"Wyśniona historia kina na Podlasiu" - książka, która wymyka się kategoriom

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 19:17
- Może najpierw powiem, jak ona wygląda. Jest to duży album, pięknie oprawny w delikatne płócienko, wydrukowany na mlecznym, ciężkim papierze. Jest to album zdjęć wykonanych w tradycyjnej technice mokrego kolodionu, na których oglądamy bohaterów i bohaterki niebyłej, wyśnionej, wymyślonej historii kina na Podlasiu - mówiła we wstępie audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
W albumie znalazło się ponad 40 fotografii wykonanych w archaicznej technice mokrego kolodionu
W albumie znalazło się ponad 40 fotografii wykonanych w archaicznej technice mokrego kolodionuFoto: Fer Gregory/Shutterstock

Magia kina na zdjęciach stylizowanych na archiwalne

Cotygodniowa, wtorkowa odsłona cyklu poświęcona była najnowszej ksiażce - albumowi fotografii "Wyśniona historia kina na Podlasiu" Andrzeja Górskiego.

- Miłośnicy kina z Podlasia zrobili rzecz niezwykłą. Doszli do wniosku, że skoro nie zachowały się archiwalne materiały i nie można wydać albumu, na okładce którego można byłoby napisać np. "po raz pierwszy publikujemy unikatowe, odkryte na strychu u pani Kowalskiej fotografie, które pokazują zapomniane początki kina na Podlasiu", to mogą takie materiały wyprodukować sami - opowiadał Piotr Gociek.

Od Wiery Gran do Andrzeja Wajdy

Na wspomnianą publikację składa się ponad 40 fotografii wykonanych w archaicznej technice mokrego kolodionu. Zobaczyć na nich można m.in. zdobywców Oscarów i nominowanych do tej nagrody, czyli Andrzeja Wajdę, Borisa Kaufmana i Benjamina Zemacha, ikonę kina dokumentalnego Dzigę Wiertowa, znane przedwojenne aktorki Norę Ney, Renatę Radojewską i Tolę Mankiewiczównę, gwiazdy kina i teatru jidysz Minę Bern i Miriam Kressin, wybitnych kompozytorów muzyki filmowej: Mischę Spoliansky'ego, który odkrył Marlenę Dietrich, oraz Jaya Gorneya, dzięki któremu do filmu trafiła Shirley Temple, niezwykłą kostiumografkę i scenografkę Aleksandrę Ekster, jednego z czołowych operatorów polskiego kina Alberta Wywerkę, a także wynalazcę Piotra Lebiedzińskiego, który konkurował z samymi braćmi Lumiere…

Co ich łączyło? Wszyscy urodzili się w Białymstoku lub na Podlasiu oraz mieli realny wpływ na historię nie tylko polskiego, ale i światowego kina.


Posłuchaj
28:33 Dwójka owzk 15.11.2022.mp3 "Wyśniona historia kina na Podlasiu". Bracia Kaufman, Nora Ney, Wiera Gran i inni (O wszystkim z Kulturą/Dwójka) 

W postaci z przeszłości wcielili się współcześni artyści i twórcy, również związani z Podlasiem. Są wśród nich aktorki i aktorzy: Magdalena Warzecha, Adam Woronowicz, Maria Dębska, Katarzyna Herman, Paweł Małaszyński, Cezary Kosiński, reżyserki i reżyserzy: Kinga Dębska czy Krzysztof Garbaczewski, kostiumografka Małgorzata Karpiuk, kompozytor Jarosław Papaj, twórcy teatralni Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk, a także muzycy Alicja i Rafał Grabowscy.

[opis książki za Białostockim Ośrodkiem Kultury]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 15.11.2022

Godzina emisji: 17.30

pg/kor

Czytaj także

Michel Franco: staram się swoimi filmami otwierać ludziom oczy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 22:00
- Mając 40 lat już wie się mniej więcej, kim się jest. Gdy człowiek jest młodszy, widzi przed sobą mnóstwo możliwości. One stopniowo znikają i przychodzi moment, w którym trzeba pogodzić się z rzeczywistością. To moje życie, taki jestem. Choć nie oznacza to oczywiście, że starszy człowiek nie może się zmienić - mówił w rozmowie z Dwójką meksykański reżyser Michel Franco.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Cybulski - legendarny aktor, otwarty człowiek i społecznik

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 17:00
- Zbigniew Cybulski niechętnie mówił o swoim dzieciństwie i młodości. Miałam ogromne szczęście, znalazłam rodzinne archiwum, tam odkryłam fotografie i opis domu, w którym wychowywali go dziadkowie. To pozwoliło mi odtworzyć to, co ukształtowało Zbigniewa Cybulskiego - mówiła w Dwójce Dorota Karaś, autorka książki "Cybulski. Podwójne salto".
rozwiń zwiń