"Zadowolony pracownik" w filmowym obiektywie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 18:55
- Przyglądanie się ludziom pracy jest właściwie tak stare jak kino (...), a dzisiaj zainteresowanie pracą jest bardzo żywe - mówiła w filmowym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
W audycji będziemy rozmawiać o tym, jak przedstawiany jest człowiek pracy w kinie
W audycji będziemy rozmawiać o tym, jak przedstawiany jest człowiek pracy w kinieFoto: APChanel/Shutterstock

Jak przedstawiany jest współczesny człowiek pracy w kinie? Kto nam odebrał przyjemność z pracy i co o tym mówi kino? Zastanawiali się Adriana Prodeus i Piotr Gociek.

Jednym z filmów, który dziennikarze wzięli na warsztat, był obraz zatytułowany "Zadowolony pracownik albo kto nam ukradł pracę dla przyjemności" w reżyserii Johna Webstera. - Składanka pieniędzy fińskich, angielskich i koreańskich pozwoliła mu na nakręcenie dokumentu, który trafia do nas w ramach 22. Festiwalu Watch Docs - mówił Piotr Gociek.

Absurdy kultury pracy

To filmowa opowieść o absurdach współczesnej kultury pracy. Brak decyzyjności, niezrozumiała struktura, niekończące się spotkania, biurokracja i ciągłe ASAP-y. Okazuje się, że elementy naszej codziennej pracy zostały już dawno opisane.

Nie chodzi tu jednak o poradnik zarządzania, lecz aliancką instrukcję dla sabotażystów z czasów drugiej wojny światowej. Jak to się stało, że zjawiska obiektywnie uznane za szkodliwe zadomowiły się na dobre w naszych biurach? I do czego prowadzi korporacyjna obsesja wydajności?

O samotności i zaangażowaniu

To film o samotności współczesnego pracownika i o systemie, któremu bez wahania poświęcamy wszystko, co ważne, nie dostając nic w zamian. - Są tam przytaczane niesamowite dane z różnych krajów, z których widzimy, że od kilkunastu do dwudziestu paru procent to są ludzie naprawdę zaangażowani w swoją pracę, koło połowy to są tacy, którzy nie są zaangażowani, a pozostali wręcz szkodzą swoim przełożonym i działają przeciwko firmie - opowiadał dziennikarz.

Zwiastun

[YT DOK.fest München/THE HAPPY WORKER | Dokumentarfilm Trailer | DOK.fest 2022]

(opis festiwalowy/Marta Lityńska)


Posłuchaj
29:20 O wszystkim z kulturą Dwójka 6 grudzień 2022 17_30_09.mp3 Człowiek pracy w filmowym obiektywie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Piotr GociekAdriana Prodeus 

Data emisji: 6.12.2022

Godzina emisji: 17.30

kor

Czytaj także

"Wyśniona historia kina na Podlasiu" - książka, która wymyka się kategoriom

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 19:17
- Może najpierw powiem, jak ona wygląda. Jest to duży album, pięknie oprawny w delikatne płócienko, wydrukowany na mlecznym, ciężkim papierze. Jest to album zdjęć wykonanych w tradycyjnej technice mokrego kolodionu, na których oglądamy bohaterów i bohaterki niebyłej, wyśnionej, wymyślonej historii kina na Podlasiu - mówiła we wstępie audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ludzie" oraz "Ojciec" i "Syn" - sztuki teatralne na kinowym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 18:15
- Początki kina są nierozerwalnie związane z teatrem - mówił w audycji Piotr Gociek. I choć od pierwszych produkcji filmowych zmieniło się w kinie tak wiele, twórcy teatralni inspirują swoich filmowych kolegów do dziś.
rozwiń zwiń