakli telewizyjnych. 
  • Uruchomiony został specjalny serwis dwateatry.polskieradio.pl, w którym znajdują się konkursowe audycje i informacje o festiwalowych aktywnościach antenowych wszystkich programów publicznego nadawcy. 

Reprezentanci Dwójki

"Krakus", wczesny dramat Cypriana Kamila Norwida, jest ironicznym przetworzeniem legendy o Krakusie i smoku wawelskim. Radiowa adaptacja tekstu powstała na zamówienie Programu 2 Polskiego Radia z okazji obchodzonego w roku 2021 Roku Norwida.

- Akurat bardzo chcieliśmy coś zrobić z Trio Bastarda. Rozmawiałem na ten temat z Pawłem Szamburskim, myśleliśmy właśnie o jakimś mrocznym tekście średniowiecznym albo jeszcze starszym. Pomyślałem sobie, że "Krakus" jest właśnie świetnym materiałem na taką muzykę. W związku z tym, że tam jest też sporo elementów śpiewanych, do Bastardy dołączyło jeszcze dwoje wokalistów, czyli Joanna Halszka Sokołowska i Mieczysław Litwiński - opowiadał Dariusz Błaszczyk.

Echa pandemii

Z realizacją słuchowiska "Krakus" wiąże się również trudne dla reżysera wspomnienie. - To była dla mnie bardzo specyficzna produkcja, ponieważ akurat wtedy zachorowałem na COVID-19. Potem chorzy byli też aktorzy. A w międzyczasie zmarł kierownik produkcji Roman Cieślak, któremu poświęciłem to słuchowisko. Był to więc bardzo czarny moment w mojej głowie. Trochę mi się to równało z tym słuchowiskiem, wydaje mi się, że tam zapisały się też jakieś ciemne tony. Natomiast tak w ogóle to była piękna przygoda, i z aktorami, i z muzykami. Stworzyła się jakaś taka symbioza, no i popłynęliśmy z tym troszkę - przyznał gość Dwójki.


Posłuchaj
27:50 Dwójka owzk 10.06.2022.mp3 Rozmowa z Dariuszem Błaszczykiem i Igorem Gorzkowskim, reżyserami słuchowisk walczących o Grand Prix na 21. Festiwalu "Dwa Teatry" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Kolejnym Dwójkowym słuchowiskiem, które bierze udział konkursie na 21. Festiwalu "Dwa Teatry", jest "Jeden dzień Iwana Denisowicza" Aleksandra Sołżenicyna w adaptacji i reżyserii Igora Gorzkowskiego.

- Jest to opowiadanie, które już konstrukcyjnie jest gotowe, jeżeli chodzi o adaptację. Stanowi także bardzo ciekawy materiał do tego, żeby zrobić spektakl radiowy, który byłby rodzajem paradokumentu, reportażu z wnętrza gułagu, rezygnując przy tym z abstrakcyjnej przestrzeni muzycznej na korzyść muzyki tworzonej z realnych dźwięków, ale takich, które tworzą tę szczególną przestrzeń izolacji, jaką jest obóz - tłumaczył reżyser w naszym plenerowym studiu w Zamościu.

Czytaj także:

Dla kogo Grand Prix?

Tegoroczne, konkursowe produkcje radiowe - których jest 19 - znajdziesz TUTAJLaureatów 21. Festiwalu "Dwa Teatry" poznamy podczas gali, która odbędzie się w poniedziałek, 13 czerwca, na Rynku Wielkim w Zamościu. 

Więcej o tym, co w Polskim Radiu o Festiwalu "Dwa Teatry", przeczytasz TUTAJ >>>

Zobacz podsumowanie 1. dnia wydarzenia:

[YouTube/Polskie Radio]

***

Tytuł audycjiO wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Dariusz Błaszczyk i Igor Gorzkowski

Data emisji: 10.06.2022

Godzina emisji: 17.30

pg

"Dwa Teatry" - Sponsorzy "Dwa Teatry" - Sponsorzy
Czytaj także

XXI Festiwal "Dwa Teatry". Patryk Kencki: to ciekawa formuła

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 12:45
- "Dwa Teatry" są festiwalem, który ukazuje dziwny rodzaj teatru; teatru troszeczkę pośrednio działającego, bo poprzez radio i telewizję. Ale jest to formuła, która wykorzystuje konwencję teatralną przy pomocy nowoczesnych środków. Dla nas – jeżeli patrzymy na tegoroczny program – jest szczególnie interesujący, ze względu na tematykę audycji Dwójki, ponieważ są m.in. wystawienia klasyki polskiej - mówił w "Poranku Dwójki" teatrolog dr Patryk Kencki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Kukuła: Festiwal "Dwa Teatry" jest miejscem konfrontacji przeżyć

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 10:03
- Na Festiwalu "Dwa Teatry" te przeżycia artystów mogą się zderzyć, ale nie tylko ze sobą, bo przecież też z wrażliwością słuchaczy. To, którzy artyści dostaną nagrodę, dla mnie jest najmniej istotne, bo dla mnie jest ważne, jak bardzo przeżywają swoją pracę i jak wiele poświęcają swojego talentu, by dać ludziom chwilę artystycznych przeżyć - mówił w Dwójce Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń