Trwa proces dematerializacji pracy

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 19:00
- Mamy bardzo niechętny stosunek do organizowania się pracowników w związki zawodowe. Zależność jest dosyć prosta: tam, gdzie są związki zawodowe, tam sytuacja z pracą wygląda nieźle. Doskonałym przykładem są kraje skandynawskie - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szahaj z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Na czym polega kryzys pracy najemnej?
Na czym polega kryzys pracy najemnej?Foto: Shutterstock/Kzenon

Jesteśmy świadkami kryzysu pracy najemnej. Przekonanie, że jest z nią coś nie tak, staje się powszechne - skąd się wzięło? 

Negatywny stosunek do pracy

Kryzys pracy w Polsce jest wyraźny i dominujący, twierdzi prof. Andrzej Szahaj. - Dosyć szokujące były badania socjologiczne, które pokazują że ok. 60 proc. Polaków nienawidzi swojej pracy. To jest prawdopodobnie jeden z najgorszych wyników na świecie, przynajmniej jeśli chodzi o kraje zachodnie - ocenił nasz gość. - Coś niedobrego stało się z pracą. Pewnie jest szereg czynników, które na to wpływają.

Kultura pracy

- Wielu Polaków pracuje w firmach, korporacjach zachodnich - mówił badacz. - O ile kultura pracy w krajach zachodnich jest wysoka, o tyle te same firmy, kiedy próbują prowadzić swoją działalność ekonomiczną, to z kulturą pracy są na bakier. To jeden z elementów wyjaśniających, dlaczego z polską pracą jest dosyć marnie.

Czytaj także:

***

Andrzej Szahaj jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w latach 2008-2016 był dziekanem Wydziału Humanistycznego UMK. Jest członkiem Komitetu Nauk o Kulturze PAN oraz Komitetu Nauk Filozoficznych PAN.

Jest także autorem książek: "Krytyka, emancypacja, dialog. Jürgen Habermas w poszukiwaniu nowego paradygmatu teorii krytycznej", Warszawa 1990; "Ironia i miłość. Neopragmatyzm Richarda Rorty'ego w kontekście sporu o postmodernizm", Wrocław 1996 (II wyd. 2002); "Jednostka czy wspólnota? Spór liberałów z komunitarystami a »sprawa polska«", Warszawa 2000; "Zniewalająca moc kultury. Artykuły i szkice z filozofii kultury, poznania i polityki", Toruń 2004, "E Pluribus Unum? Dylematy wielokulturowości i politycznej poprawności", Kraków 2004; "Filozofia polityki" (wraz z Markiem N. Jakubowskim), Warszawa 2006; "Relatywizm i fundamentalizm. Szkice z filozofii kultury i polityki", Toruń 2008.

Stypendysta wielu fundacji naukowych (Kościuszkowskiej, Fulbrighta, Rockefellera, Mellona) oraz American Council of Learned Societies, stażysta uniwersytetów w Oxfordzie, Cambridge, Leeds, St. Andrews, Berkeley (University of California), Charlottesville (University of Virginia), Palo Alto (Stanford University), oraz w The Netherlands Institute for Advanced Studies in the Humanities and Social Sciences w Wassenaar, a także w Bellagio Rockefeller Center we Włoszech.


Posłuchaj
29:40 O wszystkim z kulturą Dwójka 3 listopad 2022 17_29_51.mp3 Prof. Andrzej Szahaj o kryzysie pracy najemnej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: prof. Andrzej Szahaj (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 3.11.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Po co pracujemy?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 22:00
Wychowywano nas w przekonaniu, że kapitalizm daje każdemu szansę na samorealizację; że kariera "od pucybuta do milionera" jest możliwa i może stać się udziałem każdego – o ile zainwestuje się w siebie, ciężko pracuje i trafi w zapotrzebowanie na rynku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego uczy nas ten kryzys?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 18:00
- Powszechna dostępność do energii sprawiła, że zapomnieliśmy, iż nasz świat znalazł się w wygodnych pieleszach konsumpcjonizmu. To poczucie bezpieczeństwa okazało się złudne, głównie za sprawą agresji Rosji na Ukrainę. Skumulowały się też kryzysy klimatyczny i pandemiczny, te wszystkie wydarzenia rzutują na rynek energii, który podupada - mówił w Dwójce Jakub Wiech, dziennikarz i publicysta.
rozwiń zwiń